Evet Mimarlık Bölümü yeni Yerleşkesine taşındı. Haliyle yerkeşkenin yerini bilmeyen kesim çoğunlukta. Nerededir, nasıl bir yerdir, kim vardır, kim yoktur vs vs..

Benim de merak ettiğim bir yerdi, en sonunda dayanamadım ve yerleşkeyi görmeye gittim. Macera dolu yerleşke avına başladık yani..

Şimdi önce yolu tarif edelim;

Nasıl Gidilir?

Selimiye Camii’sini bilmeyen yoktur herhalde. Bilmiyorsanızda en kısa zamanda camiinin yolunu öğrenin 🙂

Camii’nin arka tarafında Taş Odalar var.
Taş Odalar’ın hemen ardında da bir hamam var.
E zaten o yola girmişseniz tam karşınızdaki kocaman kapıyı da görürsünüz.
İşte tam orası.

Ne de güzel anlattım di mi  (:

Genel Bilgi

Yerleşke hakkında biraz genel bilgi vereyim ardından da yerleşkenin bir kaç fotoğrafını sizlerle paylaşayım.

Şimdi yerleşke aslında etrafta söylendiği kadar ‘kötü’ bir yer değil. Yeterince geniş ve bahçesi de güzel. Sadece bira ‘tadilat’ gerekiyor, biraz bakım gerekiyor o kadar. Bunu sağlayacak olan da aslında yine öğrenciler olacak. Yeni açılan ‘Peyzaj Mimarlığı’ bölümü de bu yerleşke de ve haliyle bu yerleşkenin çevre düzenlemesinde etkili olacak bir bölüm.

Elden geldiğince üç beş fotoğraf çekebildim onlardan yola çıkarak yerleşkeyi tanıtalım birazcık. (Resimlerin üzerine tıklayarak geniş hallerine bakabilirsiniz)

Şu an 2 blok halinde bir bina mevcut. Yan tarafta resimde gördüğünüz bölümün sağ tarafında  giriş. Ve bu kısım tel örgülerle ayrılmış. Buraya bir dozerin,kepçenin vs gelip tamamen kaldırması gerekiyor. Çünkü asıl ders yapılacak olan bina sol tarafta kalıyor.  Ama şimdilik beklemede. Neden derseniz; bu kısımda daha önceden misafirhane olarak kullanılan bir bina mevcut. Şu an orası yine eski düzen olarak -yani misafirhane olarak- kullanılması planlanıyor. Bürokraside bina üniversiteye verilmesine rağmen devir teslim işlemleri gerçekleşmediğinden hala orada asker nöbet tutmaktadır (Zaten beni karşılayan da asker amcalar oldu orada :))
İşte burası bahsettiğim ‘misafirhane’nin önden, yandan, çapraz görünüşler.. (Hafiften yeşillik de var dikkat edersek, oh ne güzel)

Bu kısım da ne diye sakın şaşırmayın. Yerleşkenin diğer giriş kapısı. Fakat karşıda görmüş olduğunu kapı Eskipazar mevkiisine açılıyor. Bu yüzden sene içerisinde bu kapı duvar ile örülecek ve giriş az önce bahsettiğim kapıdan olacaktır.

Gördüğünüz gibi yerlerde ne çim var ne de bir yeşillik. Buranın zemini tamamen düzenlenecek, kazınacak ve belki de gerekirse beton atılacak. Bu işlemlerin tamamlanması da haliyle zaman alacak.

Ama panik yok, olacak..

İşte bu kısımlar da asıl ders yapılacak binanın görünen bir yüzü. İlk resmin en solundaki taraf az önce bahsettiğim kapatılacak olan kapı 2.resim de o binanın diğer tarafı, panaromik resim gibi düşünüverin. Tam iki resmin ortasında da bu binaya giden -köprü misali- bir giriş mevcut.Oradan asıl dersliklerin olduğu açık alana gidiyoruz.

Bu bina nasıl bir bina peki?

Aslında tam anlamıyla içi boş kare diyebiliriz. Yani orta kısmı yeşillik olmaya aday, ağaçlı ve güzel bir bölüm, etrafı bina ile kaplı.


işte geldik o köprümsü giriş noktasına.

Ne güzel görünüyor ama. Egzantrik bir giriş olacak.

