İngiltere’deki Kraliyet Kimya Birliği, ‘Mpemba Etkisi’ adı verilen bu soruya ikna edici cevap verebilen kişiye, 1000 sterlin (yaklaşık 2 bin 800 TL) ödemeyi vaâd etti:

Neden sıcak su, soğuk sudan hızlı donar?

Bugüne kadar, buharlaşma, ısı yayılımı, aşırı soğutma gibi teoriler öne sürülse de bu konuyla ilgili ikna edici bir kanıt bulunamadı. Kraliyet Kimya Birliği, yaratıcı ve göz alıcı cevapları 30 Temmuz’a kadar “www.hermes2012.org/ice” web sitesine beklediklerini açıkladı.

Aristoteles ve Descartes bile cevaplayamadı

Aristoteles ve Descartes gibi ünlü filozofların bile cevabını bulamadığı problem, 1968 yılında Tanzanyalı üniversite öğrencisi Erato Mpemba’nın, hocası Dennis Osborne’a bu soruyu sormasıyla ünlendi.

Mpemba Etkisi

Osborne, soruya cevap veremedi ve bununla ilgili daha sonra çok ünlü olacak bir makale yayınladı. Bu soru, o zamandan beri ‘Mpemba Etkisi’ olarak adlandırılıyor.

Şimdi bu durumdan sonra işin ucunda para ödülü olduğundan ‘Hepimiz Bilim Adamı‘ olacağız, orası açık ve net. Bilimsel olarak deneye, gözleme dayalı olarak açıklanması gereken bir şey için sanal ortamda herkesin ‘kendince‘ atıp tutacağı bir ortam oluşacak. Burası da gayet net yani.

Mesela siz bu ana kadar sıcak suyun soğuk sudan daha hızlı donduğunu biliyor muydunuz? Pek sanmıyorum. Malum sıcak suyu dolaba koyup da dondurmak kimsenin aklından geçmez. Sorun çıkacağını hisseder çünkü. Küçük yaşta mutlaka şişeleri buzluğa koyup unutmuş ve mutlaka patlama sesi duymuştur. Aynı mevzuyu bir daha yaşamak istemez, sorun çıkacağını bilir yapmaz. =)

Bunun sebebi de elbette suyun özelliğinden kaynaklanıyor. Normalde tüm maddeler donduğu zaman büzülür hacmi küçülürken, su donduğu zaman genişler hacmi artar. Kabına sığmadığından ötürü de haliyle patlar.

Ama bizim soru(nu)muz bu değil, ‘Sıcak suyun neden soğuk sudan daha hızlı donduğu?

Evet, sizin fikriniz nedir bu konuda? Sizce ne olabilir bunun sebebi?