hdd-harddisk

hdd-harddisk

Hard disk nedir?

Verilerim kalıcı olarak saklandığı bir depolama aygıtıdır hard diskler.  Sabit disk, döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılmış ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar vardır.  Bu plakaların alt ve üst kısımlarına yerleştirilmiş okuma/yazma kafalarından meydana gelir. Veriler ise sabit disk üzerindeki bu manyetik tabakalar üzerine kaydedilir. Verilerin kaydedilmesinde ise mıknatıslanma mantığı kullanılır. Bilindiği üzere bilgisayarın çalışma mantığı 1 ve 0 üzerine kurulmuştur.  Bu sebeple mıknatısın iki kutbu da dijital olarak 1 ve 0 ‘ı temsil eder. Veriler de bu sayede küçük mıknatıslar halinde bu manyetik ortamlara yazılırlar. Bu manyetik tabakaların üstü track (iz) adı verilen dairesel çizgilerle örülüdür.

Hard diskte birden fazla plakalar üst üste dizilmiştir. Bu plakaların hem altına, hem de üst tarafına bilgiler yazılmaktadır. Disk üzerinde her bir yüz, bir kafa tarafından okunur. Bu yüzden bu kafa ve yüz aslında aynı terime karşılık gelmektedir. İz yapısını da pasta dilimi şeklinde bölünmesiyle oluşan ve hard disk üzerinde adreslenebilen en küçük alana denk gelen parçaya da sektör (sector) denir. Bu sektörün barındırabileceği veri miktarı 512 byte uzunluğundadır.

Hard disk bağlantı birimleri


Hard disklerin bilgisayara bağlanması ve iletişimi sağlayan ara birimler vardır. Bu birimlerin hem sabit diski, hem de ana kartın o ara birimini desteklemesi gerekir. Bu arabirimleri ise;

ST 506: Günümüzde artık kullanılmayan denetleyici okuma ve yazma hızı bakımından oldukça yavaş kalan bir ara birimdir.

st506

st506

IDE: 1989 yılında Western Digital firması tarafından geliştirilmiştir. Hard disk ve ana kart arasındaki iletişimi sağlayan ve en yaygın olarak kullanılan modelidir.

cable-ide

cable-ide

S-ATA (SATA veya Serial ATA) 2000 yılında değişik bilgisayar firmalarının işbirliği ile standartlaştırılan, daha yeni ve daha hızlı arabirimdir.

Serial-ATA-SATA-

Serial-ATA-SATA-

SCSI 1986’da üretilen, özellikle sunucu bilgisayarlarda kullanılan, çok hızlı ama bir o kadar da çok pahalı olan bir ara birimdir.

USB veya Firewire Taşınabilir disklerin ya da diğer çevre birimlerin bilgisayarlara bağlanmalarında kullanılan ara birimdir.

usb_firewire

usb_firewire