Etiket: kpss

Kapesese Mevzusu

Aslında bildiğin sülaleden başlayıp da taa gelmemiş geleceğine kadar sövmek istediğim bir sistem içerisinde yapılan sınavlardan biri sadece, KPSS!

Güya adı ‘Kamu Personeli Seçme Sınavı’. Aldıkları puanlardan çok arka plandaki torpile göre atamaların yapıldığı, adaletsiz bir sınav işte. Son yapılan 2012 Lisans sınavında ise belki bildiğiniz/hatırladığınız üzere soruların çalınma mevzusu vardı. Sınavdan önce bir dergide soruların –ne hikmetse– tıpa tıp, noktasına virgülüne kadar aynı çıkmasına ve ortaya dökülmesine rağmen kimse iptal adına en ufak bir adım atılmadı.

Neden?

Siz olsanız kendinize toz kondurur musunuz Allah aşkına! Hele de arkanız sağlam ise, bir şekilde çaldığını minareye uygun kılıf diktirebilecek kapasitedeyseniz siz bile suçlu çıkarsınız onların gözünde. O derece.

Hal böyle olunca, olanlar oluyor. Herkes başta bir alevleniyor, sonra sönüyor. Alıştı bizim milletimiz zönk diye parlayıp vatanı kurtarmaya, fos diye sönüp oturduğu yere yatmaya.

İşte o malum sınavdan geldiğim anda internette dolanan ‘soruların çalındığı’ yönünde haberleri okudum. ‘Beyazkalem’ adlı bir yayınevinin sitesinde sorular yayınlanıyor. Hatta o soruları ben de bizzat gördüm. Fakat daha sonra hem o sorular kaldırılıyor hem de site kapanıyor! Neden? Neyden saklanılıyor madem suçsuzlar?

Hadi kopya/çalıntı yok diyelim de bu işler nasıl oluyor. Yani birebir sorular nasıl yayınlanabiliyor?

Sonra Ösym’den açıklama geliyor aynen şöyle;

…bazı internet sitelerinde sınav sorularına yönelik asılsız iddialar yer almaktadır. İddia edilen sorular incelendiğinde, kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik vb. diğer detayların soruların, sınava giren aday/adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür.

O basın açıklamasına ait yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca o Ösym’nin kitapçığı ile Beyaz Kalem yayınevindeki kitapçığındaki soruların örnekleri;

Ösym Kitapçığı

Beyaz Kalem Yayınevi Kitapçığı

Ne demişler, öğrenciler hafızasında tutarak şaapmışlar. Vay arkadaş, noktasına virgülüne kadar nasıl da tutmuşlar hafızalarında. Ama en azından şıkların yerlerini değiştirmişler çok göze batmamak için.

Afferim onlara, afferim susanlara!

Bu seferki kapesese istatistikleriyle ilgili açıklamada da;

Sınavı geçersiz olan adayların sayıları

KPSS’nın sayısal bilgilerine göre, sınavın cumartesi sabah oturumuna 931 bin 307 aday katıldı, 55 bin 860 aday ise başvuruda bulunduğu halde sınava girmedi. 931 bin 93 adayın sınavı geçerli, 214 adayın sınavı ise geçersiz sayıldı.

Yabancı dil sınavına 282 bin 132 aday girdi, 42 bin 522 aday sınava katılmadı. Bu adayların 282 bin 97’sinin sınavın geçerli olurken, 35’inin geçersiz oldu.

Cumartesi öğleden sonra oturumuna ise 279 bin 669 aday girdi. Sınava başvurduğu halde katılmayan aday sayısı ise 20 bin 8 olarak belirlendi. 279 bin 638 adayın sınavı geçerli sayılırken, 31’inin geçersiz olduğu tespit edildi.

Pazar sabah oturumuna 154 bin 200 aday katıldı, 29 bin 873 aday ise sınava girmedi. 154 bin 166’sının sınavı geçerli olurken, 34’ünün geçersiz oldu.

Pazar öğleden sonra oturumuna ise 79 bin 856 aday girdi, 28 bin 674 aday ise katılmadı. Katılanların 79 bin 850’sinin sınavı geçerli olurken, 6’sının geçersiz sayıldı.

Ankara, Siirt ve Erzincan ilk sıralarda

Genel yetenek testinde 60 sorunun tamamını doğru yapan aday sayısı 11 olarak belirlenirken; genel kültür testinde 60 sorunun tamamını, eğitim bilimleri testinde ise 120 sorunun tamamını doğru yapan aday çıkmadı.

