internet sörf

internet sörf

Gizli Sörf Nedir?

Özellikle işyerinde olmak üzere günlük hayatta da bilgisayar ekranınızda diğer kişilerin görmek istemeyeceği verileriniz olabilir. Özellikle de iş yerinizde yöneticiniz veya patronunuz ya da diğer çalışma mesainizdeki meraklı gözler tarafından de gözetlenebilirsin. Birisi benim yaptığım işi, bilgisayar ekranımda yaptıklarını izlediğinde -istemsiz olarak- rahatsız olurum. Eğer siz de benim gibi rahatsız oluyorsanız, bu durumu en azından daha düşük seviyeye indirebilir, acil durumlarda görülmesini istemediğimiz verilerimizi bilgisayar ekranından saklayabiliriz

Nasıl Yaparım?

Peki ben bu gizli sörf işini nasıl yaparım diyorsanız gelin anlatalım. Öncelikle kullandığımız klavyeden başlayalım. Klavyemiz sayesinde ekranda açık olan bir pencereyi gizleyebilir, kapatabilir, arkada başka bir pencereye geçebilir veya masaüstünüzü kilitleyebilirsiniz. Nasıl mı?

Örneğin; şimdi ekranınıza rastgele çeşitli pencereler açın, word, excel, internet tarayıcısı gibi bir ton sayfa açın. Windows logo tuşuyla windows logo tuşu birlikte D tuşuna bastığınızda, bütün açık pencereler aynı anda simge durumuna küçülmüş olur ve anında masaüstünüz görüntülenir. Her şeyi geri almak isterseniz tekrar aynı tuşlara basmanız yeterli.

Alt + F4 tuşlarıyla bulunduğunuz pencereyi tamamen kapatabilir, Alt+Space tuşunun ardından N’ye basarak da pencereyi gizleyebilirsiniz. Açık uygulamalar arasında geçiş yapabilmek içinse Alt+Tab kısayolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca masaüstünüzü Windows logo tuşu +L ile  kilitleyebilirsiniz.

Benzer şekilde sayfaların tamamını kapatmak için de Ctrl + W tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Panic Button

Web Tarayıcı olarak Mozilla Firefox kullanıyorsanız, PanicButton eklentisini kullanabilirsiniz. Tarayıcınız menusunde yer alan Araçlar > Eklentiler üzerinden eklenti edinin kısmını tıklatın ve PanicButton eklentisini ekleyin. Artık F9 yaptığınızda tüm tarayıcı bir anda gizlenecektir.

Clicky Gone

Clicky Gone programı ile kısayollarınızı ücretsiz olarak kişiselleştirebiliriniz. Clicky Gone kullanarak aktif bir pencereyi veya tüm pencereleri tek tıkla kapatabilirsiniz, pencerelerin yanı sıra görev çubuğundaki programları da gizleyebiliyor. Ayrıca, Patron Modu’ndayken açık tüm pencereleri kapatabilir ve tercihinize göre tüm sesleri de kapatabilirsiniz. Bu özellik, video izlerken mutlaka gerekli olacaktır. clickygone.sourceforge.net sitesinden kurulum gerektirmeyen yada kurulum versiyonlarını indirebilirsiniz.

İşte bu kadarcık bilgilendirme yeterli sanırım. En azından sizi röntgenleyenlere karşı ya da ani bir işiniz çıktığında ekranı kilitleme, verilerinizi koruma amaçlı kullanabileceğiniz bir kaç yöntem..

Benden söylemesi, sizden uygulaması =)