Bizler bazı şeylerin kıvamını tam tutturamıyoruz sanırım. Hep bir şeyleri fazla katıyoruz, sonra da bundan dert yanıyoruz.

Çay içiyoruz, içine iki şeker koyuyoruz. Sonra ‘Öğğh bu da şerbet gibi olmuş bea!‘ diyoruz. E koymasaydın o zaman arkadaş, kim dedi sana o kadar şeker koy diye!

Hamur açıyorlar, içerisine kabartma tozundan 1 çay kaşığı atması gerekirken, ‘Amaan fazla olsun da daha çok kabarsın mmm‘ diyerek 2 çay kaşığı katıyorlar. Sonra hızını alamayan hamurrabiler kalıbına sığmaz oluyor, tepsiden fırından fışkırıyor. E koymasaydın o zaman fazla, elinin ayarı yok mu!

Sonra insanları çok seviyoruz. Gözümüzün bebeği diyoruz, göz kapaklarımızda sallayarak büyütüyoruz onları. Değerine değer katıyoruz gönül bahçemizde.Daha güzel çiçek açsın diye, torprak atıp, suluyoruz gözyaşlarımızla. Ama gel gelelim bunu da fazla yapıyoruz. Onu besleyecek toprağın ayarını tutturamıyoruz, mezar oluyor adeta. Can suyunu yeterince vermiyoruz, kuruyor ya da bir o kadar çok veriyoruz yine kuruyor.

Farkında değiliz şu hayatta, hiçbir şeyin dozajını tutturamıyoruz!

Elinin hamuruyla, toprak kazılır mı? Git bir yıka. Gönlünde başka biri varken, bir başkasına bağlanılır mı? Git arın bir ondan. Bir başkasına kızdıysan acısını diğer insan evladından çıkarman mı gerekir? Git vur, kır, parçala önce.

Belki de hep azla yetinmeliyiz. Nasıl Afrika’daki çocuklar bir gram ekmeğe, iki gram suya hasretler. Ve nasıl o bir parçayı bulduklarında bile deli gibi mutlu oluyorlar, biz de öyle olmalıyız aslında. Biz de çok fazla katmamalıyız, bir anda dökmemeliyiz eteğimizdeki sevgi tanelerini. Çünkü ne vakit döksek hepsini, savruluyor rüzgârla, heba oluyor. Değerin değeri altında eziliyoruz, can çekişiyoruz adeta. Her daim karşımızdaki bilmiyor, farkında olamıyor bu değerin ve hep daha fazlasını beklediğinden artık yetmiyor ve ters tepmeye başlıyor. Çan eğrisi işte. Başlangıçta iyi güzel hoş, tam zirveye çıkıyorsun, her şeyin doruğundasın, sonra pat diye tersine dönmeye başlıyor. Ektiklerini biçemeden, nadasa bırakıyorsun.

Kaçırmayın dozajı. Hastanelik olmak istemiyorsanız, tutturun kıvamını. Yan etkilerine maruz kalmayın hayatta. Acısını çok daha uzun süre çekersiniz emin olun.