Etiket: sosyal ağ

Sosyal Medya’nın Faydaları

Sosyal Medya

Sosyal ağlarla birlikte internet çağı durdurulamayacak biçimde gelişmeye başladı. İnsanlar artık interneti kullanmanın ötesinde sömüyorlar. Ellerinde telefonlarında, evlerinde bilgisayarlarıyla 7/24 internete bağlanıp gerek sosyal ağları, gerekse diğer işlemlerini halledebiliyorlar.

Yapılan araştırmalar da insanların en çok Facebook ve Twitter üzerinde vakit harcadıklarını gösteriyor. Sosyal ağlarda harcadıkları zaman yüzünden çok fazla kayba uğruyorlar. Özellikle de küçük yaştaki çocuklarda bağımlık gözlemleniyor. Büyüklü küçüklü herkes bu kadar üzerine düşerse bağımlı olmamak mümkün mü? İşte bu sebepten hep internterin zararlarından, sosyal medyanın yan etkilerinden bahsediyorlar.

Peki ya olumlu etkileri?

Her ne kadar olumsuz etkileri olmuş olsa da ‘doğru’ kullandığında fazlasıyla olumlu etkilerini de görebiliriz. Yani biz Facebook ya da Twitter’ı bir şeyler paylaşmak, beğenilme arzusuyla fotoğraflar paylaşıp, iletiler girmek yerine işlerimizi halletmek için kullanabiliriz. Artık şirketler de bu ağların varlığını kabullendiğinden, ‘Sosyal Mühendislik‘ adı altında bir çok destek hesapları açıyorlar. Yani elinizde telefonla saatlerce bağlanmaya çabaladığınız bir şirkete Facebook ya da Twitter hesabı üzerinden direk iletişime geçip anında sorununuza çözüm bulabiliyorsunuz. İnanması güç bir şey değil bu. Sosyal medya sorumluları sizin şikayetlerinizi dinliyor ve gerekli birimlere yönlendiriyorlar.

Mesela kendimden örnek vereyim. Ben de ilk başlarda bir heyecanla açtığım Twitter’ımı iç dökme yeri olarak ve blogumun yazılarını paylaştığım bir mecra olarak görüyordum. Ne vakit bir ara cep telefonuma gelen banka reklamı mesajlarından bıkmam ve onu o sırada açık olan Twitter’ıma yazmamla başladı. İsyan ettim, çünkü sürekli geliyordu. Benimle alakalı olsun olmasın kredilerle ilgili onlarca mesaj. Haliyle bunu oraya yazdım ve öğleden sonra bankanın beni takip ettiğini gördüm. Takip edip bir de “İletişim bilgilerinizi bizimle paylaşmanız durumunda sizinle irtibata geçeceğiz” diye de bir tweet atılmıştı. Bu zamana kadar internette bakit geçiren ‘ben‘ bir çok dolandırıcılık, sahtekarlık gibi suçları görmüşken bunun da o şekilde olabileceğini düşünerek direk çıkıştım. Sosyal ağlarda ‘Gerçek Ad-Soyad’ kullandığımdan karşı cevap olarak ilettiğim şey ‘İsmim cismim bellidir, bankanızın müşterisi olduğuma göre kayıtlardan iletişim bilgilerimi bulabilir ve bana ulaşabilirsiniz.‘ dedim. Nitekim ertesi gün öğleden sonra İstanbul’daki Genel Müdürlük‘ten arıyorlar. Şaşırdım bir şey diyemedim önce. ‘Ali Bey sosyal medya üzerinden şikayetinizi dile getirmişsiniz nasıl yardımcı olabilirim?’ deyince anlattım sıkıntımı. Bir teknik destek birimine yönlendirdi ve telefonuma artık mesaj gönderilmemesi talebimi sisteme girdiler. Haliyle o dakikadan sonra bir daha mesaj falan almadım.

