edevlet

Yurt Dışından Telefon Mu Aldınız?

Yurt dışından telefon getirenler artık 1 Kasım’dan itibaren internetten kendileri kayıt yaptırabilecekler.

Bildiğiniz üzere yurt dışından getirilen telefonların IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Aksi taktirde yurtiçinde kullanamıyorsunuz. İşte bu işlemi yapmak için de haliyle belirli bir ücret ödüyor ve işleminizi hallediyorsunuz. Yeni düzenleme ile devlet kurumuna gitmeden, internet ortamından kendiniz bu işlemi halledebileceksiniz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt dışından telefon getirenler 1 Kasım 2012’den itibaren internet ortamından IMEI kaydını yaparak telefonlarını kayıt altına alabilecekler.

Bakan Binali Yıldırım, akıllı telefonların ortaya çıkması ile yurt dışından getirilen cep telefonlarında artış yaşandığını belirtti. Yeni uygulama sayesinde telefonların kaydettirilmesi aşamasında yaşanan zaman kaybının önüne geçmek istediklerini dile getirerek, kayıtlarının internet ortamında yapılabilmesinin önünü açtıklarını söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, belirlenen tarihten (1 Kasım 2012) itibaren telefon sahiplerinin kayıt işlemleri için abone kayıt merkezlerine gitmelerine gerek kalmadan internet ortamından yapabileceklerini ifade etti.

Daha önce Kayıp ve kaçak telefon trafiğini engellemek için ilk etapta kayıt zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Bakan Yıldırım, IMEI numaralarının tespiti sayesinde kayıp-kaçağın önemli ölçüde önüne geçildiğini söyledi. Bireysel yolla getirilen cep telefonlarını Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kayıt etmek için 100 lira harç bedeli uygulamasının da getirildiğini söyleyen Yıldırım, bu sayede kayıt dışı haksız kazanç sağlamanın da önüne geçildiğinin altını çizdi.

Yurt dışından telefon getiren veya getirten vatandaşlar, e-devlet şifrelerini kullanarak 1 Kasım’dan itibaren www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden cihazları kayıt ettirebilecekler.

Artık devlet kurumları da dahil olmak üzere bir çok kurum, kuruluş işlemlerini sanal ortamdan internet aracılığı ile yapmaya başlıyor. Bu gayet güzel bir uygulama elbette. Sonuçta ‘bazı haksız kazanç‘ların engellenmesi ve saatlerce süren kuyruk çilesini ortadan kaldırma adına güzel bir uygulama olmuş.

Umarım faydalı bir şekilde kullanılabilir.

DipNot: Bu işlemi E-Devlet üzerinden yapacağınız için şifrenizi girerken dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde 10 defa yanlış girdiğiniz karşılacağınız sorun için tıklayınız.