Türk Lirası’nın simge yarışması sonuçlandı. Fakat kazanan simgenin açıklanması biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Teknik hazırlıkların uzamasına bağlı bir gecikme olsa da Türk Lirası, uluslararası vitrinde boy göstereceği yeni bir sembolle kısa süre sonra karşımıza çıkacak. Sembolünü gördüğümüz zaman artık ülkelerle özdeşleştirdiğimiz para simgeleri belli. ABD’nin doları, Avrupa’nın Euro’su ve İngiltere’nin paundu bunlardan en popüler olanları. Peki ya diğer ülkelerin para sembolleri hangileri? TL’nin yeni simgesiyle boy göstermesine az bir süre kala işte dünyadaki diğer ilginç parasal semboller..

Aslında ne kadar acı verici bir durum, doğru düzgün simge adayımız bile yok!

Ya da var da biz mi bilmiyoruz?

Yani bildiğin Word içindeki ‘Simge‘ sekmesinden seçilmiş örnekler var sadece. Hani yok mu bir grafiker, yok mu hiç size öneri sunabilecek birileri? ‘Şunu şöyle yapsak?‘ diyebilecek bir danışmanınız da mı yok? Çince, Japonca, anlamsız karakterlerden oluşan bir simgemiz mi olsun? -Daha bir kaç simge örneği daha var da bunlar yine kötünün iyisi olduğu için ekledim-

Yapılmış bir yarışma vakti zamanında. Bakalım artık biz de bekliyoruz sonuçları. Nasıl bir simge çıkacak, neye benzeyecek? diye.

2 ay geciken sonuçlar, bir süre daha gecikti. Eli kulağındadır ama düşer yakında damdan pat diye.

Simgedeki 4 önemli kriter

Tüm simgeler ayrıntılarıyla incelendi.

Seçici kurul, simgenin belirlenmesi konusunda şu 4 esası belirledi:

1- TL simgesi Türk kültürünü ve özellikle Anadolu’yu yansıtan motifler içermeli.

2- Hızlı algılanabilmeli. Anlaşılması çok kolay olmalı.

3- Hızlı ve kolay yazılabilmeli. Sokaktaki vatandaşın dahi kolayca yazabileceği bir simge olmalı.

4- Estetik olmalı.

Sonuçlar açıklandığın göreceğiz bakalım, ne kadar bu kurallara uyulmuş (:

Ve Yeni Türk Lirasının Yeni Simgesi Belli Oldu! İşte o Simge!

GÜVEN VE İSTİKRAR ÖZELLİĞİ
TL’nin iki belirgin özelliğini ‘güven’ ve ‘istikrar’ değerlerine önem verildi. TL’nin çıpaya benzemesi güvenli limanı vurgulamakta. Paralel çizgilerin yukarı eğilimli olması istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir.

TL’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Teknik özellikleri ise en alt noktadan sağa doğru 90 derece çember yayı bulunmakta t harfinin yukarı yönlü 20 dereceklilk yukarı eğime sahip. TL harfinin paralel çizgilerinin alt ve üst kısmında sağ ve sol kısımları atın oranla uyumludur.

Herkes tarafından kolayca çizilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması üzerine yoğun bir kampaya oluşturulacak.

TL SİMGESİNİN DİJİTAL KULLANIMI
Akıllı mobillerde ve PC’lerde simgenin yaygın şekilde kullanılması için zaman gerektiğini belirtildi.
Mobil cihazlar, yazar kasalar, işletim sistemlerini ve temel yazılımları üreten firmalarda tl nin kısa yolla yazılması sağlanacaktır. Simgeyi bilgisayarda otomatik olarak yüklenecek bir program mevcut. Alt gr ve e (euro), alt gr ve 4 (dolar)  kullanımı olduğu gibi TL simgesi için alt gr ve t (Alt gr + T) tuşları kullanılacak .