Sanal hayatımız ne kadar da gelişti.. Türbülanslı akışa girdi resmen. Karmakarışık ve bir o kadar bağımlılık yaratacak cinsten..

Özellikle de feysbık çıktığından beri, herkes yavaştan yavaştan (a)sosyalliğe doğru ilerledi. Şu an ise kimse kopamıyor gördüğünüz üzere.. Bazıları istisnadır ama öyle bir çoğunluk var ki, çıkamıyor ve her dakika onu düşünüyor beyinlerinde, Acaba biri yorum yaptı mı? Acaba biri ekledi mi? Acaba o fotoğrafıma yorum yaptı mı? Acaba biri beni ekledi kekledi mi? bilmem ne ..

Yapsa n’olcak? Yorum yazsa n’olcak? Eminim çoğu kişi açtığı zaman sayfayı sol üst köşedeki kırmızı zemin üzerine yazılı rakamları görmeyi bekliyordur. O umutla..  Hadi bakalım ne çıkacak vira bismillah diyerek giriyor şifreleri!.. Ve bir bakıyorrrrr!

2 Arkadaşlık isteği, 2 Özel Mesaj 8 İleti…

Oh maşallah.. Sevinçten yirmi dört köşe oluyor o zaman insan di mi?.. Du bakalım kim ne yapmış dikizleyelim hemen.

Tanımadıklarını eklemek moda zaten, olsun tanışırız diye.. Ya da geçerken uğradım bir bakayım ne var ne yok derken sayfam hata verdi istemeden gönderdim arkadaşlık isteğini diyenler.. Ya da böyle ben eklemedim kardeşim eklemiş haberim yok diyenler. Ya bi bırak git! Karşınsa (a)salak mı var.. Herkesi kendin gibi en’ayi mi sandın..Görüyorsun ekliyorsun işte bu kadar basit, yalana doğru yol alma bari, hani harbi harbi şu sebepten ekledim de. Neyse öyle olmayanlar da var tabi onlar istisna..

Hadi bunlar olan şeyler de, saçmalayan takımlar da var, “Arkadaşlar ekleyin beni” diye heryere yazan.. Sebep? Seni niye ekleyim ben?

Sonra bir de dengesiz mahlukatlar var ki, “Bu yazıyı okuma n’olur! Ben okudum başıma geldi, bu yazıyı okuyan çocuk kör oldu, ebesini feysde buldu,sen de 10 yere kopyala yapıştır, sen de ebeni bul feyste”.  Ey güzel rabbim, akıl bölüştürürken bunlar nerde saklanıyordu!.. Saçma sapan inançlar peşinde koşuyorlar her yerde..

Daha önceleri msn meşhurken, herkes google’da msn isimleri arardı.Hatta bunun üzerine bir çok site sahte de olsa siteye üye çekmek amacıyla bir ton “Kız msnleri” diyerekten msn listeleri ekliyordu, özellikle de küçük ergenuslar için bulunmaz hint kumaşı gibi olduğundan direk ekleme eğilimine giderlerdi.Bununla alakalı değil ama küçük bir anım var.Genelde ne yapacaklarını bilemeyenler hakkında.Bir kere internet kafede 11 – 12 yaşlarında bir çocuğa denk gelmiştim. Tesadüfen izledim.. Bilgisayarı açtırdı kafe sahibine.. Oturdu.. Kulaklığını taktı.. Masaüstüne bir sağ tık yenile yaptı (bunu çoluk çocuk yaşlı genç herkes yapar, oturduğu bilgisayarın ekranına kullanmadan önce mutlaka bir yenile yapar nedense.E Türk işte yapar :)) Sonra internet  sayfasını açtı. Açılış sayfası zaten google’du ve çocuk önce bir baktı ekrana, sonra google da google’u aradı 😀 Amacı neydi bilmiyorum ama aradı eleman 😀 Neyi bulmayı umut ediyordu garibim bilmiyorum ama böyle birşeyi yaptı. Şaşırdım güldüm geçtim n’apayım. Sonra yeni öğrenmiş tabi msni filan msn adresleri diye arattı belki bulurum umuduyla.Vah garibim daha küçük yaşta neler yapıyor.

