Etiket: kurban bayramı

Kurban Bayramı Faslı

kurban

25 Ekim 2012, saat 07:58 de Bayram Namazı ile başladı Kurban Bayramı faslı. Ardından öncelikle ailede bayramlaşma, sonra uzaktaki eşi dostu arama faslı.

Ardından Kurbanımızı keseceğiz tabi ama bizim pederimizin babamızın çenesi durmaz. Bir de yanımıza 5-6 damacana ve 4-5 tane 5 Lt.lik bidonları da aldı ‘gelirken su doldururuz’ diye. Hani kurbana gidiyoruz bir de bu dert çıktı. Tamam iyi güzel de amaç? Ne gerek var? Kendi arabamız yok bir şey yok, başkasının arabasına doluştuk bindik öyle gittik resmen.

Sonra kurbanın olduğu mekana doğru geldik. Hazırlıklar yapıldı. Tekbirler alındı ve Allah Rızası için kurbanımızın kanı akıtıldı. (Allah kabul eder inşallah)


kurbanlık

Ardından deri yüzme, kemik kırma vs. işleri için kolları sıvadık tabiki. Normalde bizim değil de kesimi yapan kişinin işi olmasına rağmen dayanamadık tabi annemle ben de giriştik işin içine. Elimiz yüzümü kan, her yerimiz et doldu. Kafamın içinden kırılan kemik parçaları, gözümün etrafında kan damlaları..

Bizde adettir aslında (Kırıkkale). Kurban kesimi yapıldıktan sonra ilk etiyle o anda kavurma yapılır ve demli bir çay ile birlikte bir güzel afiyetle yenir. Ama bu taraflarda (Zonguldak) öyle bir şey yok tabi. Ama yine de yaptırdık. Hemen bir parça et kavruldu ve tadına bakıldı. Aslında ne kadar garip di mi insanlık. Az önce canlı gördüğü hayvanı, kıyım kıyım kesip, tüm etlerine elini sürüp, ardından bir güzel mideye indirmek..

Kimilerinin midesi kaldırmıyor tabi bu durumu. ‘Ben yemem yeaaa ‘ diyerek kaçanlar da var. Ben yeterince midesiz olduğumdan ötürü hiç farketmiyor bu durum =)

İşte bu esnada ben ki etin içerisinde debelenirken babam ordaki gençlere o damacanaları bidonları doldurtmuş. İşler bitmeye yakın azıcık dinleneyim derken geldiğimiz araba sularla doldu ve haliyle bize yer kalmadı. Bir de üstüne üstlük kurbandan çıkan az çok etimiz de var onlara da yer yok. İçimden ‘Eh be baba yapılacak iş mi bu şimdi gözünü seveyim’ derken bağrış çağrış ‘Aliiiii koş baban çağrıyor’ . Niye çağırdığı belli aslında. ‘Hadi gidiyormuşsunuz siz önce arabayla önceden’ dediler Ali pert. Arabaya zaten bidonlar sular dolmuş ben de bildiğin arkaya kıvrıldım iki büklüm. Yarım saat gittikten sonra eve geldik. E haliyle tüm suları ben yüklendim. neredeyse 150 Lt. (150 kg) suyu sırtladım taşıdım.

Bizimkiler de arkadan başka arabayla geliyorlardı tam eve geldim üstümü değiştirdim onlar da geldi. Hobaa tekrar in aşağıya ve bu sefer de 30 kg et daha taşı. Onu da taşı. Biter mi? Bitmez!

Sırada bu etleri kuşbaşı bilmem ne tarzı parçalamak için oturduk yere. Belim zaten kopmuş öğlen saat 2’den akşam 8’e kadar hepsini bıçakla doğra dur. Hayvanın eti de yağlı olunca bıçak sürekli köreliyor arkadaş. Bastırdıkça bastırıyorsun. Haliyle parmak bu. Hep de sağ el kullanınca o da çöktü. Artık ellerim sabahtan akşama kadar etin içinde durmaktan bildiğin buruşmuş, tenime işlemiş.

Artık yorgunluktan belimin ağrısından oturamıyorum bile. Duşa gireyim diyorum dermanım yok. Ama yine de öyle böyle gece 2’ye kadar oturdum arkadaş. Kendime de kızıyorum yat zıbar uyusana bi!

Öyle böyle bir bayramın ilk günün sonuna geldik. İşte böyle başlayan muhabbet 2. gününde suskunluğa boğuldu.

Böyle de bi içimi dökeyim dedim buralara. Aynı zamanda da takip edenlerimin bayramını en içten dileklerimle kutlayayım istedim.