Ham puan ortalamalarına göre genel yetenek testinde başarılı olan iller sıralamasında Ankara birinci, Kırıkkale ikinci, Kırşehir üçüncü oldu. Bu illeri sırasıyla Eskişehir, Isparta, Denizli, Siirt, Bolu, Bayburt, Burdur izledi.

Genel kültür testinde ise birinci sırada Siirt yer aldı. Bingöl ikinci, Kırşehir üçüncü oldu. Bu illeri Bayburt, Muş, Batman, Bitlis, Ağrı, Adıyaman ve Tunceli takip etti.

Eğitim bilimleri testinde Erzincan birinci, Bayburt ikinci, Siirt üçüncü oldu. Bunları Kilis, Kırşehir, Burdur, Kastamonu, Giresun, Amasya ve Balıkesir izledi.

Hani gördüğümüz üzere çoğu istatistikte doğu illerimiz bir atağa geçmişler. Bu zamana kadar oralar böyle bir derece aldılar mı dersiniz? Hayır alsınlar zaten benim için hiç sıkıntı değil. Doğu-Batı ayrımı yapmıyorum. Aksine Doğu illerimiz de bir o kadar eşit şartlarda yarışsın, aynı eğitim seviyesiyle aynı koşullarda girelim tüm sınavlara istiyorum. Ama gel gelelim, böyle bir sınavda o taraflardaki dereceler insanı düşündürmüyor değil! Belki de o doğudaki ajanslar batıdakilerden çok daha fazla çalışıyorlardır di mi, ondandır aslında bu durum.

Ne diyelim. Ben zaten yıllar önce güvenimi kaybettim o ÖSYM denilen kuruma ve yaptığı sınavlara. Artık ağızyla kuş değil, götüyle timsah tutsa inandıramaz. Ama yine de elimiz mahkum bizim bu sınavlara. Ne olursa olsun bir şekilde bu sınavlar sonucunda bir yerlere gelebiliyoruz ne yazık ki, adam akıllı adil bir sistem içerisinde olamıyoruz hiç bir şekilde.

Ama eğer hakikaten öyleyse de ‘Ne kafa varmış arkadaş o elemanlarda da. Nasıl tutmuşlar o kadar soruyu akıllarında. Vay anasını!

O zaman biz ne yapalım, geçiştir(il)meye devam edelim aynen şu şekilde..

xyz muhabir: Bakanım KPSS sonuçları için ne düşünüyorsunuz? Puanları düşük olanlar için üzülmesinler demişsiniz..

+Hüseyin Çelik: Kpss sorularını sınav öncesi dağıttık. Şimdi de göz boyayalım diye kimilerine fazla fazla verdik puanları. O yüzden ses etmeyin işte. Sussunlar da tercih neyim yapsınlar. Siz de karıştırmayın yine ortalığı!

xyz muhabir: Oluyor mu bu yaptığınız bakanım?

+Hüseyin Çelik: Boşver yeğenim sen. Olmasa da oluyor, olacak. Nasıl olsa atanamayacaklar yapsınlar tercih falan işte. Sen git bak benzine yine zam yapmışlar 10 kuruş onun haberini yap bakim.

xyz muhabir: ….tamam.

4+4+4 Sistemindeki Ders Programı

Milli Eğitim Bakanlığının 4+4+4 sistemi ile birlikte 2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılı için hazırlamış olduğu ders programı belli oldu.

2012 -2013 Eğitim öğretim yılında okutulacak zorunlu dersler ile seçmeli derslerin belirlenmiş olduğu ders saatlerini Talim Terbiye Kurulu belirledi.

2012 – 2013 Eğitim Öğretim Yılında Okutulacak Dersler ve Saatleri:


Sınav Psikolojisi

Her yerimizde sınav kokusu var, her bir yanımız sınavla kokmaya başladı iyice.

Ve hatta o kadar da garip bir hal almaya başladı ki. Özellikle de isteksizlik hali. Normal zamanda hiçbir şey olmazken vücudumuza, sınav zamanı öyle isteksizlik doğar ki, sıkılmaktan bile sıkılacak duruma geliriz adeta. Hele de o çalışma masasına oturduğumuz anda çenemiz ayrılırcasına esenememiz olmaz mı, sormayın gitsin!

Deli gibi uyku bastırır bedeninize, gözlerimizden yaşlar sel olur akar akar gider. Tıpçılar bile çözememiştir bu durumu. Sadece öğrenci bünyesinde meydana gelen bu davranışın tedavisi yok gibi duruyor. Tek çare öğrencilikten sınavlardan kurtulmak o da imkânsız ötesi.