Düşünsenize böyle bir çocuğun ekranına o muazzam reklamlar geldiğinde “Ayça 22 oturum açtı” diyerek çıkanlardan hani, çocuk tıklamayı geçer niye açılmıyor bu diye kafayı yer orda 😀

İşte taaa o zamanlardan bu zamana eğer bu çocuk büyüdü de feysbuka takılmaya başladıysa bilmiyorum artık neler olmuştur 😀 Heryerden herkese arkadaşlık davetiyesi gönderiyordur kesin ya neyse..

Diyeceğim o ki; kim feysinden vazgeçebilir? Kim bu bağımlılıktan kurtulabilir? “Banane lan” diyip kim kapatabilir acaba? 🙂

Kapatırım diyenler açar yeniden eminim, açanları gördüm örnekleri var.. Hatta bir tane sevgilisine bak sevgilisine diyor bunu. “Seninle iletişim kurmak için açtım tekrar”.. Bu ne demek ya? Benle sen facebook üzerinden mi ilişki yaşıyorsun? Elinde telefonum var, hadi görüntülü konuşmak istesen msnim var di mi? Feys niye? Bir de şey hani “senle iletişim kurmak için” derken arka planda çat çat bütün arkadaşları da ekleniyor ardı sıra. E hani benleydi iletişim kurma amacın, n’oldu? Nasıl bir adisin sen sorarım sana ? Ya işte böyleleri de var etrafta türünün tek ördeği olanlar görüyoruz biliyoruz duyuyoruz. Bunlara artık laf söylemek gerekmez haketmiyorlar bile laf söylemeyi 😉

Açarsın elbet profil tabi ki de bunda bir sıkıntı yok, ama öyleleri varki, sırf birilerini ekleyim tanışayım diye açıyor ve o amaçla kullanıyor..

Bazıları takip ettiği sayfalar oluyor video, yazı, şiir vs onları okumak için giriyor.

Bazıları reklam yapmak için giriyor (ki en iyi reklam aracıdır aslında ama abartıyorlar tabi o da ayrı bir konu) ..

Bazılar da böyle video falan çekiyor, kendini abzürt bir halde, sonra paylaşılıyor dağıtılıyor ordan ora ordan oraya sonra bir bakıyorsun gazetede bir bakıyorsun haberde televizyonda “tıklanma rekoru kıran video” başlığı altında.. Evet artık ünlü olmak ya da sesini duyurmak o kadar kolay bu ülkede. Kendini salak yerine koy, aptallık yap, merak etme en kısa sürede zirveye oturursun. Çünkü yıldız olmak ünlü olmak aptallıktan geçer, kendini hiçe saymaktan geçer (olmuş).

Hani yine o feyste dolanan 2009un 2010’un mal’ları diye geçen videolar var ya mesala, herkesin de dilinde günlük hayatta da kullandığı

“All gırdın gırdın”

“Ohuyom ben yaa”

“Salak yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk”

gibi..

Nasıl da etki yaratıyor bakın 🙂

İşte bizim insanımıza böyle şeyler lazım, o yüzden dünyada belki de en çok kullanıcısı olan, en çok feyste vakit geçirenler “bizler”iz.Bize böyleleri lazım, biz böyleleriyle mutlu oluyoruz anlaşılan. Ama tüm bunlar bizi gerçeklerden soyutluyor emin olun. Herkes birbirini sanal olarak tanıyor artık, sanalda feyste arkadaş olanlar yolda birbirlerini tanımıyor. Ya da feyste sabah akşam konuşanlar dışarda yüzyüze konuşamıyorlar. Çok ilginç. Bir de en kötüsü de bu aslında herkes birbirinin arkasından işleri o lanet sosyal ağ üzerinden yapıyor. Mesela yakın zamanda duyduğum bir şey, iki sevgili.. Ama birisi diğerinin arkasından öyle pis oyunlar oynuyor ki, garibimin haberi yok, o hala seviyor zannediyor kendisini, ama diğer pislik o feys üzerinden başka birisiyle yazışıp sevgili yapıyor kendine. Utanmaz arlanmaz yüzsüz ya, ne dersin ki sen bu pisliğe.

Neyse işte diyeceğim o ki, (a)sosyalliğe doğru ilerliyor ahâli. Kullanmayı bilemeyenler can çekişiyor aslında yerinde. Bildiğiniz sigara, alkol gibi bağımlısı oluyorlar. Dikkat gerek! Yakında çocuğunuz olduğunuzda çocuk babasına ya da annesine “siz nasıl tanıştınız” diye sorduğunda “herşey bir dürtmeyle başladı yavrum” dememek için, kendinize sahip çıkın (bence)..