Yine benzer şekilde bir gsm operatörüyle ilgili yaşadığım sıkıntıyı bu mecrada dile getirdiğimde, onlar da geri dönüş yapıp her sorunum çıktığında defalarca onlar tarafından arandım. Hesabımı kapattım, hesabımı açtım. İnternetten verdiğim siparişlerimde yaşanan sıkıntıları yine sosyal medya üzerinden ulaşıp, daha çok kargolanmasnı sağladım. Ve tüm bunları yaparken hep o yakındığımız, neredeyse dakikalarca, saatlerce arayıp da ulaşamadığımız kişilere, canlı bir sesi duymak için çırpındığımı o dakikalarda harcadığımız kontörler, faturalardan da kâr etmiş oldum. Yani ben aramadım, hep onlar tarafından arandım. Sizce bu bir yan etki midir?

Bunun yanında kazandığım da çok şey oldu internet üzerinden, sosyal medya üzerinden. Bildiğiniz üzere firmaların bir çok çekilişleri, kampanyaları oluyor. Küçüklüğümden beri denk geldiğim o yarışmalarda hep bir hile hurda olduğunu ve ödülü vermediklerini düşünüyordum. Ki aslında şu an bir çoğunda da hâlâ arka planda (eş, dost, yakına verdilğini) yapıldığını düşünüyorum, yalan yok =) Ama bunun yanında gerçekten hak ederek kazanıldığını da düşündüğüm yerler var elbette. Mesela şu ana kadar internet üzerinden kazandıklarımı düşünüyorum, liste yapmaya çalıştım ama inanın sonunu getiremedim =)

Bir çoğunu sosyal ağlarda paylaştım, bir çoğunu dile bile getirmedim. Konser biletlerinden, buz pateni davetiyelerine, sinema biletlerinden, sanatçıların orjinal kitap ve DVD lerine, bardaklardan, t-shirtlere, deodarantlardan, küpelere takılara, yangın setlerine ve hatta bebek mamalarına kadar.. Daha önce yaptığım bir liste mesela bu;

Two Door Cinema Club & Metronomy Konseri çift kişilik bilet
Sean Parker & Scorpio Rising @ Supperclub çif tkişilik bilet
19.İstanbul Caz Festivali Tünel Şenliği çift kişilik bilet
Büyük Ev Ablukada – Çeşme konseri çift kişilik bilet
Ankara Grup Yorum Konseri çift kişilik bilet
EksenOnFair Müzil festivali çift kişilik bilet
İzmir Mor ve Ötesi Konseri Çift kişilik bilet
Ankara Duman konseri çift kişilik bilet
Türkiye-Estonya maçı çift kişilik bilet
İstanbul Buz Pateni Pisti giriş bileti
İstanbul Modern’e çift kişilik bilet
İzmir Buz Pateni Pisti giriş bileti
Collezione 100 TL Hediye Çeki
First Sakız + 4 Gb Flash Bellek (2 kutu 800 adet)
O zaten yoktu kitabı – Cahit Tanyol
Şebnem Ferah Orjinal DVD
Göz Sağlığı Sağlık CD si
Açlık Oyunları Kitabı
İlk yardım, trafik seti
Antivirüs Programı
HUGO Film DVD si
Gripin Orjinal CD
Karaoke Seti
T-Shirtler, Kitaplar, Cdler, Flash Bellekler, Takılar, Sinema Biletleri..

Sizce zararlı mı bu internet, sosyal ağlar? Bence değil. Ama üstüne basa basa söylüyorum ki; DOĞRU kullandığı taktirde yararlı. Aksi bir durumda, bağımlılık yapacak cinsten kaptırırsanız kendinizi fazlasıyla zararlı.

DipNot: Çekilişlerden çıkan, kazandığım ürünlerin bir kısmını yazdım ama hani içinizden bir “Maşallah” diyin bari de nazar değmesin bana emi.. =)

Sosyal Ağ(lar)

Eskiden ne herkes dumanla haberleşirmiş. İki duman yolla, karşındaki seni anlasın. Yanlış mı anlamış? Ondan bile haberim yok ya, salla. Sonra yazı çıktı ortaya. Önce şekillerle anlatılır oldu dertler, tasalar, istekler, sonra harflere dönüştü resimler. Yine yetmedi, anlatamadı derdini, elde kaldı simgeler. Sonra gelişti o yazılar, durup durup çoğaldı alfabe denilen o karışık simgeli harfler. Anlatamadılar, anlayamadılar. Bir dil yetmezken, binbir çeşit dil daha türettiler. Yine yetmedi, anlaşamadılar, anlayamadılar, tüm insanlar yine birbirlerini yanlış anladılar.

