Please follow and like us:
0

Bir süre sanal alemden ve diğer iletişim kanallarından uzak kaldım her bir şey değişmiş. Sürekli yenilik içerisinde olmak elbette güzel lâkin tam alışmışken ardından yeni özelliklerin gelmesine alışmak zaman alıyor, yine tam ona alışırken bambaşka bir hale bürünmesi çok daha kötü oluyor maalesef. Belki de bu bir çok kişinin feysbuk gibi sosyal paylaşım ağlarından uzaklaşması için bir sebep olabiliyor.

Neler değişti peki?.. Feysbuk bir zamanlar foursquare’in kullandığı ‘yer bildirim ‘ uygulamasını kendi içerisine entegre etmiş, aslında kısaca çalmış. Şimdi durum güncellemelerinde, ya da herhangi bir resmin altında durumu nereden yazdığınız ve/ya hangi mekanda olduğunuzu kolayca ekleyebiliyorsunuz.

Ardından gizlilik derecesini biraz daha arttırmış. Yazılan yazıların, paylaşımların belirli bir kitleye yayınlanması için sadece belirlenen gruplarda paylaşabilme imkanı sağlamış.

Sol menüde kişileri profil bilgilerinde yer alan bilgilere göre gruplandırmış. Örneğin sadece sizin üniversitenizden olan kişilerin paylaşımlarına tek bir yerden ulaşabiliyorsunuz, ya da aynı ilde bulunan kişilerin paylaşımları gibi..

Resim görünümleri ile oynanmış. Ana sayfa içerisinde normalde küçük görünümde olan resimler şimdi daha büyük görünümde yayınlanıyor.

Yine aynı şekilde ana sayfada ‘x kişi y kişisinin durumuna/fotoğrafına yorum yaptı’ gibi uyarıların da gelmesi bir nevi ana sayfanın çöplüğe dönmesine neden oluyor.

Sizin paylaştıklarınızı paylaşanları görme imkanı sunmuş. Yazdığınız yazı ve/ya videoyu kaç kişinin ve kimlerin paylaştığını görebiliyorsunuz artık.

Sağ taraftaki bölüme ‘canlı sonuçlar‘ eklenmiş vaziyette. Bu da yine bir ara twitter’ın ve google’ın kullandığı bir özellikti, bu da (ç)alınmış. Şimdi kimlerin hangi sayfayı beğendiği, hangi gruba yazdığına dair anlık iletiler geliyor ve üzerine tıkladığınızda açılan küçük pencerede yazılanları görebiliyor hatta siz de yazabiliyorsunuz.

Feysbukla alakalı değil ama söylemeden geçemeyeceğim. Bu süre zarfında gugıl da saçma bir arama şekli çıkarmış. Siz harfleri yazmaya başladığınız anda sonuçları filtreliyor. Daha ‘ara‘ butonuna basmadan araması kadar kötü bir şey yok sanırım. Her bir harfte yenilenen sayfa arka planda hareket eden sayfalar görüntü kirliliğine neden oluyor. Yani bırak da ben aramak istediğimi yazayım sonra sen ara.

Bendeki izlenimler şimdilik bu kadar. İlk gözüme çarpan uygulamalar bunlar. + ları da var – leri de ama eğer uzak kalırsanız sanal alemden feysbuktan inanın geri dönmesi zor oluyor ve hatta sizi daha da çok sıkabiliyor.Bknz: Ben (:

Please follow and like us:
0