Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim ve aralıksız takılı kaldığım, kopamadığım, etkisine kapılıp sürüklendiğim bir film.

My name is Khan

Şiddet ötesi, bir şekilde sizlere de tavsiye ederim. Nedendir bilinmez ama, izlerken ciddi anlamda kendimden geçtim. Bazı sahnelerde kendimi yerine koydum, sanki benim başıma geliyormuşcasına ürperdim, canım acıdı. Bir yanda karşılıksız sevgi, bir yanda acı yüzünden birisine karşı duyulan nefret ve ardından sarfedilen sözler.

Filmin konusu ise şöyle;

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bi yerde geçiren bir müslümandır. Annesi ona insanların iyi ve kötü olarak 2’ye ayrıldıklarını söyler. Ardından Khan yetişkin yaşına gelince Mandira (Kajol) adında birisiyle evlenir. Rızvan Khan aynı zamandada Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Mandira küçük yaşta evlilik yapmış ve bir oğlu vardır. Onun ölümünden Rızvan Khan’ı suçlamaktadır ve onu ancak Amerika Başkan’ıyla tanışıp kendisinin terörist olmadığını söylemesini ister. Rızvan Khan da bu isteğini gerçekleştirmek için ondan ayrılmıştır fakat söylemi yanlış anlaşılır ve 11 Eylül olayından şüpheli terörist olarak tutuklanır. Yani Müslüman olduğu için terörist olarak yargılanmaktadır. Şiddete mağruz kalır, ölümden döner. Ardından yaptığı işlerle gündemde kalır ve en sonunda Mandira’nın isteğini yerine getirerek başkan ile tanışır.

Bu şekilde yazıyla ne kadar anlatılabilir, ne kadar dikkat çeker, ne kadar insan etkilenir bilmiyorum. Ama tüm samimiyetimle söylüyorum ki; izlenebilir bir filmdir. Çok fazla detaya girip, filmin heyecanını öldürmek de olmaz. Bu kadar övdükten sonra da sizin izlememeniz olmaz bence.

Ben dersten çıkmış vaziyette ‘öylesine’ bir izleyim, başlayım bakalım dedim ve şu an bitti film. Biter bitmez de bunu paylaşmak istedim.

İzleyecek olanlara da şimdiden iyi seyirler diliyorum..

Dipnot: IMDB Puanı da 7.2/10