İçilen kahveler uyku kaçırmaktan çok uyku getirir olur sınav zamanlarında, vize/final haftalarında. Aşırı kafeinin etkisiyle duyuda azalmalar meydana geliyor kimse farkında değil. Bunlara ek olarak bir de iştah açılması durumu ortaya çıkıyor tabi. Sürekli bir şeyler atıştırma isteği, insanın içini gıdıklayıp duran yemek psikolojisi. Önce bir su içeyimle başlar, sonra bir çikolata yiyeyim, bir çay/kahve içeyimle devamı gelirken, saate bakar ve akşam üstü olduğunu farkedip dur en iyisi yemek yiyeyim de (yemek dediği de makarna falan yani öyle fırında pekin ördeği değil) olur, ardından (kızlar için geçerli bu daha çok) pasta börek tatlı türü mutfakta harcanan bir zaman dilimi özellikle) yapayım en iyisi ile devam eder. Ki çalışmaktan çok bunları uyguladığımız kesindir. Çünkü gündüz çalışılmaz, çalışamaz öğrenci. Anca gece karasını ve ardından o masum s*çtın mavisini görmeyi arzular her daim.

Devamı »

Ortaöğretim/Önlisans KPSS Sonuçları Açıklandı!

ÖSYM

28 Kasım 2010’da yapılan KPSS sonuçları açıklandı. Sonuçlar ÖSYM’nin internet sitesinde verildi.

2010-KPSS Ortaöğretim / Önlisans Sonuçları için tıklayınız.

Daha önce bildiğiniz üzere KPSS de çok az bir netle çok yüksek puan alan bir kişinin sonuç ekranı dolanıyordu etrafta. Bakın işte bakanın oğlu yakını tanıdığı bilmem ne diyerk, son zamanlarda da kopya iddialarıyla çalkanan bu sınav sonucunda yapılan uygulamaya bakın.

Hatta bakın onu da buldum KPSS değilmiş yanlış hatırlamış YGS’ymiş de bir şey farketmez her ikisini de yapan ÖSYM! sonuçta.. Buyrun o sonuç ekranı da bu;


Artık sonuç ekranında TC Kimlik Numaranızdan sonra ŞİFRE niz ile bakabilceksiniz. Be abicim ben kayıt olurken başvuru yaparken vermediler. İstedim şifrem ne dedim? Adam ver 3 TL Yi al şifreni dedi. Oha dedim sen benim kaydımı yaparken zaten alıyorsun bir de şifre için mi istiyorsun dedim öyle keyfin bilir dedi. Almıyorum dedim ya senin gibi adama inat almıyorum dedim. Bunun gerekçesi de taa 4 sene önce ÖSS’ye girerken verilmişti. E üzerinden zaman geçti ben sınavı atlatmışım çok şükür kazanmışım üniversitemi okuyorum bir daha o şifreyi mi takip etcem. Bana eski ÖSS ye başvururken kullandığın şifre diyor bir de. Nerden bileyim ben o şifreyi saklamak zorunda mıydım!

O zamanlar şaka gibi bu muhabbete girdik elemanla ve sinirle almadım şifremi. Ve şimdi sonuçlar açıklandı altında da ŞİFRE istiyor. Ben nasıl bakacam sonucuma? Bir de pişkin pişkin yazmışlar şifrenizi bilmiyorsanız diye altına açıklama yapmışlar

  • İnternet Erişim Şifresi gerekli kimlik kontrolleri yapılarak ücreti karşılığında yalnız adayın kendisine verilir

diyerek.. Yazık ya bu mudur sizin sınav anlayışınız, bu mudur sizin güvenlik anlayışınız! Her yerden sömürdüğünüz yetmiyor bir de herkesten ZORUNLU olarak para karşılığı bu işi mi yapıyorsunuz!

Pes artık cidden pes yazık yani size!

Siz bizi temsil ediyorsunuz GÜYA, siz bizim yerimize uyguluyorsunuz GÜYA, siz ne hakla ne hizmetle bu ülkenin insanına bu kadar zulm ediyorsunuz, bu kadar herşeyi zora koşuyorsunuz!! Siz bu vatanın evladı değil misiniz be insafsızlar!!

İki kuruşu bir araya getiremeyenler hayatlarını bu sınav diye tutturduğunuz sistem yüzünden zorla girip kazanmaya çalışırken hala siz çalıp çırpmaya çalıyorsunuz YAZIK!

Daha önce dediğim gibi

Bundan sonra sizin yaptığınız sınavlara girilmez. Sizin yaptığınız işlerden hayır gelmez!..