Hepimiz birer tüketici bireyleri. Hayatımız boyunca herşeyi tüketiyoruz. Hava, su, azot, yiyecek, giyecek, zaman.. Herşey..

Peki bunları tüketirken özellikle de kullandığımız eşyalar üzerinde de bir çok hakkımız olduğunu biliyor musunuz? E biliyorsunuz herhalde ama önemli olan “ne kadar hakkınızı arıyorsunuz?”. Aldığınız herhangi bir ürün hasarlı olduğu zaman yahut bir arızası olduğunda sizin arıza talebinizi karşılamadıkları zaman ne tepki veriyorsunuz? Tahmin edeyim durun, önce bir iki defa sinir katsayınız yükselirken isyan çıkarır gibi karşı tarafa bir ton sövüyorsunuz ama sonra da “lanet olsun sizden aldığıma alacağıma pişman oldum” diyerek bırakıp atıyorsunuz bi kenara. Bu mudur doğrusu? Hiç sanmam. Aksine eğer o sizin hakkınız ise söke söke almanız gerek. Ve bu yolda da elinizden gelen herşeyi yapmalısınız.

Nedir peki bu haklar? Örneğin, çoğumuz sanal alışverişe karşıdır ama günümüz teknolojisi sayesinde neredeyse iğneden ipliğe, buzdolabından çamaşır makinesine kadar internet üzerinden alışveriş yapabilme imkanınız var. Evinizde otururak tek bir işlemle sipariş verip 3 gün içerisinde kapınıza kadar getiren bir sistem. Ama çoğumuzun sıkıntısı nedir? Ya aldığım ürün bozuk çıkarsa? Ya güvenilir değilse site param çalınırsa? Ya yolda başına birşey gelirse kargonun kaybolursa?.

İnsanoğlu hep tedirgindir ya burda da öyle.Ama sizin öyle bir hakkınız var ki; internet üzerinden yapılan alışverişlerde, aldığınız ürün ayıplı (kusurlu) çıkar ise 7 iş günü içerisinde sorgusuz sualsiz iade edebilme ve ücretinizi geri alabilme hakkını sunuyor. Yani size gelen kargo hasarlı ise, hatta kargo görevlisine tutanak tutturarak “bu ürün zarar görmüştür kargo görevlisi sorumludur” diyerek hakkınızı saklı tutabilirsiniz.Ayrıca;

* Bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme,
* Malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi/Hizmetin yeniden görülmesi,
* Ayıbın neden olduğu değer kaybı oranında bedel indirimi,
* Malın ücretsiz onarımı

gibi bir çok hakkınızın daha olduğunu  “unutmayın!”.

Bu kısımda sıkıntı yok. Peki ürünü aldınız ve kullandınız daha sonra? Elektronik ürünlerde özellikle de telefonlarda sürekli sorunlar çıkar ve garanti yolu görünür sık sık. Ekran kapanır, tuşlar kilitlenir, telefon donar, hafıza kartı tanınmaz vs vs vs bir ton iş. Tuşu bozuk diye gider, ekranı çizik gelir, bataryada sorun var dersiniz yazılımını güncelleyip geri gönderirler size. Aslında siz ne yaparsanız yapın laptop, telefon gibi cihazlarda yapılan ilk iş “versiyon güncelleme, format atma”dan ibarettir. 🙂 Acı ama gerçek.

Peki sizin sorununuz hala devam ediyorsa? Yani servise göndermenize rağmen sorununuz halolmadıysa ve servis çalışanları size hep bir bahane uyduruyor ise, vakit kaybetmeyin! Eğer cihazınız “aynı sorundan dolayı 3 defa servise gitmiş ve sorun devam ediyor ise” telefonunuzun muadili ile değiştirme ve ya ücret iadesi hakkınız vardır. Yanlış değil doğru okudnuz. Sizi oyalamalarına sakın izin vermeyin. Direk muadili ile değiştirilme ya da bedel iadesi talebinizi gerçekleştirin.

