Bir Kurban Bayramı’na daha merhaba diyelim mi, diyelim tabi..

Eskisi gibi bayram havası yok nedense. Bir tek bana olmuyor bu eminim, çoğu kişide aynı düşünceye sahip. Çünkü muhabbet arasında dile getirildiği üzere hemfikiriz.. Çok fazla yaşım(ız) ilerlemedi ama ‘bizim zamanımızda’ diye başlayan cümle kurmadan geçemiyorum.

Cidden bizim zamanımızda, bizim çocukluğumuzda daha bir farklı geçiyordu. En azından bir ‘bayram’ olduğu hissediliyor, hissettiriliyordu. Ama şu an o eski havayı bulamıyorum. O bayramdan bir gün önce yaşanan heyecan, o arefe gününde yaşanan kıpırtı yok nedense. Eksilen bir şey mi var? Bence yok. Yine biziz yine biz.

Ama değişen bir şey var belli, ‘teknoloji’. Biz ona ayak uyduramıyoruz, hep yüzümüze, gözümüze bulaştırıyoruz. Kullanamıyoruz da doğru düzgün. Yanlış kullanımlar sonucu sanal yaşıyoruz herşeyi. Sanaldan tepki gösterip, sanaldan, kutluyoruz herşeyi, sanaldan eylem yapıp, sanaldan tepki veriyoruz. İş icraate geldiğinde, susup çekiliyoruz.
Eskiden büyüklerin yanıbaşlarına gidip elceğizlerini öperekten kutlarken, şimdi uzaklık, iş güç, maddi imkânlar gibi bir çok sebeplerden ötürü ya telefondan, ya da yine sanal alemden kutluyoruz bayramları.

Ne yapalım, imkân(sızlık)lar dahilinde biz de öyle yapıyoruz.

Bu bayram Kurban Bayramı. O yüzden biraz daha dikkat edilmesi gereken bir bayram aslında. Malum her bayramda bir çok haber okuyoruz. Kurbaları kesmek yerine, kendilerini kurban ediyorlar adeta. Korsan kasaplar, yerinde durmayan danalar, bu sebepler çeşitli bölgelerini yaralayan, kesen ve hatta kendilerini kurman edenler olmayın.

Lafı da fazla dolandırmanın bir manâsı yok, gelelim sadete..

Kazasız belasız, sevdiklerinizle mutlu huzurlu bir bayram yaşamnız dileğiyle..

İyi bayramlar olsun efenim.. (: