Please follow and like us:
0

Spam raporu e-posta adresleri veya çoğu motorun sonuç sayfasında bulunan “sonuçlardan memnun kalmadım” linki yoluyla arama motorlarına rapor etmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmaya karar verdiğinizde seo için durumun’adil olmadığından”, sitenizin aslında daha iyi olduğundan veya para kaybettiğinizden yakınmamaya özen gösterin. Kısaca belirli bir arama sorgusu için çıkan arama sonuçlarının aynı ürün, hizmet veya şirket için birden fazla domaini yansıttığından ve arama motorunun bu durumdan haberdar olmayı isteyebileceğini düşündüğünüzden bahsedin.

Sonuçlar zamanla değişebilir de değişmeyebilir de ama her halükârda en azından sonuçların kalitesini iyileştirmek için yardımcı olmanızdan dolayı kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Bu durumdan haberdar olmayı kesinlikle isterler ama sizin görüşünüze katılıp raporunuz sonucunda harekete geçip geçmeyecekleri bir muamma.

Dosyalarımın sunucum üzerinde birden fazla dizinde gömülü olmamaları mı gerekir?

Ben, kendim de bu söylentiyi yayanlardan olsam da bu hiçbir zaman doğru bir bilgi olmadı. Bu, yarı yarıya doğru olmasından dolayı birçok insanın aklını karıştıran sorulardan biri.

Bir sayfanın sunucunuz üzerinde fiziksel anlamda nerede yer aldığı önemli değildir ancak arama motorlarının o sayfayı ne kadar kolay bulabildiği önemlidir. Yani, sayfaları sitenize “gömmemenizden” bahsederken sunucunuzdaki 10 dizin/klasör derinliğinde bulunmamalarını değil ana sayfadan 10 tıklama uzakta olmamalarını belirtmeye çalışıyoruz. Herhangi bir sayfaya ne kadar az tıklama sonucu ulaşılıyorsa, kullanıcı da arama motoru da o sayfanın o derece önemli olduğunu varsayar. Bunun sonucu olarak da tabii ki arama motorları o sayfaları daha kolay bulur ve endeksler.

Ana sayfada linkli bulunan sayfalardan ziyade ana navigasyondaki sayfalar (siz de özellikle o sayfaların önemli olduğunu belirttiğiniz için) arama motorları tarafından doğal olarak daha önemli kabul edilirler

Please follow and like us:
0