Please follow and like us:
0

Asker Gurbetlik

2012 de bitiyor sırada 2013 var. Çok değil daha dün ben 2012 nin gelişini kutluyordum. Evimde sıcacık odamda. Yanımda envai çeşit nevalemle çok sevdiğim şehrim Edirne’mde.. Peki şimdi?

Gurbet ellerde asker ocağında. Kastamonu denilen buz gibi bir memlekette, 20 kişilik koğuşta nefesle ısınılan koğuşta. Hayat kime neyi ne zaman getireceği belli olmuyor. Bir bakıyorsun ordasın bir bakıyorsun burda. Zaman denilen o lanet kum taneleri ince bir sızıntıyla kayıp gidiyor avcumuzun içinden.. Her şey gelip geçiyor, köprünün altından tonlarca sular akıyor. Gerinde ardında bir yığın heves bırakıyorsun, umutlarını sarmalıyorsun. Bir sigara gibi sardığın hayllerini tek çırpıda aleve veriyor içini yakıyorsun dumanını savuruyorsun.

Sevdiklerinden uzakta, gönülden uzakta bir yerdesin. Etrafında tanıdık bildik bir sîma yok. Herkes tek burada. Mapushane gibi yığılan koğuşta volta atıyorsun sırf zaman daha hızlı geçsin diye.. Sırtını  yaslıyorsun soğuk ve ıslak duvar köşelerine. Ayağında tüm gün duran simsyah postalların, üzerinde vatan borcunu ödediğin askeri kamuflajların. Soğuktan tenine işlese de ayaz, dimdik ayakta, çakı gibi karşılarında. Ama ne vakit bir türkü duyarsın işte o zaman yığılırsın başucuna. Seni alır götürür gözlerini gönderir uzaklara. Şimdi o ne yapıyor, kiminle, iyi mi, nasıl soruları içini yiyor, yastığa başını koyduğun her an düşünüyorsun.

Geceleri rüyanda cebelleşiyor olur olmadık zamanlarda hıçkırarak uyanıyorsun. Tabut gibi ranzanda uykunda sayıklıyor onun adıyla uyanıyor onun adıyla uyuyorsun.

Gurbet ellerdesin asker ocağındasın ya her şey 100 kat oluyor. Acın da 100 kat, sevincin de 100 kat, hüznün de 100 kat.. Dokunsalar ağlayacak, dokunsalar yedi sülalesini ağlatacak gibi.

Geçmez değil, geçer elbet. Bitmez değil bu da biter elbet. Gönül ister ki;

Gözden ırak olunca gönülden de ırak olmayalım.

Zira başa ne gelirse bundan gelir. İçine nifak tohumu girmişse o, o zaman yeşerir. Adını koyamadığın kuramadığın cümlelerin o zaman devrikleşir.

Geçmez değil ya bu da geçer elbet.

2012’ye nasıl girip de bitirdiysek 2013 de öyle gelip geçer inşallah.

Hayırlısıyla kazasız belasız dönersek asker ocağından işte o zaman yılbaşı olacak bizim için, ama şimdi değil..

Bu da geçer elbet..

Please follow and like us:
0