Hani demiştim ya, şarkılar daha bir farklı daha bir anlamlı oluyor normal dinlemenin dışında diğer  bir açıdan bakığ hissettiğiniz zaman.. İşte dinlenilen her bir şarkıda farklı duygulara kapılabilirsiniz.Evet bazılarına güvenilmez, evet bazılarına inanılmaz, evet bazıları sevilmez, evet bazılarına değer verilmez, ama bazılarına da deli gibi güvenirsin lâkin yanıldığını farkedersin bir süre sonra, diğerleri gibi olduğunu anlarsın geç de olsa..

Seni her gün acılara çiviler, delik deşik eder benliğini.Sana hergün acı çektirirken kendisi mutlu mesut hayatına devam eder karşıdaki, seni uzaktan kendisine yakın tutarken yakınındakilerle an’lık mutluluklarla yaşar gider. Sanki 3 aylık ömrü kalmış gibi bir de yaptığını savunur, zeytinyağı gibi üste çıkarlar.. Seni bir başına uzakta odaya kilitlerler, kimseyi alma yanına, bakma sağına soluna diyerek hayatına öyle bir ket vururlar ki, kıpırdayacak takâtin kalmaz.Sen de garibim tamam dersin ya olur neden olmasın dersin.Niye peki? Sebebi ne ola ki bu kadar şeyin derseniz, tabi ki de “aşk” denilen o illettir. Yani deli gibi yürekten sever inanırsan birisine işte o zaman asıl gerçekleri göremezsin.Onun da seni sevdiğine inanırsan eğer, kabullenirsin her türlü kuyuya düşmeyi, göze alırsın çıkamama uğruna karanlığa gömülmeyi. Çünkü dedim ya hani, sen yürekten bağlısındır ya ona aranızda sadece iki yürek kadar mesafe vardır ya ondan işte.Sen bunu engel olarak görmezsin aslında, güzel günlerin hatrına, güzel olacak günlerin hayaliyle sarılırsın yine de dört elle o’na, hayatına. İşte o yüzden inanır güvenirsin karşıdaki şeytan da olsa..

Sözle bağlanır insanlar birbirine ve sözle koparlar birbirlerinden.Görmezsen birisini, inanırsın sözüne, duymazsan sesini güvenirsin hayaline, dokunamazsan tenine umut edersin sadece..

Gülüşler yalan, sevmeler yalan, sevişmeler yalan, sarılmalar yalan, elleri tutup gözlerine bakarken söylenen “seni seviyorum”lar yalan.. Herşey koca bir yalan olmuş di mi lan, herkes kendi yalanları içerisinde boğulmuş farkında olmadan. Ağızlar küf kokar olmuş, gözler sahte bakar olmuş, yaşanılanları herkes tek bir seferde çöpe atar olmuş.. Öyle yürekten sevenler kalmamış, herkes “kendi” mutluluğu için karşıdakini hiçe sayar, onunla kukla gibi oynar olmuş. Güvenilcek inanılcak insan kalmamış, evet en önemlisi “insan” kalmamış ortada.Hani bir gün biri böyle “Ey insanoğlu” diye başlayan bir cümle söyleyecek olsa kimse üstüne alınmayacak bir hale gelecek gibi.Herkes yüzünde onlarca maskeyle dolaşır olmuş, herkese farklı bir yüz, herkese farklı bir gülüş saklar olmuş.. Boyanılan her bir suratın ardında çifter çifter insanlar çıkar olmuş. Hayat işte.. Nefes aldığın sürece etrafındaki pisliklerin kokusuyla yaşamaya devam etmek zorunda olacaksın ve aynı havayı soluyor olacaksın işte.. Ve en kötüsü de yapılan iyiliği de kötülüğü de “asla” unutamayacak olmandır ki bu da insanı daha çok mahveder sanırım. Ne diyelim, herkes yaptıklarıyla vicdanlarını sorgulasın, ruhlarıyla bedenleri arasında mekik dokusunlar anlayabilmek için yaptıkları acı gerçekleri.. Acıyı bedenden çok ruhta hissetsinler belki o zaman varabilirler farkına.. İnsanların birbirlerine verdikleri umutları kör ettiklerini anladıklarında belki kalplerine kor alev düşer ve yanar da yanar her gün..Belki o zaman anlarlar..

Ali Mazılıgüney 25.01.2011-12.41


Şimdi Bengü’den bu yazıya hitafen bir şarkı gönderelim.. Bu yazıyı okuyan herkese yani “sana” gelsin!..

Bazılarına güvenilmez
Onlardan biriymişsin
Beni acılara çiviledin
Her kötülüğü de yapabilirsin

Bazılarına güvenilmez
Onlardan biriymişsin
Beni yanlızlığa kilitledin
Her kötülüğü de yapabilirsin

Aşk kör etti gözümü
Gerçeği göremedim

Güldüğünde yalanmış sarılmalarında
Sevdiğinde yalanmış sevişmelerinde
Bana gelişlerin acılarından kaçışınmış
Seviyorum deyişin ağız alışkanlığıymış..