Nokia 5800 GPRS Ayarları: GPRS ayarları derken internete girmeniz için gereken ayarlardan bahsediyormuşsunuz yani WAP ayarları. Bu ayarları iki şekilde yapabilirsiniz.

1. Bu ayarlar operatörden operatöre değişiyor. Avea kullanıcıları şu sayfayı ziyaret etmeliler. Servis ayarlarını ister elle girerler isterlerse SMS ile alırlar. Turkcell kullanıcıları ise şu sayfayı ( WAP yazıp 2222′ye kısa mesaj da gönderebilirsiniz. (Ayarlarınızı kaydederken şifre sorulursa 1234 olarak girebilirsiniz) ) Vodafone kullanıcıları ise şu sayfayı ziyaret ederek istediklerini elde edebilirler. GPRS ve WAP ayarları bu şekilde yapılıyor. Eğer otomatik mesaj alarak ayarları yapılandırmak isterseniz mesajı açtıktan sonra “seçenekler > ayarı yapılandır” seçeneğini onaylarsanız ayarlarınız otomatik olarak tamamlanacaktır.

2. Bu yöntemi tam bir sonraki durum için telefonu kurcalarken farkettim. WAP/GPRS, MMS ve İnternet ayarlarını daha kolay bir biçimde yapılandırabilirsiniz. Şimdi menüde şu yolu izleyin. Menü > Uygulamalar > Sett. Wizard > Operatör daha sonra “Başlat“a tıklıyorsunuz. Size hangi ayarları tanımlayacağınızı soracak. Almak istediğiniz ayarları tikleyerek “Tamam” diyoruz. Gelen pencereleri okuyarak “Tamam” diyoruz ve yapılandırma sona eriyor. Şimdi rahatlıkla diğer işlemlerinize geçebilirsiniz.

Nokia 5800 XM İnternet Ayarları: İnternet ayarlarından kasıt WAP/GPRS ayarları hemen üstte anlattım. Yok kastettiğiniz Wi-Fi ile kablosuz ağlara bağlanmak ise bu konuya göz atmalısınız.

Nokia 5800 Mail Ayarları: Sıfırdan posta kutusu tanımlayalım. Bunun için ilk önce “Menü > Mesajlar > Seçenekler > Ayarlar > E-Posta > Posta Kutuları” yolunu izleyin. Daha sonra “Seçenekler > Yeni Posta Kutusu” diyelim. Şimdi e-posta sihirbazı çalışacak ve size bazı koşullardan bahsedecek. Hemen altta bulunan “Başlat“a dokunarak işlemi başlatıyoruz. İşleme başlamadan önce uyarayım, bu işlemlerin işte tam bu adımında cihazınız internete şebeke üzerinden bağlanacak ve bir uygulama indirecektir. Uygulama fazla büyük değil ancak WAP yada 3G gibi servislerden birisine abone değilseniz kontörlerinizin gideceğini size hatırlatayım. Uygulama iner inmez kurulum başlayacak ve uygulamalarınızın arasına “E-Posta” ve “Ayarlar” diye iki adet pembe ikonlu elementler eklenecek. 🙂 Posta kutusunu daha tanımlamadık farkındaysanız, şimdi o kısma geliyoruz. Uygulama yüklendikten sonra yine “Menü > Mesajlar > Seçenekler > Ayarlar > E-Posta > Posta Kutuları” yolunu izleyip “Seçenekler > Yeni Posta Kutusu” diyoruz. Şimdi çalışacak olan sihirbaz bize e-posta kutusu tanımlama konusunda yardımcı olacak. O soracak biz de cevap vereceğiz. 🙂 Yine bu işlemler esnasında telefonun internete WAP / 3G üzerinden bağlandığını hatırlatayım. Tanımlamalarda e-posta adresi, şifre, gelen posta sunucusu, giden posta sunucusu gibi bilgiler sorulacak. IMAP4 ve POP3 desteğinin sunulduğunu belirtelim. Bağlantı ayarlarını tanımladıktan sonra posta kutunuz eklenecektir. Bundan sonra diğer ayarları tanımlamak için “Menü > Mesajlar > Seçenekler > Ayarlar > E-Posta > Posta Kutuları” yolunu izleyin, ayarlarını yapmak istediğiniz posta kutusunu seçin ve diğer ayarlarınızı tanımlayın.

Nokia 5800 XM’de Nasıl Mesaj Yazılır?:
Şimdi bu telefonda bir metin girmenin birden farklı yolu var. Cihazımız el yazısı tanıma özelliğine sahip. Biraz alıştırma yaparak mesajlarınızı/metinlerinizi el yazınızla yazabilirsiniz. Bunun yanında biri küçük olmak üzere iki adet sanal QWERTY klavyeye sahip. Küçük olanı kullanmanız için penadan yada kalemden yararlanmanız gerekiyor. Diğerini iki elnizle rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Son yöntem ise QWERTY klavyeye alışamayanlar yada eski telefonu özleyenler için düşünülmüş. Alfa-Sayısal tuş takımı ile metinlerinizi girebilirsiniz. Peki bu klavye seçeneklerine nasıl ulaşacaksınız?

Telefonda yazı girilecek bir yere dokununca geçerli klavye açılıyor. Klavyede buunması gereken tuşların yanında, sağ alt tarafta, küçük klavye ikonlu bir tuş var. O tuşa dokunarak istediğiniz metin giriş modunu seçebilirsiniz.
Tavsiye: Türkçe yazım dili etkin iken bir metin yazarken bir süre sonra yazı yazmak zorlaşabilir ve yazsığınız harfler sonradan sonradan gelmeye başlarsa klavyede bulunan “alt alta üç çizgi”li tuştan “Yazma dili“ni değiştirin. İngilizce yapın.

Nokia 5800 XM’in Olumsuz Yanları
: Telefonun olumsuz yanı diye bir kusur arayacaksak kinetik kaydırmanın henüz gelmemiş olması, uyumsuz programlar sebebiyle telefonun kilitenmesi söylenebilir.

Nokia 5800 XM Güç Tüketimi: Yapabilcek bir şey yok maalesef, gücünüz her geçen saniyede aleyhinize işleyecektir 🙂 Ama yine her dokunuşta titreme özelliği, arkaplan ışık rengi, bekleme ışığı, bluetooth, wi-fi ayarlarını kapattığınızda bir nebze olsun düşecektir.

O zaman n’apıyoruz, kullanmaya devam ediyoruz hadi bakalım 🙂