İşte sol tarafta görülen kısımda ders görülecek. Camları görüldüğü üzere pvc kaplandı, iç kısmında da güzel bir giriş var merdivenler dönerek çıkıyor filan.

Sağda kalan kısım isim sene içerisinde restore edilecek şu an itibariyle kullanılmayacak

Hemen sağ tarafı gösterelim..


Güneş de tam batıyordu ki ordan resimler parlak çıktı, n’apalım idare edeceğiz artık. En azından bir görüntü var oralarda.

Evet daha önce resim bölümünün bulundu bina karşıdaki bina. Onlar şimdi Ayşekadın Yerleşkesindeki eski binalarına taşınmış durumdalar.

Bu bina da dediğim gibi sene içerisinde restore edileceğinden şimdilik kullanılmayacak.

Duvarları sıvalı bir durumda görüldüğü üzere. Niye söyledim bunu?

Şimdi anlatıyorum hazır olun..

Bu kısımda yukarıda açıkladığım o sıvalı olan duvarın hemen yanında 90 derece dönmüş vaziyetteki bina. Görüldüğü üzere dış cephesi ‘hala eskiliğini’ koruyor. Yani sıvası yok.

İşte az önce bahsettiğim duvarların da sıvaları kazınacak ve eski görünümüne kavuşacak.

Farkettiyseniz de hafiften yerlerde çimenler, ağaçlar vs.

Dediğim gibi aslında gayet de güzel bir ortama sahip burası

Sadece değerlendirmek gerek..

Biraz daha dönüş yaparsak, o binanın devamını görmüş oluyoruz.

Yeşillik devam ediyor (:

Yerdeki hortum da o çimenlerin sulandığının göstergesidir unutmayın..

(Kurumuş çamı göz ardı edin, öğğ o öğğ kaka kaka, biri bırakmış gitmiş, sizle alakası yok, aldanmayın sakın)Evet dönüş açımızı biraz daha değiştiriyoruz ve karşıda o binanın yine devamı.

Demiştim ya içi boş kare şeklinde diye.

Ortası boş (aslında yeşillikler, taşlar var ama) etrafı bina ile kaplı.

Çok net görünmese de resimde var orda bir bina.

Görünmeme sebebi de o müthiş ağaçlar yüzünden, yoksa başka sebebi yok bilin yani.


Eveeet..

İşte o son kısım da burası.

Sabahtan beri ders yapılacak olan bina diyorum ya, onun giriş kapısı da şu siyah kapı .

Bir üstteki fotoğraftan 90 derece döndüğünüzde buraya geliyorsunuz.

Bu giriş kapısından da sağlı ve sollu iki adet dönen merdiven ile yukarıya çıkıyorsunuz, ışıklandırmalar egzantrik bir halde hoş duruyor.


Haftasonu olduğu için mesai saatleri dışında olduğunu söylediler o yüzden içeriye giremedim. Artık içeriye girdiğinizde siz fotoğraflarsınız o zaman da ben bakarım olma mı? (:

Genel bir değerlendirme yapacak olursak..

Gördüğünüz üzere kabataslak bina, yerleşke filan bu şekilde. Bir parça olsun kafanızda bir şeyler şekillenmiştir umarım. Hoş zaten yeni dönem başladığında kendi gözlerinizle bizzat yaşayıp göreceksiniz ama yine de böyle de bir görün istedim.

Binanın diğer tarafı da fazlasıyla geniş, ağaçlık, çimenlik. Aslında çok nezih bir ortam dediğim gibi. Hani böyle bankları atacaksınız, yayılacaksınız tüm gün o modda bir nevi. Ya da o çamların altında oturacaksınız sohbet edeceksiniz öğle aralarında en güzeli.

Etrafında pek fazla cafe falan olmayak, belki de olacaktır siz gelene kadar bilemiyorum. Benim gördüğüm bir tane cafe yapılmış hazır bekliyor. Sanırım bir orası dolu olur (:

Şimdilik yeterli sanırım bu kadar bilgi. E okuduysanız buraya kadar yazılanları

yeni yerleşke hakkında sizin de fikirlerinizi alalım olmaz mı, olabilir di mi?

En alttaki not: Resimlerin tamamını ‘orjinal olarak’ indirmek için TIKLAYINIZ