Değiş(k)en İnsanlar

Çoğu insan yalnız, çoğu insan arayış içerisinde. Kimisi yalnızlıktan şikayet ediyor, kimisi sevgilisiyle sabah akşam didişmekten dert yanıyor. Kimisi de fıldır fıldır sosyal medyada deli gibi aranıyor, onu bunu ekleyip, millete laf atıyor.

Garip di mi?

Mesela insanların ruh haliyle yaptıkları arasında benzerlik olduğu kadar, belirli bir durum/olay sonrası da hareketleri değişiyor. Ne gibi mi?

Sosyal medyada sürekli yazı yazıp, iletileri okuyup beğenen, yorum yazan, resim, video vs. paylaşan insanlar var. Ama öyle böyle değil, her an, her daim. Yakın olduğu, samimi olduğu arkadaş/ların duvarına yazıp, aynı resimleri beğenmeler, profili hakkında ya da etraf hakkında ‘karşılıklı‘ yorumlaşmalar falan. Bu insanlar ‘yalnız‘dır, emin olun. Ve bildiğiniz sevgili arıyordur. O sevgiliyi bulana kadar bu paylaşımlar, laf atmalar devam eder. Sevgili öncesi yakın arkadaşlarıyla da yeterli düzeyde sohbet ederler, ‘Hayırsız hiç yazmıyorsun, hiç mesaj atmıyorsun‘ tavırlarına bürünürler. Ama ne vakit bir sevgilisi olur, işte o zaman önce sosyal medayalardaki paylaşımları azalır, daha oturaklı, daha düzgün bir Türkçe’yle cevaplar yazılır, daha ağırdan satar kendini. Ve sevgili öncesi konuştuğu o arkadaş/larını unuturlar. Ne hâl hatır sorarlar, ne sosyalmedyada karşılıklı yazışırlar, hiçbiri olmaz.

Niye? Çünkü onun artık bir sevgilisi vardır!

Abi ne bu sizdeki değişim modu sorması ayıp? Etrafınızda vardır mutlaka böyleleri. Hayır kimsenin özel hayatına karıştığım(ız) falan yok da yeri geldiği zaman atılan tripler çekilmez oluyor. Ya da bir zamanlar ‘samimi‘ olduğun kişi/lerle sırf bir sevgili var diye uzaklaşmak, konuşmamak ne demek oluyor? Sevgilini mi yediler hayırdır? Kaçırcaklar mı kolundan tutup? Senden uzaklaştırıp ayıracaklar mı? Ya da arkasından dolduruşa getireleceğinden mi korkuyorsun? Hayırdır ne oldu dünya önceden normal dönerken, şimdi senin etrafında mı dönmeye başladı?

Ayıptır, günahtır, yazıktır.

Bu kadar da değişken olmamalıdır insanlar. Zira çoğu kişi için ‘2gün sonra ayrılacak bu o zaman görürsün‘ dediklerim tıpış tıpış aynı modda devam ettiler hayatlarına. Arkadaşlık başkadır, dostluk başkadır, sevgililik olayı başkadır. He sen bunların ayrımını yapamayıp etliyi sütlüyü şerbetliye karıştırıyorsan, işte o zaman sana her bir şey müstehaktır!