Öncelikle peçeteye benzettiğimiz bu kertenkele ile ilgili ufak bilgiler paylaşalım; boynuzlu kertenkeleler, iguana ailesinin ayrı bir dalını meydana getirirler. Öbür iguanaların hemen tamamı ağaçların ve çalıların üzerinde yaşamalarına rağmen, bu tür yalnız yerde bulunur, bu arada rengi çevreye uyduğundan görülmesi son derece zorlaşır.Bu tür kertenkelelere daha çok meksika, teksas bölgesinde rastlanıldığından Teksas Boynuzlu Kertenkelesi veya Meksika boynuzlu kertenkelesi adı veriliyor bu kertenkelenin diğer bir adıda Phrynosoma.

phrynosoma boynuzlu kertenkele Peçete gibi suyu emen kertenkele (Phrynosoma)

Bu kertenkeleyi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği birazdan aşağıdaki videoda izleyeceğiniz suyu emme özelliği olacak..Su nasıl emilir diyorsanız peçeteyi örnek verebiliriz bu kertenkelede tıpkı bir peçete gibi suyu emiyor ayaklarındaki damarlar sayesinde su ağzına kadar taşınıyor ve bunu gözle görebiliyorsunuz inanılmaz ama gerçek lafı fazla uzatmayalımda aşağıdaki kısa videodan suyu emiş anını izleyin..

Ey yüce Allah’ım sen nelere kadirsin..

Böyle bir canlının varlığından haberim bile yoktu. Daha doğrusu görmüşlüğüm vardı (begesellerde tabi :)). Dersinin şekli ve rengi ağır çöl koşullarına göre yaratılmış, kamuflaj yeteneği çok yüksek bir canlı olarak bilirdim. Ama suyu bulduğunda bu denli vücuduna çekebildiği, hatta o damarların gözlerine ve ağzına kadar suyu taşıdığını “tam da şu an” öğrendim.

Böyle bir şey nasıl da gereçekleşebiliyor değil mi?