Please follow and like us:
0

sozEskiden ne kadar güzelmiş ilişkiler. Görüyoruz annelerimizden, babaannelerimizden üç kuşak geriden gelenlerden. Bir kere sevdiler mi, ömrünün sonuna kadar aynı yastığa baş koyup, ölene kadar birlikte olur, birbirlerine sadık kalır, kahırlarını çekerlermiş.

Şimdilerde niye öyle değil peki? Yeni gelen nesil neden bu kadar çok aç gözlü? Neden doymak bilmiyor? Neden çabuk sıkılıyor? Neden sadık kalamıyor? Neden birine katlanamıyor?

Artık böyle oluyor, olmaya da devam edecek sanıyorum. Deneme yanılma yöntemiyle doğru kişiyi bulacağına inanlar kız/erkek milleti, onlarca kişiyle birlikte olacak, bir çok kişiyle yatacak, yüzlerce kişiye bir öncekine kurduğu sevgi cümlelerini, o aşk dolu kelimeleri söyleyecek di mi?

Ne acı..

Hani kelimeler kutsaldır? Hani sevgi başkadır? Hani insan bir kere aşık olur? Nerde tüm bunlar? Çok ilginç ve de bir o kadar tiksindirici ki artık.. Düşünsene senin şu an birlikte olduğun kişi daha önce kimlerle birlikteydi, kimin elini tuttu ve dudakları kaç kişiye değip, gözleri kaç kişiye daha baktı aynı şekilde.. Sana verdiği sözler gibi kaç kişiye daha gelecek vaad etti. Bugün seninle eğlenip gülerken, yarın bir başkası ona sıcaklık gösterdiğinde sırf hayatında değişiklik olsun diye kendinde boşluk yaratıp gönlünü meylettirmeyeceğini nerden bilebilirsin. Güven veriyor mu sevdiğin sana?

Ne olacak bizim geleceğimizin hali hiç bilmiyorum. Ben hayvandan çok insandan korkuyorum. Kimsede ar kalmadı, kimse de “güven” adına zerre tohum kalmadı. Herkes iki yüzlü, herkes karaktersiz, herkes yalancı, herkes sahtekâr, herkes iş çevirici, herkes güvensiz..

Herkes = O

Eskiden verilen “söz”ler çok daha değerliydi. Hani mahallede bir nâmın olurdu, bakkal amcaya “yarın getircem ben bakkal amca” dediğinde, parasını götürür teslim ederdik, sözümüze sadık bir milettik. Ya da borç olduğu zaman “ödeyeceğim” derdin, ne yapar eder gider öderdin. Söz “namus”tu bizde.

Peki ya şimdi?

Önüne gelen söz veriyor. Tutamayacağını bildiği her sözü o kadar kolay veriyor ki.. Kendi de inanıyor kalıyor sonra..Sonra ne olacak, kendi gibi başka “söz” veren bir mahlukat buluyor, taa ki ondan da sıkılana kadar..

Please follow and like us:
0