Etiket: kpss sonuçları

Kapesese Mevzusu

Aslında bildiğin sülaleden başlayıp da taa gelmemiş geleceğine kadar sövmek istediğim bir sistem içerisinde yapılan sınavlardan biri sadece, KPSS!

Güya adı ‘Kamu Personeli Seçme Sınavı’. Aldıkları puanlardan çok arka plandaki torpile göre atamaların yapıldığı, adaletsiz bir sınav işte. Son yapılan 2012 Lisans sınavında ise belki bildiğiniz/hatırladığınız üzere soruların çalınma mevzusu vardı. Sınavdan önce bir dergide soruların –ne hikmetse– tıpa tıp, noktasına virgülüne kadar aynı çıkmasına ve ortaya dökülmesine rağmen kimse iptal adına en ufak bir adım atılmadı.

Neden?

Siz olsanız kendinize toz kondurur musunuz Allah aşkına! Hele de arkanız sağlam ise, bir şekilde çaldığını minareye uygun kılıf diktirebilecek kapasitedeyseniz siz bile suçlu çıkarsınız onların gözünde. O derece.

Hal böyle olunca, olanlar oluyor. Herkes başta bir alevleniyor, sonra sönüyor. Alıştı bizim milletimiz zönk diye parlayıp vatanı kurtarmaya, fos diye sönüp oturduğu yere yatmaya.

İşte o malum sınavdan geldiğim anda internette dolanan ‘soruların çalındığı’ yönünde haberleri okudum. ‘Beyazkalem’ adlı bir yayınevinin sitesinde sorular yayınlanıyor. Hatta o soruları ben de bizzat gördüm. Fakat daha sonra hem o sorular kaldırılıyor hem de site kapanıyor! Neden? Neyden saklanılıyor madem suçsuzlar?

Hadi kopya/çalıntı yok diyelim de bu işler nasıl oluyor. Yani birebir sorular nasıl yayınlanabiliyor?

Sonra Ösym’den açıklama geliyor aynen şöyle;

…bazı internet sitelerinde sınav sorularına yönelik asılsız iddialar yer almaktadır. İddia edilen sorular incelendiğinde, kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik vb. diğer detayların soruların, sınava giren aday/adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür.

O basın açıklamasına ait yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca o Ösym’nin kitapçığı ile Beyaz Kalem yayınevindeki kitapçığındaki soruların örnekleri;

Ösym Kitapçığı

Beyaz Kalem Yayınevi Kitapçığı

Ne demişler, öğrenciler hafızasında tutarak şaapmışlar. Vay arkadaş, noktasına virgülüne kadar nasıl da tutmuşlar hafızalarında. Ama en azından şıkların yerlerini değiştirmişler çok göze batmamak için.

Afferim onlara, afferim susanlara!

Bu seferki kapesese istatistikleriyle ilgili açıklamada da;

Sınavı geçersiz olan adayların sayıları

KPSS’nın sayısal bilgilerine göre, sınavın cumartesi sabah oturumuna 931 bin 307 aday katıldı, 55 bin 860 aday ise başvuruda bulunduğu halde sınava girmedi. 931 bin 93 adayın sınavı geçerli, 214 adayın sınavı ise geçersiz sayıldı.

Yabancı dil sınavına 282 bin 132 aday girdi, 42 bin 522 aday sınava katılmadı. Bu adayların 282 bin 97’sinin sınavın geçerli olurken, 35’inin geçersiz oldu.

Cumartesi öğleden sonra oturumuna ise 279 bin 669 aday girdi. Sınava başvurduğu halde katılmayan aday sayısı ise 20 bin 8 olarak belirlendi. 279 bin 638 adayın sınavı geçerli sayılırken, 31’inin geçersiz olduğu tespit edildi.

Pazar sabah oturumuna 154 bin 200 aday katıldı, 29 bin 873 aday ise sınava girmedi. 154 bin 166’sının sınavı geçerli olurken, 34’ünün geçersiz oldu.

Pazar öğleden sonra oturumuna ise 79 bin 856 aday girdi, 28 bin 674 aday ise katılmadı. Katılanların 79 bin 850’sinin sınavı geçerli olurken, 6’sının geçersiz sayıldı.