Bayramınız Mübarek olsun.. Daha nice nice bayramlara efenim.

Olur da yolunuz bana düşerse buyrun gelin size kavurma ikram edeyim, kapımız açıktır =)

Selametle..

‘Kurban Bayramı’

Bir Kurban Bayramı’na daha merhaba diyelim mi, diyelim tabi..

Eskisi gibi bayram havası yok nedense. Bir tek bana olmuyor bu eminim, çoğu kişide aynı düşünceye sahip. Çünkü muhabbet arasında dile getirildiği üzere hemfikiriz.. Çok fazla yaşım(ız) ilerlemedi ama ‘bizim zamanımızda’ diye başlayan cümle kurmadan geçemiyorum.

Cidden bizim zamanımızda, bizim çocukluğumuzda daha bir farklı geçiyordu. En azından bir ‘bayram’ olduğu hissediliyor, hissettiriliyordu. Ama şu an o eski havayı bulamıyorum. O bayramdan bir gün önce yaşanan heyecan, o arefe gününde yaşanan kıpırtı yok nedense. Eksilen bir şey mi var? Bence yok. Yine biziz yine biz.

Ama değişen bir şey var belli, ‘teknoloji’. Biz ona ayak uyduramıyoruz, hep yüzümüze, gözümüze bulaştırıyoruz. Kullanamıyoruz da doğru düzgün. Yanlış kullanımlar sonucu sanal yaşıyoruz herşeyi. Sanaldan tepki gösterip, sanaldan, kutluyoruz herşeyi, sanaldan eylem yapıp, sanaldan tepki veriyoruz. İş icraate geldiğinde, susup çekiliyoruz.
Eskiden büyüklerin yanıbaşlarına gidip elceğizlerini öperekten kutlarken, şimdi uzaklık, iş güç, maddi imkânlar gibi bir çok sebeplerden ötürü ya telefondan, ya da yine sanal alemden kutluyoruz bayramları.

Ne yapalım, imkân(sızlık)lar dahilinde biz de öyle yapıyoruz.

Bu bayram Kurban Bayramı. O yüzden biraz daha dikkat edilmesi gereken bir bayram aslında. Malum her bayramda bir çok haber okuyoruz. Kurbaları kesmek yerine, kendilerini kurban ediyorlar adeta. Korsan kasaplar, yerinde durmayan danalar, bu sebepler çeşitli bölgelerini yaralayan, kesen ve hatta kendilerini kurman edenler olmayın.

Lafı da fazla dolandırmanın bir manâsı yok, gelelim sadete..

Kazasız belasız, sevdiklerinizle mutlu huzurlu bir bayram yaşamnız dileğiyle..

İyi bayramlar olsun efenim.. (:

Bu yıl 3232 kurban var!

Kurban keseyim derken kendisini yaralayan veya kurbaklıkların darbına maruz kalan binlerce kişi hastaneleri doldurdu

Bu yıl 3232 kurban var!

Kurban Bayramı’nın ilk günü, kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 3 bin 232 kişi hastanelere başvurdu.

“Acemi kasapların” en fazla olduğu il ise 820 kişiyle İstanbul oldu.

“Acemi kasapların” bazı illlere göre dağılımı şöyle:

Bursa: 284, Ankara: 293, Sivas: 150, Kırıkkale: 111, Eskişehir: 110, Mersin: 101, İzmir: 100, Sakarya: 100, Aksaray: 100, Kütahya: 100, Kocaeli: 85, Şanlıurfa: 84, Konya: 80, Denizli: 80, Bilecik: 70, Antalya: 63, Samsun: 63, Erzurum: 61, Iğdır: 53, Kayseri: 53, Isparta: 48, Adana: 76, Rize: 42, Aydın: 40, Karaman: 40, Gaziantep: 33, Çankırı: 32, Tokat: 32, Düzce: 29, Erzincan: 27, Kahramanmaraş: 10, Ağrı: 23, Bolu: 20, Balıkesir: 27, Nevşehir: 17, Yozgat: 17, Uşak: 16, Kastamonu: 15, Manisa: 15, Burdur: 14, Adıyaman: 13, Kırşehir: 11, Çorum: 11, Bartın: 10, Trabzon: 42, Muğla: 9

Kurban Bayramı’nda kendisini keserek ya da kurbanlıklar tarafından yaralanan yüzlerce kişi hastanelere koştu. Sabah saatlerinde hastanelerin acil servisleri doldu taştı.

