Doğduk geldik şu dünyaya..

Annemiz babamız ne de çok sevindi bizi görünce. Aldı bağrına bastı.. İlk gülüşümüzde onlar da güldü, onlar da sevindi.. İlk ağzımızdan çıkan kelimeyi duyabilmek için öyle beklediler ki..

– Hadi oğlum/kızım baba de, hadi bir kez de anne de

Konuştukları dili öğretebilmek için ne de çok uğraştılar değil mi. Tek tek “baa baaa” “aaann nneee” diyerek heceleyerek öğrettiler ilk sözcüklerimizi. Sonra büyüdü bu küçük çocuk. Okula başladı eh az da olsa yazmaya başladı.Derdini anlatacak kadar artık Türkçesini biliyor, konuşuyor ve de yazıyordu. Taa ki “sanal alemle” tanışana kadar!

İşte tam bu anda başlıyor bizim küçükteki saçma sapan sevdalar.. Önce kelimeler kısalıyor.. “Tamam” yazacak yere “tmm” oluyor, hatta o bile değil “ok” oluyor. Sonra “iyi” diyecek yere “ii” yazıyor hatta o bile değil “i” yazıp bırakıyor. Ve söylemeden geçemiycem ben buna acayip bir şekilde kıl oluyorum! Nefret ediyorum bana bu şekilde yazılmasından. Yazmak mı istemiyorsun arkadaşım, isteksiz misin bana yazarken? O yüzden mi “i” yazıyorsun sadece. O zaman yazma! Evet ciddiyim yazma yani.Karşıdakine önemsizmiş gibi hissettiriyor o ifade.Neyse.. Ne diyordum.. Hea.. Önce kelimeler kısalıyor ve sonra başlıyor çarpık yazılmalar. Türkçe de olmayan harfler çıkıyor. Anaaa! Hadi harfler çıktı da, araya diğer harflerin girmesinin mânası ne ki? “Canım” yazacaka “janım” oluyor.. Vaoovv! çok etkilendim..  Garip garip isimler türetiyorlar.  Mesela ne bu; “sheker jojuk”  bu ne oğlum?  Aga bu nedir? Kardeşim,arkadaşım sen insan mısın? Hangi dil bu? Ya da bir dile mensup mu bu yazın? Sonra ne var aklıma gelen.. Heh  “qır qır shamata”..  Çakan suratına “şamar”ı görecek sonra !..

Ne diyebilirim ki bu tip yazanlara..Yazık cidden çok yazık. Özenti olmuş artık herkes. Ben gerçekten bu tip yazanlardan utanıyorum. Onlar kendi dilini hor kullanmaktan utanmıyor ama ben onların varlığından,onlarla aynı ortamda aynı dili konuşmaktan utanıyorum..

Bizim dilimiz bir imparatorluk dilidir.

Her dil imparatorluk dili olamaz!.

Çünü her millet imparatorluk kuramaz!.

Siz de mi yoksa?

Umarım herkes;

“çok geç olmadan” farkına varır yaptığı yanlışın,

Umarım herkes;

farkına varır yaptığı yanlışın,

Umarım herkes;

sahip çıkar diline.


Türkçe’mizin bir eksiği yok

Peki YA SİZİN! ?