EDİRNE Belediye Meclisi’nin olağan toplantısına katılan öğrenciler, 7 yıl aradan sonra şehiriçi ulaşım ücretlerine yapılan zammın geri alınması için söz istediler. Söz verilmeyince görevliler tarafından yaka paça dışarı çıkarıldı.

Edirne Belediyesi Mart ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı CHP’li Hamdi Sedefçi başkanlığında toplandı. Şehiriçi ulaşım zammının geri alınmasını isteyen yaklaşık 10 kişilik öğrenci grubu da toplantıyı izlemek istedi. Öğrenciler belediye binasının girişinde üzerleri tek tek aranarak meclis salonuna alındı. Mecliste gündem dışı maddelerin görüşüldüğü sırada CHP’li Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, toplantıya öğrencilerin de izlediğini ifade ederek ulaşım zamları hakkında açıklama yapmak istediğini söyledi.

ÖĞRENCİLER SÖZ ALMAK İSTEDİ

Başkan Sedefçi, “Biz yönetime geldiğimizde 2004 senesinde ulaşım ücretleri 1 liraydı. Sonra yeniden sistem kurduk, fiyatları düşürdük. Edirneliler senelerce aynı ücretlerle taşındı. Tam 7 sene zam yapmadık. Daha sonra kurduğumuz sistem mahkemeden iptal edildi. Ben idare mahkemesi kararlarını uygulamadığım için 1 sene hapis cezası aldım. Öğrencilerin Edirne’de ikamet etmemesinden bugün 1 milletvekili kaybettik. Ayrıca belediyenin devletten aldığı pay azaldı. Çünkü Edirne’deki öğrencilerin ikametleri başka illerde kayıtlı, biz öğrencilerin ikametlerini Edirne’ye almasını istiyoruz. Ulaşım zamları son bir senelik değil tam 7 seneliktir diye konuştu.

BAŞKAN SEDEFÇİ, UYARDI

Bu sırada salonda toplantıyı izleyen öğrencilerden biri söz almak istedi. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, belediye meclisinde izleyicilere söz verilemeyeceğini ancak kendilerini makamında kabul ederek dinlemek istediğini söyledi. Başkanın bu sözlerine ikna olmayan Öğrenciler konuşmakta ısrar edince, Sedefçi dışarı çıkarılmasını talimatını verdi.

ARBEDE ÇIKTI

Belediyenin özel güvenlik elemanları ve personeli salonda oturan öğrencileri dışarı çıkarmak isteyince öğrenciler direnerek, ‘ulaşım ücretleri indirilsin’ diye slogan attı. Salondan çıkmak istemeyen öğrencilere müdahale eden özel güvenlik personeli öğrencileri zorla belediye binasının dışına çıkardı. Öğrenciler ulaşım ücretlerinin indirilmesi için eylemlerin artarak devam edeceğini söyleyerek belediyeden ayrıldı.

Belediye Meclisi Şubat ayındaki toplantısında ulaşım ücretlerine yüzde 33 oranında zam yapmıştı. Karardan bir hafta sonra uygulamaya konulan zam nedeniyle kentte öğrenciler sık sık eylem yaparak zammı protesto etti.

Söz hakkı yok!

Konuşmak yok!

Hakkını aramak yok!

Sen öğrencisin kes sesini otur aşağıya!

Sana sadece dayak var!

Kaba kuvvet var!

Biber gazı, jop var!

Sen gençsin bilgin yok, onların var!

Gençler dinlenmiyor bu ülkede DİNLENMİYOR!!

Habere ilişkin DHA’ya ait videoyu izlemek için T I K L A Y I N I Z