SAMSUN
Samsun’da kurban keserken el ve ayak bölgelerinden kendilerini keserek yaralayan acemi kasaplar, sabahın erken saatlerinden itibaren hastanelerin acil servisine akın ettiler. Bazı vatandaşlar ise kurbanlık hayvanın sıkıştırıp sürüklemesi sonucu yaralanarak hastanelik oldular. Kurbanını keserken yaralanan ve acile başvuran vatandaşlar ayakta tedavi edildi.

Uzmanlar, bayramın diğer günlerinde kurban kesecek olan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ERZURUM
Erzurum’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde yine bildik manzaralar yaşandı. Bayramın ilk saatlerinde 15 acemi kasap kurban yerine kendini kesti.
Bayram namazından çıkan vatandaşlar kurbanlıklarını belediyelerin belirlediği alanlarda kesmeye başladı. Kurban kesimi sırasında sıkça istenmeyen kazalar yaşandı. Erzurum il genelinde bayram namazından sonraki ilk iki saat içerisinde 15 acemi kasap kendisini ya da kurban keserken yardım eden kişiyi de bıçakla yaraladı. Yaralılar il ve ilçe devlet hastaneleri ile Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde tedavi altına alındı. Yaralılar el, parmak, yüz veya ayaklarında oluşan kesiklerle acil servislere müracaat etti. İbrahim Batur isimli kasap, kurbanlık büyükbaş hayvanı traktör römorkundan indirirken hayvanın boynuz darbesinden kaçarken sağ elini römork kasasına sıkıştırdı. 3 parmağı kırılan ve elinde yaralar oluşan Batur, tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edildi.

Erzurum’da, bayram namazının ardından Palandöken Devlet Hastanesi ve Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine, şu ana kadar 27 acemi kasap müracaat ederek tedavilerini yaptırdı.

KIRIKKALE
Kırıkkale’de kurban kesen acemi kasaplar çeşitli yerlerinden yaralandı. 40 acemi kasap Yüksek İhtisas Hastanesi, Devlet Hastanesi ve Üniversite Hastanesi’ne gelerek tedavilerini yaptırdı. Hastanenin acillerine getirilen kasaplar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Taburcu edilen kasaplar, yarım kalan işlerini tamamlamak için evlerinin yolunu tuttu.

ADANA
Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne saat 09:30 ile 10:00 arasında 10 kişi gelerek tedavi oldu. Elini keserek acil servise koşan Banu Arslan (63), koyunu parçalarken elini kestiğini söyledi. Yaralılar ayakta tedavi edildikten sonra evlerine döndü.

BURSA
Bursa’da kurban keserken yaralanan onlarca acemi kasap, kent merkezindeki 5 ayrı hastanede tedavi altına alındı.
Bayramın birinci günü elini, kolunu ve bacağını kazayla kesen vatandaşlar; Bursa Devlet, Çekirge Devlet, Şevket Yılmaz, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde tedavi altına alındı. Durumu ağır olanlara dikiş atılırken, basit kesikler oluşanlara ayakta tedavi uygulandı.
Bir anlık dikkatsizliği neticesi bacağını kesen 40 yaşındaki Hüseyin Vatansever, “Elimi korumak isterken bacağıma sapladım. Hep kurban keserdik, bu sene kendimizi kestik” dedi.
Bayramda çalışmak zorunda kalan hastane görevlileri de acemi kasaplar yüzünden hayli yoğun bir gün geçiriyor.

ANKARA
Ankara’da Çankaya’da, kaçan kurbanlık boğa bir polis memru, bir itfaiye eri ve bir vatandaşı yaraladı.
Sokullu Mehmet Paşa Mahallesi’nde kaçan kurbanlık boğa, sahibi Oktay Karabulut tarafından kesmeye götürülürken kaçtı. Dikmen’den önce Balgat, daha sonra Eskişehir yoluna çıkan boğa önüne gelen kişilere saldırdı. Bir benzin istasyonunda görevlilere saldıran boğa, Eskişehir yolunda kaçarken, ODTÜ kampüsüne girdi. İtfaiye ve polisin kaçan boğayı yakalama çalışmaları devam ediyor.

KAYSERİ
Kayseri’de Kurban Bayramı’nın ilk saatlerinde çeşitli yerlerinden yaralanan acemi kasaplar hastaneye koştu. Sabah saatlerinde yaklaşık 33 kasap tedavi edildi.
Bayram namazının kılınmasının ardından acemi kasaplar yine iş başındaydı. Sabah saatlerinden itibaren Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine ellerinden ve bacaklarından yaralanan 33 acemi kasap geldi. Kurban kesimi sırasında hayvanların darbesine maruz kalan 9 kişi de tedavi altına alındı. Bazı acemi kasaplar, “Kurban yerine elimizi kestik” diyerek espri yaptı.

