Karşılıksız Aşk en güzelidir aslında. Hiçbir karşılığını beklemeden, sebepsizce sadece ‘sen istediğin’ için seviyorsun. Daha ne ki..

Ticarete dönüştürmüyorsun en azından. Böyle ‘Beni ne kadar seversen ben de o kadar severim‘ diye bir çaban yok. Belki karşındakine dokunamıyorsun, sevgililer gibi, bakamıyorsun saatlerce gözbebeklerinin içine. Herkes bakışırken vapurda, sen gökyüzüne dalıyorsun. Onlar kıymet bilmedikleri saçlarını tek tek yolarken, sen o uzun saç tellerine dokunamıyorsun bile. Geceleri sana güzel sözler söyleyerek yatmıyor yatağına. Bir ‘iyi geceler’i çok görüyor sana belki de. ‘Rüyanda beni gör’ diye hakaret bile etmiyor sana. O televizyonun başında en sevdiği diziyi izlerken sen de yanına kıvrılıp, usulca dizinde onu izleyemiyorsun. Çok yorgun olduğunda omzuna başını yaslayıp uyuyakalamıyorsun.

Kulağına o güzel aşk sözlerinden fısıldayamıyorsun belki de. ‘Canım’ diyerek bağrına basmıyor seni, kulağına küpe olmuyor söyledikleri. Hele de kıskanmıyor seni kimseden. Yanıbaşındakilerin hiçbir öneminin olmadığı, gözünün ucuyla bile bakmadığı anlar arasında kayboluyorsun. Avuç içlerinin ne kadar sıcak olduğundan haberin yok. Soğuk günlerde en çok ellerinin üşüdüğünü bilirken onları ısıtamamak, ne kadar kötü. Parmaklarının arasında senin parmakların gezinemiyor. Aralarında hep bir mesafe var. Sınır dışı edilmişcesine, ket vuruyor söylediklerine. Önemsiyor, değer veriyor sana lâkin ötesine geçmene izin vermiyor. Öyle sıkıca indiriyor ki kepenkleri, sanki hiç açılmayacakmış gibi, korkuyorsun sen de. Onun sana karşı ‘kapalı’ olduğunu bilmene rağmen, yüzünü görememe korkusu içine dert oluyor. ‘Yeter ki o gülsün’ diyerek yüreğine taş oturtuyorsun. Sırf o’nun gözleri mutlu baksın, o’nun dudaklarından tebessüm eksil olmasın diye, sen kendini yıpratıyorsun. Sen kendini parçalıyorsun. Sen kendini kör kuyulara atıyorsun. Yosun tutmuş kuyulara merdiven dayayıp tekrar çıkmaya çalışıyorsun. Sana umut veren tek şey ‘gözleri’ oluyor. Ve sen onları sadece uzaktan seyredebiliyorsun.

Başkası bakıyor o gözlerin içine, başkası dokunuyor saçının her teline. Çatlamış ellerini başkası sarıyor, senin saramadığın o belini başkası sarıyor. Sen onu düşlüyorsun, o başkasını. Sen onun hayâliyle ayakta duruyorsun, o başkasının. Senin ona dair içinde ukte düşen her bir yağmur damlasını, şimdi başkası seyrediyor. Acı ama gerçek, o seni görmüyor, sen de ondan başkasını.

Ve hiçbir şey; göründüğü gibi değil. Göründüğünden çok öte..