Etiket: yılbaşı

Yılbaşı Çam Süsleme Adeti

Yılbaşı Çam Ağacı

Yılbaşında çam ağacı süsleme adeti nereden geliyor?

Öncelikle yeni yılınız kutlu olsun diyelim. Malum bugün yeni bir yıla daha Merhaba dedik. 2012’de isteyip de olamayan her şeyin, 2013’te olması dileğiyle..=)

Her yılbaşında ortaya çıkan ve süslenip püslenen maskot haline gelen yılbaşı çamı vardır. Yılbaşı günlerinde, evin bir köşesinde, minik bir çam ağacı bulundurmak ve onu süslemek adetinin kökeninin Almanya olduğu ileri sürülür. Almanların ‘cennet ağacı’ adını verdikleri ve Adem ile Havva‘nın gizemli hikayesine dayanarak üzerini elmalarla donattıkları ağaç köknardı.

15. yüzyıldan sonra bu ağaçlara sadece meyve değil ekmek, bisküvi gibi yiyecekler de asılmaya başlanmış, Protestanlığın yayılması ile birlikte bunlara yanan mumlar da eklenmiştir. Adet Avrupa’ya yayılırken aynı zamanda göçmenler tarafından Amerika’ya da taşınmıştır.

Aslında ağaçların ruhani törenlerde önemli bir sembol olarak yer alması adeti çok eskilere, Hıristiyanlık öncesi zamanlara, hatta putlara ve doğaya tapınıldığı zamanlardaki Mısır ve Çin uygarlıklarına kadar uzanır. O devirlerde doğanın yeşilliği ve ağaçlar sonsuz hayatın sembolleriydiler.

Benzer şekilde Kuzey Avrupa ülkelerinde de yine Hıristiyanlıktan çok daha önceki zamanlarda ağaçlar ruhani bakımdan kutsal kabul ediliyorlardı. Kuzey Avrupa’da kış aylarında sadece bir kaç saat süren gündüzler 21 Aralık’tan itibaren uzamaya başlarlar. Uzun karanlık günlerin bittiğinin, gittikçe daha aydınlık günlerin geleceğinin müjdesi olan Aralık ayının bu günleri de törenlerle karşılanırdı.

Bu adet Avrupa’da güneye indikçe değişerek yayıldı. Romalılar zamanında takvimin başlangıcının, dünyanın yaratıldığı ay olduğuna inanılan ve tabiatın canlanmasının müjdecisi olan Mart ayından Ocak ayına kaydırılması ile kutlanacak tarihler konusunda kafalar iyice karıştı.
Zamanla Kuzey Avrupa ülkelerinin ‘karanlığın bitişi’ ayin ve kutlamaları, Hıristiyan dünyasınca Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilerek -ki bu kesin değildir- Noel kutlamalarına dönüştürüldü.
Bu arada ağaçlar, özellikle çam ağaçları bu kutlamanın simgesi olmaya devam ettiler. Her ne kadar yılbaşı günlerinde bir çam ağacının süslenmesi tüm dünyada adet olduysa da bu günün dini bakımdan bir özelliği yoktur. Dünyanın Güneş etrafındaki bir turunu tamamladığı coğrafi bir konumdur.

Uygarlık ve teknolojinin ilerlemesi ile çam ağacı üzerindeki mumların yerlerini yanıp sönen minik renkli ampuller, elma, ekmek ve bisküvinin yerini rengarenk süsler aldı. Günümüz insanı ağaçlara tapmamasına rağmen onların kıymetini daha iyi biliyor. Bir kaç günlük eğlence için çam ağaçlarını kesmiyor, plastik taklitlerini kullanıyor.

2012-2012.TweeT

Yeni yıl için, yılbaşı için oturup da iki satır karalayamadım. Malum o gün talihsizliklerin en beteri uğradı başıma. Ya 2012 daha gelmeden bana uğursuzluğunu gösterdi, ya da 2011 gider ayak postasını koydu ve son şakasını yaparak gitti.

Malum yılbaşı için doğru düzgün bir planım olmadığından, evimde paşa paşa kendi halimde takılma planı yapmıştım. Gün içinde yaptığım üç beş parça alışverişim ve zulalarımla hazırlamıştım kendimi. Saatlerce mutfakta ‘öğrenci işi’ üç beş bir şeyler katıştırım nevalemi hazırlamakla geçti. Yeni yıl gelmiş geçmiş gitmiş pek de umrumda değildi açıkcası. Zaten final dönemine girecek olmanın verdiği huzursuzlukla pek bir şeyi canım istemedi.

Devamı »