“Kapasitif ve Rezistif ekran nedir” acep?

Cep telefonu alırken internette araştırma yapar mısınız bilmiyorum. Ama işin detayına girerseniz bir çok teknik terimlere de maruz kalabiliyorsunuz. Özelliğin ne olduğunu bilmesek de ‘ooo lan bunda daha güzel şey yazıyor bak bu daha iyi herhalde’ diyerek atladığımız ürünler de var elbette.

İşte bu sırada dokunmaktik telefonlarda yazılan “Kapasitif ve Rezistif ekranlı” gibi abzürt terimleri duymuş olabilirsiniz.

Peki Kapasitif ekran ve Rezistif ekran ne demek? Bu ekranlar ne anlama geliyor?  Ne işe yarıyor bu elemanlar? Bir farkı var mı? Hangi modelde hangi ekran var? gibi gibi bir çok soruları da sorarız içimizden.

İki ekran çeşitini de açıklayalım hadi;

-Kapasitif Ekran:

Kapasitif ekran Iphone ile birlikte popüler olmaya başlamış. “Isıya yönelik” bir ekran çeşitidir. Yani dokunduğunuz şeyin ısısına göre algılama sağlıyor ve kusursuz kullanım oluşturuyor.

Avantajlarından bahsedelim ki, kıyaslayabilelim.

+ Yönleri:

-Multitouch özelliği olan bu ekranlara birden fazla parmakla dokunabiliyorsunuz. Bu olay yakınlaştırma gibi işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor.

-Bu tarz ekranların cam kalitesi daha yüksek olduğundan daha az çizilebiliyor.

-Kalem, tırnak gibi sivri uçlu şeylerle ekrana dokunamadığınız için çizilme oranı daha az ve kullanımı kolay bir dokunmatik keyfi sağlıyor.

-Sadece parmak algıladığı için cebinizin içerisinde telefon çaldığında ve pantalonunuza sürttüğünde telefon herhangi bir algılama gerçekleştirmediği için telefon kendiliğinden çağrılara cevap vermiyor.(Ki bu özelliği çok çok iyidir, aksi takdirde telefon kendi kendine arama yapıp internete bağlanır, sizden habersiz neler yapar neler)

Iphone, Nokia X6, Nokia C6, Samsung Monte gibi modeller Kapasitif ekran kullanıyor.

-Rezistif ekran:

Rezistif ekran ise dokunduğu herşey algılayan bir ekran çeşiti. Kapasitif ekranla karşılaştırılırsa şu yönleri eksi özellik oluşturuyor:

-Kalem ve Tırnak ile dokunulabildiği için kolay çizilebiliyor, cam kalitesi kapasitife göre daha düşük oluyor.

Rezistif ekranı kullanan modellerin başında çok bilinen Nokia 5800 Xpresmusic modelini sayabiliriz. (Bu yüzden berbat diyebiliriz özelliklerine!)

Yani kısacası dokunmatik ekranlı bir telefon alırken bu kriterleri göz önünde bulundurup, kendinize uygun bir model seçmek daha uygun olacaktır. Ki seçebiliyorsan kapasitif ekran tercih edin aksi takdirde başınız cidden ağrıyabilir..