Malum kullanılan o kadar çok fake (sahte) hesap var ki ortalıkta, her videonun resmin altına “Beni ekle” “bu yazıyı bilmem kaç kere kopyala yapıştır” “sadece bayanlar eklesin” “sadece erkekler eklesin” diyerekten yorum yapanlar. Başkalarının profil resimlerini kullanıp ortalıkta dolaşanlar.. Şimdi feysbık buna önlem almış .. Artık kapatılan hesaplar için “kimlik fotokopisi” isteyecekmiş 🙂

Aman ne de güzel be feys dayı, ne de iyi yaptın, başka ne istiycek acaba merak ediyorum.Bir o eksik kalmıştı. Bu uygulamanın geleceği çok fena olur biliyor musunuz..

Malum çoğu hesaplar durduk yere de kapanabiliyor. Yani art arda 2-3 arkadaş eklediğinde “hoop dur arkadaş n’apıyorsun sen sahte hesap mısın yoksa” diyip kapatırsa? Hadi bakalım ispat et kendini, getir kimliğini, kan grubunu da söyle n’olur n’olmaz kavga çıkarsa lazım olabilir.

Sonra diyecek ki, “Bakıyorum da yeğen sen 1 yıldır buralardasın da doğru düzgün birşey paylaşmamışsın, ne ayaksın? Sen sosyal paylaşım ağında kendini mi paylaşıyorsun sadece, dur bakayım şöyle yoksa sen sahte misin” şlaaappp! diyerek de kapanabilir..

Sonra bakacaklar, bir kaç kişiden geliyor böyle kimlik fotokopisi, oh ohh diyecekler. Madem öyle biz işimizi sağlama alalım da herkesten isteyelim n’olur n’olmaz. Gönderenin hesabı aktif olsun gönderilmezse kapatılsın diyip yeni bir uygulama tak ana sayfada “Kimlik fotokopisini gönderin, hesabınızı aktif edin” hani bazıları da cep telefonlarını istiyor ya mesaj gönderin doğrulayın diyerek aynen ona benzer birşey olacaktır eminim!

Bir de bu kimlik olayı aslında onlar için, polisler için falan da çok işe yarar eminim.Hani bizim bir fizy vardı müzik dinlediğimi aradığımızı bulduğumuz, “kapatıldı”!. Sonra youtube vardı o da aynı şekilde “kapatıl”mıştı. Bizim Türkiye herşeyi kapatıyor ya böyle alıştılar tabi. Fizy için mesala telif haklarını ödemedi diyerekten kapatmışlardı. Düşünün şimdi günde kaç kişi şarkı paylaşıyor feyste? Kaç kişi başkalarının komik fotoğraflarını paylaşıp kahkahalarla gülüyor, kaç kişi birbirine hakaret edip sövüp farklı amaçlarda videolar paylaşıyor.. Evet evet sen yapıyorsun di mi? Sen değil ben değil o değil, “herkes” yapıyor bunu.  İşte düşün şimdi fizy’i telif hakkı gerekçesiyle kapatan MÜ-YAP sizin profilinizde telif hakkı olan bir müzik paylaştığınızı görüyor.Bingo!. Yakalayın suçluyu. Kim bu adı: xyz soyadı: vtu tamamdır, feys abinize söyleyin bakalım göndersin kimlik bilgilerini alalım şunun sonra direk suç duyurusunda bulunalım, işlediği suçun cezasını çeksin, para cezası verelim.. Sonra duruyorlar bir bakıyorlar o da ne! birisi hakaret etmiş sövmüş deli gibi.. Hem de saygın(!) kişilerden birisine! Hemen alın içeri, yakalayın şerefsizi.

Kedisiyle oyun oynayan küçük bir çocuk kediyi yerden yere atıyor ve annesi babası da gülüyor, komik diye koyuyor feyse. Bunu gören hayvanları koruma bilmem ne dernekleri hoop isyanda! Hayvanlara eziyet ettiriyorlar da annesi babası sahip çıkmıyor da.. Yakalayın o zaman o kişileri kesin cezayı!

Ne kadar tuhaf, saçma bir şey aslında di mi? Evet sosyal “paylaşım” ağı ama biz de sosyal yakalama ağı olur bu. Zaman gösterecek belki ama bu uygulama tutar mı tutmaz insanlar kopar mı kopmaz mı bilemem. Ama olursa da hiiiiç ama hiç şaşırmam 😉

Peki herkes kapatır mı hesaplarını böyle bir şey olursa? Kapatır mısın? 🙂

Sanmıyorum, herkes o kadar bağımlı olmuş ki sigaradan alkolden daha çok bağımlılık yapıyori bırakamazsın. Hatta araştırma bile yapmışlar bunun üzerinde ve sigarayı bıraktığında sahip olduğu psikolojinin aynısı çıkmış ortaya, aynı belirtiler görülmüş vücudunda. Ne kadar tuhaf di mi ..Ne kadar da üzücü aslında. Hayatlarını feyse taşıdı herkes, gerçek hayatta paylaşamadıklarını oralarda paylaştılar.. Gerçek yüze bakmak yerine sanalını aradılar hep. Ne yazık..

Neyse çok da fazla uzattık gittik yine, böyle bir uygulaması olacak işte feysin..İşte buyrun o da o yapılacak uygulamanın ekran görüntüleri.. Vira rast gele!