Üniversitemizde öğrencilerimiz ve personelimizin sosyal ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Balkan Yerleşkesi’nde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Fen Fakültesi Biyoloji-Matematik Bölümü Derslik Blokları arasındaki alan üzerinde yapılması planlanan Sosyal Hizmet Binası (Yemekhane, kafeterya, sosyal alanlar)’nın Temel Atma Töreni 3 Nisan 2012 tarihinde saat 15.00’te gerçekleştirilecektir.

3 adet 385 kişilik ve 1 adet 540 kişilik olmak üzere toplam 4 adet yemek salonu, 1 adet 920 kişilik sosyal kolaylıklar kullanım alanı, teras katındaki 1250 m2 kafeteryası alanı ile 3 kat ve 1 bodrum katından oluşan 9.000 m2’ lik alan üzerine inşa edilecek yemekhanenin 2014 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Rakamlarla Balkan Yerleşkesi Yeni Sosyal Hizmet Binası

9.000 m2
3 kat+bodrum kat
3 adet 385 kişilik yemek salonu
1 adet 540 kişilik yemek salonu
1 adet 920 kişilik sosyal kolaylıklar kullanım alanı
Çatı katında 1 adet 1250 m2 kafeterya alanı
Merkezi mutfak
Isı merkezi ve yardımcı mekânlar
Tüm katlarda yeterli miktarda tuvaletler, fuaye, sirkülasyon alanlar ve servis mekanları.

Üniversitemiz sosyal(!)leşiyor artık. Yaşam merkezleri, spor, sinema, yemek salonları..

Biz bunların hiçbirine denk gel(e)medik, bizden öncekiler de hiç denk gelmedi. Ama bizden sonrakiler artık fazlasıyla sosyal(!)leşebilecekler anladığımız kadarıyla. Bizim fakültemiz dağın tepesinde, koyunlarla, yılanlarla, doğayla iç içeyken, fakültenin kantininde üç beş arkadaş oturabilmek için sandalye kapma peşinde koşup, öğle arası bir saat boşlukta ‘Acaba hangi sınıfta uyuklasam, hangi köşede ayakta dikilsem’ diye beklerken, dibimizdeki yaşam merkezinde hayatlar daha bir güllük gülistanlık olacak. Bütün yerleşkeler, fakülteler bir araya toparlanmak yerine, biri dağda biri bayırda kendi hallerindeler. Bölündükçe bölünüyoruz. Ama asıl yerleşkemiz ise ‘yaşam alanı‘na dönüştükçe dönüşüyor.

Faydası kime?

Öğrenciye? Öğretmenlere? Esnafa? Şirketlere?

Kim bilir, belki de hiç kimseye. Zaman gösterecek onu da herkese..