Tamir süresi var bir de. Hangi cihaz olursa olsun azami tamir süresi “30 İŞ günüdür” dikkat edin “iş günü”. Bu iş günü tabirinin içerisine Cumartesi günleri de dahildir. Yani 1 hafta 6 gün üzerinden değerlendirilir ve cihazınızı teslim ettiğiniz günden itibaren işlemeye başlar. Etraftaki “yok cumartesi iş günü değil 5 gün üzerinden hesaplıycaksınız” tarzındaki safsatalara kanmayın.  Ayrıca bir hakkınız daha vardır ki; örneğin gönderdiğiniz ürün bir cep telefonu ya da laptop ise ve sizin bu süre içerisinde acil olarak bu ürüne ihtiyacınız varsa 15 iş günü içerisinde tamir süresi boyunca kullanmanız için size bir cihaz göndermek zorundalar.

Daha sonra eğer size güçlük çıkarıyor ve ürününüzün değişim ya da bedel iade gibi haklarınızı kullanmamanız adına sizi caydırmaya ve aldatmaya yönelik ithamlarda bulunurlarsa firma ile hiç münakaşaya girmeden Tüketici Haklarına başvurun.

Eğer ürününüz 900 TL altında ise -ki bu tutar her sene değişmektedir ve küsüratı da vardır, ama ortalama bu civardadır- bulunduğunuz ilde Adliye Sarayında Tüketici Hakem Heyetine, eğer 900 TL’nin üzerinde ise Tüketici Mahkemesine başvurunuz. Başvurmaya giderken, yanınızda ürününüz ile ilgili sizde bulunan her türlü fatura, teslimat belgeleri, servis fişleri vs gibi belgeleri de bulundururak tek bir dilekçe ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Burda önemli olan tek nokta ise “sizin belgelerinizin eksiksiz, talebinizi destekleyici ve karşı tarafın yapması gerekenleri zamanında yapmadığını göstermesi”dir.  Örneğin 30 iş gününü geçtiğini savunuyorsanız elinizde 30 iş gününü geçtiğini gösteren, ürününüzü firmaya teslim ettiğiniz tarihin yazılı olduğu bir belge olabilir. Daha sonrası ise Tüketici Hakem Heyetindeki memurların görevidir. Karar süresi bir hayli uzun olabiliyor. Ortalama 3 ay gibi bir sürede kararın sonucu size ve firmaya tebligatla yollanıyor. Eğer sizin adınıza çıkar ise karar, talep ettiğiniz doğrultuda ürün değişimi ya da bedel iadesini alabilirsiniz. Fakat bu tebligat tarihinden itibaren de 15 iş günü içerisinde karşı tarafın karara “itiraz” hakkı vardır. Yani siz bir müddet daha sessiz kaldıktan sonra elinizdeki karar doğrultusunda – karşı taraf bu süre içerisinde itiraz etmezse- firmaya bildirip isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uzun ve yorucu iş aslında fakat eğer “bu sizin hakkınız ise, hakkınızın peşinden gidin” ne olursa olsun.

Sırf bu yüzden Nokia (KVK) ile yalaşıl 9 ay uğraştım. Haklı olduğum için istediğimi de aldım 😉

Aynı şekilde Hp ile uğraştım fakan onlar daha ılımlı oldukları için hiç Tüketici Hakem Heyeti ile uğraşmadan bedel iadesi aldım. 😉

Yine aynı şekilde küçük çapta, ayakkabı, kıyafet vs gibi ürünlerde de değişim hakkınız vardır, faturanızı sakladığınız ve bayiden aldığınız “garanti süresini” bilmenizle istediğini yapabilirsiniz.

Eğer haklı olmak istiyorsanı mutlaka kişi ve kurumların karşısına “belge” ile çıkın. 😉

Ayrıca bu şikayetlerini yine online olarak kurumların e-posta adreslerine ya da sikayetvar.com gibi sitelere yahut direk Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na şikayet edebilirsiniz. Hattta belki bir yerlere kaydetmek isterseniz buyrun adres burda:

http://www.sanayi.gov.tr/Online/Default.aspx

Kazasız belasız sıkıntısız stressiz haklarınızı savunmanız dileğiyle, esen kalın..