Sosyal Medya

Sosyal ağlarla birlikte internet çağı durdurulamayacak biçimde gelişmeye başladı. İnsanlar artık interneti kullanmanın ötesinde sömüyorlar. Ellerinde telefonlarında, evlerinde bilgisayarlarıyla 7/24 internete bağlanıp gerek sosyal ağları, gerekse diğer işlemlerini halledebiliyorlar.

Yapılan araştırmalar da insanların en çok Facebook ve Twitter üzerinde vakit harcadıklarını gösteriyor. Sosyal ağlarda harcadıkları zaman yüzünden çok fazla kayba uğruyorlar. Özellikle de küçük yaştaki çocuklarda bağımlık gözlemleniyor. Büyüklü küçüklü herkes bu kadar üzerine düşerse bağımlı olmamak mümkün mü? İşte bu sebepten hep internterin zararlarından, sosyal medyanın yan etkilerinden bahsediyorlar.

Peki ya olumlu etkileri?

Her ne kadar olumsuz etkileri olmuş olsa da ‘doğru’ kullandığında fazlasıyla olumlu etkilerini de görebiliriz. Yani biz Facebook ya da Twitter’ı bir şeyler paylaşmak, beğenilme arzusuyla fotoğraflar paylaşıp, iletiler girmek yerine işlerimizi halletmek için kullanabiliriz. Artık şirketler de bu ağların varlığını kabullendiğinden, ‘Sosyal Mühendislik‘ adı altında bir çok destek hesapları açıyorlar. Yani elinizde telefonla saatlerce bağlanmaya çabaladığınız bir şirkete Facebook ya da Twitter hesabı üzerinden direk iletişime geçip anında sorununuza çözüm bulabiliyorsunuz. İnanması güç bir şey değil bu. Sosyal medya sorumluları sizin şikayetlerinizi dinliyor ve gerekli birimlere yönlendiriyorlar.

Mesela kendimden örnek vereyim. Ben de ilk başlarda bir heyecanla açtığım Twitter’ımı iç dökme yeri olarak ve blogumun yazılarını paylaştığım bir mecra olarak görüyordum. Ne vakit bir ara cep telefonuma gelen banka reklamı mesajlarından bıkmam ve onu o sırada açık olan Twitter’ıma yazmamla başladı. İsyan ettim, çünkü sürekli geliyordu. Benimle alakalı olsun olmasın kredilerle ilgili onlarca mesaj. Haliyle bunu oraya yazdım ve öğleden sonra bankanın beni takip ettiğini gördüm. Takip edip bir de “İletişim bilgilerinizi bizimle paylaşmanız durumunda sizinle irtibata geçeceğiz” diye de bir tweet atılmıştı. Bu zamana kadar internette bakit geçiren ‘ben‘ bir çok dolandırıcılık, sahtekarlık gibi suçları görmüşken bunun da o şekilde olabileceğini düşünerek direk çıkıştım. Sosyal ağlarda ‘Gerçek Ad-Soyad’ kullandığımdan karşı cevap olarak ilettiğim şey ‘İsmim cismim bellidir, bankanızın müşterisi olduğuma göre kayıtlardan iletişim bilgilerimi bulabilir ve bana ulaşabilirsiniz.‘ dedim. Nitekim ertesi gün öğleden sonra İstanbul’daki Genel Müdürlük‘ten arıyorlar. Şaşırdım bir şey diyemedim önce. ‘Ali Bey sosyal medya üzerinden şikayetinizi dile getirmişsiniz nasıl yardımcı olabilirim?’ deyince anlattım sıkıntımı. Bir teknik destek birimine yönlendirdi ve telefonuma artık mesaj gönderilmemesi talebimi sisteme girdiler. Haliyle o dakikadan sonra bir daha mesaj falan almadım.

Yine benzer şekilde bir gsm operatörüyle ilgili yaşadığım sıkıntıyı bu mecrada dile getirdiğimde, onlar da geri dönüş yapıp her sorunum çıktığında defalarca onlar tarafından arandım. Hesabımı kapattım, hesabımı açtım. İnternetten verdiğim siparişlerimde yaşanan sıkıntıları yine sosyal medya üzerinden ulaşıp, daha çok kargolanmasnı sağladım. Ve tüm bunları yaparken hep o yakındığımız, neredeyse dakikalarca, saatlerce arayıp da ulaşamadığımız kişilere, canlı bir sesi duymak için çırpındığımı o dakikalarda harcadığımız kontörler, faturalardan da kâr etmiş oldum. Yani ben aramadım, hep onlar tarafından arandım. Sizce bu bir yan etki midir?

Bunun yanında kazandığım da çok şey oldu internet üzerinden, sosyal medya üzerinden. Bildiğiniz üzere firmaların bir çok çekilişleri, kampanyaları oluyor. Küçüklüğümden beri denk geldiğim o yarışmalarda hep bir hile hurda olduğunu ve ödülü vermediklerini düşünüyordum. Ki aslında şu an bir çoğunda da hâlâ arka planda (eş, dost, yakına verdilğini) yapıldığını düşünüyorum, yalan yok =) Ama bunun yanında gerçekten hak ederek kazanıldığını da düşündüğüm yerler var elbette. Mesela şu ana kadar internet üzerinden kazandıklarımı düşünüyorum, liste yapmaya çalıştım ama inanın sonunu getiremedim =)

Bir çoğunu sosyal ağlarda paylaştım, bir çoğunu dile bile getirmedim. Konser biletlerinden, buz pateni davetiyelerine, sinema biletlerinden, sanatçıların orjinal kitap ve DVD lerine, bardaklardan, t-shirtlere, deodarantlardan, küpelere takılara, yangın setlerine ve hatta bebek mamalarına kadar.. Daha önce yaptığım bir liste mesela bu;

Two Door Cinema Club & Metronomy Konseri çift kişilik bilet
Sean Parker & Scorpio Rising @ Supperclub çif tkişilik bilet
19.İstanbul Caz Festivali Tünel Şenliği çift kişilik bilet
Büyük Ev Ablukada – Çeşme konseri çift kişilik bilet
Ankara Grup Yorum Konseri çift kişilik bilet
EksenOnFair Müzil festivali çift kişilik bilet
İzmir Mor ve Ötesi Konseri Çift kişilik bilet
Ankara Duman konseri çift kişilik bilet
Türkiye-Estonya maçı çift kişilik bilet
İstanbul Buz Pateni Pisti giriş bileti
İstanbul Modern’e çift kişilik bilet
İzmir Buz Pateni Pisti giriş bileti
Collezione 100 TL Hediye Çeki
First Sakız + 4 Gb Flash Bellek (2 kutu 800 adet)
O zaten yoktu kitabı – Cahit Tanyol
Şebnem Ferah Orjinal DVD
Göz Sağlığı Sağlık CD si
Açlık Oyunları Kitabı
İlk yardım, trafik seti
Antivirüs Programı
HUGO Film DVD si
Gripin Orjinal CD
Karaoke Seti
T-Shirtler, Kitaplar, Cdler, Flash Bellekler, Takılar, Sinema Biletleri..

Sizce zararlı mı bu internet, sosyal ağlar? Bence değil. Ama üstüne basa basa söylüyorum ki; DOĞRU kullandığı taktirde yararlı. Aksi bir durumda, bağımlılık yapacak cinsten kaptırırsanız kendinizi fazlasıyla zararlı.

DipNot: Çekilişlerden çıkan, kazandığım ürünlerin bir kısmını yazdım ama hani içinizden bir “Maşallah” diyin bari de nazar değmesin bana emi.. =)