Günler geldi, günler geçti. Sesli araçlar çıktı, ardından hem görüntülü hem sesli olanlar. Arttıkça arttı tasalar. Zaten birbirini anlayamayan insanlar, bir de bunlarla uğraştılar. Bir de üzerine interneti çıkardılar. Oturduğun yerden, dünyaya ulaştırdılar. Gelişti, geliştirdiler, ama yine anlaşamadılar. Anlamlara anlam kattılar, yanlış yollara saptılar. Sonra ne vakit şu sosyal ağlar çıktı, insanların arası bir o kadar daha bozuldu. Yüz yıllardır birbirini anlayamayan insanoğlu, bir kez daha ortada kaldı, yine anlayamadı, anlaşamadı.

Paylaşılan her şey yanlış algılandı. Yazılan her söz, farklı adrese postalandı. Çekilen fotoğrafları yanlış değerlendirdi herkes. İnsanları birbirine yakınlaştırması amacıyla kurulan bir çok paylaşım sitesi, amacından saptı, insanları farkında olmadan birbirinden uzaklaştırdı. Herkes bir beğenme arzusuyla yanıp tutuştu, paylaşım delisi oldu. Günlük hayatta görsen selam vermeyen insan, o ağlarda arkadaşın oldu. Ya da o ağlarda seninle konuşan, sabah akşam sohbet ettiğin insan, yolda seni göründüğünde yüzünü çevirir oldu. Farkında olmadan arkadaşlarından uzaklaştırır oldu. Sırf paylaştıklarından dolayı seni mimleyenler, yazdıklarından dolayı seni depresyonda zannedip, zorla kör kütük aşık ettiler. Müzik zevkin yüzünden aşağıladılar, duygusallık kattığın yazılarına, kahkahalar atıp altına yüzlerce geyikten yorum yaptılar. Seni senden aldılar, cam fanusa koydular. Etrafını aydınlattıklarını söyleyip, gece ışıkları kapattılar. Seni her seferinde insanlığa yanlış tanıttılar. Yine anlayamadılar, her şeyi yanlış anlattılar.

Sevgilerin yolunu kapattılar, sevgililerin arasını açtılar. Birlikte olanları ayırdılar, ayrılanları başkasıyla bir arada tuttular. Yazdıklarından dolayı seni sorguladılar, beğenmediğini dile getirdiğinde ipe tuttular. Her zaman bir suçlu aradılar, ve hep aranan suçlu olarak da seni gösterdiler.

Evet suçlu sendin çünkü! Bu denli kendini kaptırdığın için suçluydun sen. Sosyal olarak ladığın için suçluydun. İnsanlarla konuşarak değil de yazarak anlaştığın için suçluydun. Derdini yazarak anlatmaya çalışıp, herkesten seni anlamasını beklediğin için suçluydun. Yapmak istediklerini sırf başkaları yanlış düşünecek diye çekindiğin için suçluydun. İstediklerini ifade edemediğin için suçluydun. İfade ettiklerinden dolayı yargılandığın için suçluydun. Her gördüğün olumsuzluklara, kendilerini kaptıran insanlara ağız dolusu küfür ettiğin için suçluydun. Resimde gördüğünle gerçek hayatta gördüklerini bağdaştıramayacak kadar farklı olduğunu düşündüğün için suçluydun. Sen suçluydun ki, sosyal ağlar yüzünden insanlarla arana mesafe koydun. Sırf bunlar yüzünden insanlarla aranı bozdun. Sevginden mahrum ettin, inancından, güvencinden vazgeçtin. Sırf o sosyal ağlar yüzünden, ağlar durur oldun gecelerce. Psikolojini bozdun, düşüncelerini bozdun. Derdini anlatmaya çalışırken, kendi kuyunda boğuldun. Astığın çamaşırlar kurusun diye beklerken, o iple kendini boğdun. Sosyal ağın kurbanı oldun, kuru bir yaprak gibi ordan oraya savruldun. Birbirini anlayamayanlar arasında, kayboldun. Suçsuz da olsan, yine suçlu oldun. Ötesi yok işte bunun. Her şeyin sebebi sendin.

Çünkü sen; suçluydun!