Bildiğiniz üzere google, arama yaparken ilk girdiğiniz kelimelere göre size en çok yapılan aramaları baz alarak önerilerde bulunuyor. Hatta buna biz direk ‘Google bir dur sözümü bitireyim’ de diyoruz kısaca. Bir yer oldukça işlevsel olan bu uygulama bazen can sıkıcı gerçekleri yüzümüze vurabiliyor.

Ne gibi mi? Mesela..

İngilizce olarak Google’un arama kutusuna “Why” (Neden) yazdığınızda siz daha ne yazacağınızı bile bilemeden onun önerdiği ilk şey: “Why do Turkish people add me on Facebook?” yani kısaca diyor ki “Türkler neden beni Facebook’ta ekliyor?

Buradan çıkarılacak sonuç ne ola ki sizce? Herkes aynı dertten muzdaripmiş ki bu durumu Google’a sorup cevabını arama gereği duyuyorlar.

Yahoo Answers’ta da bu konu ile ilgili bir kaç başlık var(mış)..

Bu durumdan şikayetçi olanlar özellikle de kadın kullanıcılar duruma bir anlam veremedikleri için Yahoo’nun soru-cevap platformuna konu ile ilgli pek çok başlık açtığı görülüyor.

Sadece Facebook’ta değil, MSN’de de tanımadığı Türkler tarafından neden eklendiğini öğrenmeye çalışan kişiler internet üstünde cevap bulmaya çalışıyor. Sizce bulabilirler mi cevabı? (: