laptopbuhalegetirdi8570 Dizüstü Bilgisayarların Dizüstünde kullanılmasının ZararlarıUzmanlar, laptop bilgisayarlarını dizlerinin üzerine yerleştirerek çalışan kullanıcılarda “kızarmış deri sendromu” adlı durumun ortaya çıkabileceği uyarısında bulundular.

İsmi açıklanmayan 12 yaşındaki bu çocuğun da, günde bir kaç saat boyunca dizüstü bilgisayarını bacaklarının üzerine koyduğu, bir kaç ay boyunca bu alışkanlığı devam ettirince de, dizlerinde renkli bölgeler oluştuğu açıklandı.
Kullandığı bilgisayarın sol tarafı çok ısınsa da, bunu dikkate almadığı öğrenilen çocuğun bacağının renginin değiştiği, bilgisayarın altından yayılan sıcaklığın 52 dereceyi bulabileceği ve cilt kanserine bile yol açma ihtimali bulunduğu uyarısı yapıldı.
Birçok bilgisayar üreticisi, artık kullanım klavuzlarına dizüstülerin bacakların üzerinde uzun süre durmasıyla zarar verebileceği bilgisini ekliyor.
Yapılan araştırmalara göre, bu aşırı sıcaklık, erkek kullanıcıların sperm üretimini azaltıp, kısırlığa bile yol açabiliyor.
Çocuğun bacaklarındaki bu renk değişiminin zararsız, ancak kalıcı olduğu açıklandı.

Dizüstü (Notebook,Netbook) kullanıcılarının uzun süre bilgisayarları dizüstünde tutmaması ve notebook soğutucu kullanarak aşırı ısınan makinanın zararlarını azaltmaları öneriliyor..