Ankara, Siirt ve Erzincan ilk sıralarda

Genel yetenek testinde 60 sorunun tamamını doğru yapan aday sayısı 11 olarak belirlenirken; genel kültür testinde 60 sorunun tamamını, eğitim bilimleri testinde ise 120 sorunun tamamını doğru yapan aday çıkmadı.

Ham puan ortalamalarına göre genel yetenek testinde başarılı olan iller sıralamasında Ankara birinci, Kırıkkale ikinci, Kırşehir üçüncü oldu. Bu illeri sırasıyla Eskişehir, Isparta, Denizli, Siirt, Bolu, Bayburt, Burdur izledi.

Genel kültür testinde ise birinci sırada Siirt yer aldı. Bingöl ikinci, Kırşehir üçüncü oldu. Bu illeri Bayburt, Muş, Batman, Bitlis, Ağrı, Adıyaman ve Tunceli takip etti.

Eğitim bilimleri testinde Erzincan birinci, Bayburt ikinci, Siirt üçüncü oldu. Bunları Kilis, Kırşehir, Burdur, Kastamonu, Giresun, Amasya ve Balıkesir izledi.

Hani gördüğümüz üzere çoğu istatistikte doğu illerimiz bir atağa geçmişler. Bu zamana kadar oralar böyle bir derece aldılar mı dersiniz? Hayır alsınlar zaten benim için hiç sıkıntı değil. Doğu-Batı ayrımı yapmıyorum. Aksine Doğu illerimiz de bir o kadar eşit şartlarda yarışsın, aynı eğitim seviyesiyle aynı koşullarda girelim tüm sınavlara istiyorum. Ama gel gelelim, böyle bir sınavda o taraflardaki dereceler insanı düşündürmüyor değil! Belki de o doğudaki ajanslar batıdakilerden çok daha fazla çalışıyorlardır di mi, ondandır aslında bu durum.

Ne diyelim. Ben zaten yıllar önce güvenimi kaybettim o ÖSYM denilen kuruma ve yaptığı sınavlara. Artık ağızyla kuş değil, götüyle timsah tutsa inandıramaz. Ama yine de elimiz mahkum bizim bu sınavlara. Ne olursa olsun bir şekilde bu sınavlar sonucunda bir yerlere gelebiliyoruz ne yazık ki, adam akıllı adil bir sistem içerisinde olamıyoruz hiç bir şekilde.

Ama eğer hakikaten öyleyse de ‘Ne kafa varmış arkadaş o elemanlarda da. Nasıl tutmuşlar o kadar soruyu akıllarında. Vay anasını!

O zaman biz ne yapalım, geçiştir(il)meye devam edelim aynen şu şekilde..

xyz muhabir: Bakanım KPSS sonuçları için ne düşünüyorsunuz? Puanları düşük olanlar için üzülmesinler demişsiniz..

+Hüseyin Çelik: Kpss sorularını sınav öncesi dağıttık. Şimdi de göz boyayalım diye kimilerine fazla fazla verdik puanları. O yüzden ses etmeyin işte. Sussunlar da tercih neyim yapsınlar. Siz de karıştırmayın yine ortalığı!

xyz muhabir: Oluyor mu bu yaptığınız bakanım?

+Hüseyin Çelik: Boşver yeğenim sen. Olmasa da oluyor, olacak. Nasıl olsa atanamayacaklar yapsınlar tercih falan işte. Sen git bak benzine yine zam yapmışlar 10 kuruş onun haberini yap bakim.

xyz muhabir: ….tamam.

KPSS Tercih Sonuçları Açıklandı

BASIN DUYURUSU
(11 Şubat 2011)

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına

Yerleştirme İşlemleri (KPSS-2010/2):

Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Yerleştirme işlemine, ortaöğretim düzeyinde 778.579 aday başvurmuş, 529 aday yerleşmiş; önlisans düzeyinde 327.793 aday başvurmuş, 1.696 aday yerleşmiş; lisans düzeyinde ise 229.552 aday başvurmuş, 4.222 aday yerleşmiştir.

Adaylar yerleştirme sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme işlemine ait yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Adaylara duyurulur.

Sonuçlara aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

KPSS-2010/2 Yerleştirme Sonuçları

KPSS-2010/2 Yerleştirme Sonuçlarındaki En Küçük ve En Büyük Puanlar