Please follow and like us:
0

Herkesin bir hayali var, yaşadığı bir hatırası var. Kimisi geçmişiyle övünüdür, kimisi de aynı geçmişle dövünür.

Çocukluk anılarıyla başbaşa kalır kimileri çoğu zaman. Top peşinde koşarken kanayan dizi ve çığlık çığlığa haykırışları. Annesinin bir yandan kızdığı, bir yandan dayanamadığı ve o bağırdıkça annesinin de içinin acıdığı hatıralar.

Kimi zaman topu bahçeye kaçtığı için korkan ve korktuğu için kaçan topunun kesilmesi korksunun başına geldiğini gördüğü anda yıkılır umutlar. Gözden yaş düşecek olur aynı zamanda sinir ve hatta kırgınlık. Hepsini aynı anda yaşar o an.

Kimi zaman da bebeği elinden alınmış bir kızın ağlayışıdır. En sevdiği yanıbaşından bir an olsun ayırmadığı o sarı saçlı, pembe dudaklı, ela gözlü bebeğini. Yatarken saçını taradığı, kıyafetlerini bile ütülediği o masum bebeği. Sabah uyandığında ilk onun yüzünü görmeye alıştığı bebeğinin elinden alındığını gördüğünde kahrolur umutlar. Oysa beraber yemişlerdi kahvaltıdaki menemeni o sabah, beraber gitmişlerdi evlerinin yakınındaki o büyük markete koca bir araba dolusu abur cuburla eve gelmişlerdi. Yine sarılıp beraber izlemişlerdi o çizgi filmi ve aynı yastığa baş koymuşlardı. İşte böyle severdi o küçük plastik bebeğini ve o kopup gittiğinde yıkılmıştı tüm hayali.

Ne gariptir ki benzer hayallerimiz ıslak mendile. Yemekten sonra ağzımın kenarındaki kalıntıları temizlemek gibidir. Afiyetle yediğimiz bir geçmişimiz olur, sonra üzerinde kalıntıları kalır. Alırsın eline ıslak bir mendil ve silersin.. Tadı ağzının kenarında kalır, kokusu üzerine sinmiş ve sonra da hiçbir şey olmamış gibi atarsın kenara. İki dakika önce güler yüzle, iştahla yediğin yemeğin tüm tadını tek seferde atmış olursun kenara, koyarsın kendinden uzaklara. Ama unutma; ne yaparsan yap tadı kalır ağzında, unutamazsın ve istersin bir kez daha, ama sen çoktan vazgeçmişsindir ve atmışsındır bir kenara. O senin kirini temizler, seni aklar, ama sen yine kirleneceksin unutma.

Siz de attınız mı hatıranızı bir ıslak mendille kuytu karanlıklara?

Please follow and like us:
0