Please follow and like us:
0

Olm çok büyüdük lan, valla bak.

Ben daha üç gün önce ilkokul sıralarında kendimden büyük kocaman çantamla, içinde küçük küçük defterlerim, boynumda boyum kadar beslenme çantamlaydım. Elime tutturulmuş fasülyeler, sayı çubuğyla matematik hesabı yapıp, çöp kutusunun oraya kurşun kalemimi yontmaya giderdim.

Çok değil daha iki gün önce de, sınava girmiş iyi bir lise kazanmayı bekliyordum. Hatta o kadar net hatırlıyorum ki, sınav benim doğum günü zamanımda olmuş ve ‘Kazanırsam eğer en büyük hediyem olacak‘ demiştim. Oldu da. Bir anadolu lisesini kazandık. Hediye alanımız hiç olmadı, biz kendi kendimize hediye ettik işte.

Sonra daha dün yav. O kadar uzakta bir gün değil, dün. Yine bir sınav telaşıyla gidip, apar topar üniversite hayali kuruyordum. Kurduğum hayal göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşti. Bildiğin üniversiteye adım atmış ve hatta (zorunlu mecburi bir) hazırlık sınıfında bulmuştum kendimi. Yine o kadar net hatırlıyorum ki; en arka sıraya geçmiş hesap yapıyordum. Malum ilk senemde kazanmıştım, ama bir hazırlık engeline takılmıştım. Düşünüyordum ‘5 yılda biter mi bu üniversite, mezun olunca 23 yaşında olcaz lan‘ diye.

Bak şimdi o ilkokuldan eser yok. Beslenme çantamda küçük kavanozda sakladığım, her gün itinayla içtiğim sütümden eser yok. Lisede sağa sola koşturduğum, her tenefüs ortalıkta cirit attığım o anlar yok. Hepsi de geçti, kendi ayaklarımın üzerinde durabildiğim, yıllarımı verdiğim, türlü türlü insan gördüğüm o üniversite hayatım da yok artık.

Bir kaç güne üniversiteden ilişiğimizi kesmiş, çıkışımızı almış olacağız kısmetse. Ardından kısa bir mola verip, asker ocağına düşeceğiz. Kısa dönem mi olur uzun dönem mi, gideriz de dönebilir miyiz hiç bilmiyorum.

Onu da bitiririz evelallah. İş bitiriciyiz sonuçta! Bitirmediğimiz hiçbir şey kalmadı.

Asıl maceramız da asker dönüşü başlayacak elbet. Bir iş bulup tasımızı tarağımızı toplayıp hayata atılacağız. İşte o zaman her bir şey monotona bağlayacak ve işte o zaman başlayacak ‘hayat maceramız!‘.

Geçmişten geleceğe çıktığımız bu yolda, neler tükettik, neler heba ettik, neler kazandık, neler yitirdik.. Yol bizimdi, eşlik edenlerle birlikte devam ettik.

Edeceğiz de!
Please follow and like us:
0