Please follow and like us:
3

Yağmur Yağdıktan Sonra Duyduğumuz Koku Toprak Kokusu mudur ?


Hani bir çok kişinin o kokuya bayıldığı, yağmur sonrası ciğerlerini doldurduğu o havanın aslı astarı nedir hiç düşündünüz mü? Gökyüzünden pıtır pıtır düşen su damlalarının toprakla buluşmasından mı kaynaklanıyor dersiniz?

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların bir kaynağı, toprakta yaşayan Actinobacteria grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir. Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse “spor” adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bazı bakterilerin kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlayan bir özelliğidir. Yağmurdan sonra duyduğumuz kokunun nedeni de bu sporlardır. Daha önce oluşmuş bu sporların kokusunu hava kuruyken duyamayız; ancak yağmur yağdığında duyabiliriz.

Çünkü yağmur damlaları yere düştüğünde, toprakta önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla sporların havaya fırlamasına neden olur. Yağmur nedeniyle havada çoğalan nem, bu sporların kokusunun burnumuza kadar ulaşmasına neden olur. Yani aslında kokunun kaynağı toprak değil, toprakta yaşayan bu bakterilerdir.

Şimdi bir kez daha düşünün, toprak kokusunu hâla seviyor ve sevmeye de devam edecek misiniz? =)

Neden soruyorum bu soruyu, çünkü okuyanların bir kısmı -muhtemelen- ‘Iığğğyy o muymuş o koku yea öğğğk‘ gibi tavırlara bürünebilir. Halbuki yok öyle bir şey. O kadar hormonlu şeyleri yiyen insan, gelip doğal şeyden tiksinecekse, buyursun kapı orda vesselam.

İşte bu yüzden İddiaa ediyorum yağmurdan sonra toprak kokusunu seven 1.000.000 kişi bulabilirim diyorum, bu yazımdan sonra bulur muyum ki? 😛

Please follow and like us:
3