SİVAS
Sivas’ta, bayramın ilk günü kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 120 kişi hastanelere başvurdu. Sivas Numune Hastanesi Acil Servisi’ne kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan 70 kişi başvurdu.

Hayri Sığırcı Caddesi Yunusemre Mahallesi’nde yaşayan 22 yaşındaki Pınar Çetin, kesilen kurbanın kemiklerini parçalamaya çalışırken, satırla sol elinin orta parmağına vurdu. Parmağı kopan genç kız, ailesi tarafından Sivas Numune Hastanesine getirildi. Burada ilk müdahalesi yapılan genç kız, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

Bu arada Sivas Devlet Hastanesine 35, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine de 15 kişinin el ve ayaklarındaki kesikler nedeniyle müracaat ettikleri öğrenildi.

ERZİNCAN
Erzincan’da kurban keserken yaralanan ve hastaneye başvuranların sayısı öğle saatleri itibari ile 15’i buldu. Yanlışlıkla el parmaklarını kesenlerin yanı sıra kurbanlık hayvanın darbesine maruz kalarak ayağını kıranlar da yaralılar arasındaydı.

ISPARTA
Isparta’da Kurban Bayramı’nın ilk günü acemi kasaplar hastanelerin acil servislerine akın etti. Şu ana kadar hastaneye başvuranların sayısının 30’u geçtiği belirtildi.
Isparta’da vatandaşlar bayram namazı sonrasında kurbanlıklarını belirlenen alanlarda kesmeye başladı. Kurban kesimi sırasında istenmeyen kazalar yaşandı. İl genelinde kurban kesmek isterken kazayla kendilerini kesen acemi kasaplar, Isparta Devlet Hastanesi ve Gülkent Devlet Hastanesi’nin acil servisinde tedavi altına alındı. El, parmak ve ayaklarındaki kesikler nedeniyle hastanelere koşan vatandaşlar, dikiş atıldıktan sonra taburcu edildi.
Öte yandan Isparta Devlet Hastenesi acil servisine başvuranların sayısının da 20’yi bulduğu belirtildi.

Her yıl bunları görüyoruz 1 yıl da görmesek zaten ben kendimi kurban edecem yav!..

Yazık çok yazık..

Topsuz Mesaj İstiyoruz!

Eskiden ne de güzeldi, herkes tek tek mesaj atardı herkese. Ayrı ayrı dileklerde bulunurlardı. Şimdilerde ise yok öyle bir durum.

Hazırlanır bir tane -ki genelde sağdan soldan bulunmuş “hazır mesajlar” olur- mesaj, sonra telefon rehberindeki herkese seçilir itinayla ve tek bir tuşla “hadi bakayım gönder”e basılır.

E ne anlamı kaldı ki o zaman?

E sen herkesi herkesle aynı kefeye koydun!.

Yapılmaması gereken bir davranıştır bence bu.  Ben sevmiyorum arkadaşım böyle mesajları. Gönderiyorsan “içten” olsun, “İyi bayramlar” yaz o bile kâfidir.Zaten beklemiyor ki kimse bana süslü püslü mesajlar yollasınlar, içerisinde uyaklı kafiyeli yazılar olsun. Sadece içten bir dilek bir hatırlanma bekler sadece. E önemli olan da bunu bir nebze olsun yerine getirebilmektir değil mi?

Bunu aşabilmek için uzun zamandır toplu mesaj göndermiyorum, elimden geldiğince -telefonumla cebelleşip kasılmama rağmen- herkese tek tek göndermeye çalıştım, hereksi birazcık olsun hatırlamaya çalıştım.  Ben bu şekilde göndermeme rağmen karşılığında yoplu mesaj olarak cevabın gelmesi üzdü tabi ama napalım en azından geldi, gelmeyenler de var tabi -polyannacılık oynamak gerek bazen :-)-

Neyse öyle de böyle de olsun bir bayramlaşma faslını daha -mesajda da olsa- tamamlamış bulunmaktayız.  Umarım siz de artık “toplu mesaj” göndermemeye gayret edersiniz. 😉

Hatırlayan/hatırlamayan herkese teşekkürler, mutlu bir bayram yaşamanız dileğiyle efendim,

Sevgiyle,