Etiket: google

Google’un Ardındaki Gizli Gerçekler!

Google’un arka planındaki gizli gerçekler bitmek tükenmek bilmiyor!

Bu kez de Google’un sağladığı Maps (Haritalar) servisinde Melek ve Şeytan görünüyor!

Yanlış duymadınız, okumadınız.. =)

Nasıl mı oluyor diyorsunuz?

İşte böyle..

1- Google Maps‘i açın. (maps.google.com)
2- Arama satırına 47.110579,9.227568 koordinatlarını yazın ve arayın. (Hemen kopyala yapıştır)
3- Karşınıza çıkan yeşil oka tıklayın ve street view (sokak görünüm) seçeneğine geçin.
4- Gökyüzüne bakın, melek ve şeytanı göreceksiniz.
5- Yok demeyin hemen! Azıcık mouse ile sağa sola yukarı aşağı doğru çekin göreceksiniz o zaman (=Hâl böyle olunca, işin içine Google da dahil olmuş oluyor doğal olarak.
Durun bakalım daha neler çıkacak ortaya, zamana bırakıyoruz ve bekliyoruz..
Google’un ardındaki gizli gerçekleri bir bir ortaya çıkarıyoruz..!

Google’dan Yeni Politika

Google’ın tartışmalı yeni gizlilik politikası dün yürürlüğe girdi. Google, Youtube, Gmail kayıtlarının tek havuzda toplandığı yeni dönemde, geçmiş kayıtlarınızı silmediyseniz, artık Youtube’da aradığınız video, Google’da reklam olarak karşınıza gelebilecek.

İnternet devi Google’ın 60 gizlilik belgesini bir belge içerisinde toplamak için yaptığı güncellemeler dünden itibaren (1 Mart 2012) etkin hale geldi. Avrupa’nın AB yasalarını ihlal edebileceği uyarısına rağmen, yeni gizlilik politikasını yürürlüğe koyan internet devinin bu değişikliğiyle Google’ın herhangi bir hizmetinden (Google Search/Maps/Docs, Youtube, Gmail, Picassa, Google+ ve Blogger…) toplanan kullanıcıların tüm hareketleri tek platformda toplanıp, arama motoruna yansıtılabilecek. Böylece bugüne kadar Google’ın her bir hizmetinde ayrı ayrı tutulan veriler, tek bir platformda toplanacak.

YENİ POLİTİKADAN KAÇIŞ YOK

Düne kadar Youtube’da yapılan bir aramanın Google’a ait örneğin Gmail gibi bir sitede alınacak sonuçlar ve karşılaşılacak reklamlar üzerinde bir etkisi yoktu. Yeni politikayla Google’a ait tüm sitelerdeki aktivite birbiriyle bağlantılı hale gelecek. Örneğin Youtube’da yeni cep telefonlarının tanıtım videolarını izliyorsanız, Google aramalarda karşınıza cep telefonu reklamları çıkaracak. Bu kullanıcıların karşısına kişiselleştirilmiş aramalar çıkarırken, reklamverenler için ise hedefe yönelik kampanya düzenleme fırsatı verecek. Google’ın yeni politikasını reddedenler Google’ın hizmetlerinden yararlanamayacak. Kişisel bilgilerin güvenliği ve mahremiyeti tartışmalarını kö rük le yen kullanıcı davranışlarına odaklı bu yeni modelin, Google’ın reklam pastasındaki tekelini perçinlemesi bekleniyor.

“KULLANICI BİLGİLERİNİ SATMAYACAĞIZ, BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Google Gizlilik Politikaları Direktörü Alma Whitten, “Eğer kullanıcı giriş yaparsa, servislerimiz arasındaki bilgilerini birleştirebileceğiz. Kullanıcı bilgilerini toplamaya yönelik bir eğilimimiz asla yok. Bu bilgilerin reklamverenlere satılması da söz konusu değil” dedi.

‘İSTEMEDİĞİNİZ GEÇMİŞİNİZİ SİLİN’

Eski arama kayıtlarının reklamverenlerin radarına takılmasını istemeyenlerin, için, google.com/history veya google.com/dashbord adreslerindeki girdikleri sitelerle ilgili kayıtları silmesi öneriliyor.

‘REKLAM AYARINIZI KONTROL EDİN’

Arama, harita, Youtube kayıt olmadan da kullanılabilecek. Bu hesaplara giriş yaptıysanız, gizlilik araçlarıyla bilgi paylaşımlarınızı kontrol edin. Kişiselleştirilmiş reklamlardan kaçınmak için arama ve Youtube geçmişini kapatın.

‘E-POSTA İÇİN 2 KERE DÜŞÜNÜN’
Blogger’da bir blogunuz varsa, Google hesabınızla, blogunuzdaki bilgileriniz eşleştirilecek. Eğer bir kişi sizden gelen bir e-postaya sahipse, sizi algılayıp, eşleştirilen Google profiliniz o kişiye de görünebilecek.

Google Egzantrikleri

Google

Google;
O bir arama motoru.
O bir egzantrikler diyârı.
O bir farklı algoritmalı.
O bir, bir tane o bir tane 🙂

Dünyanın en ünlü arama motoru google’dan yine değişiklik. Bu değişiklik google’dan çok bizim insanımızın yaptığı bir şey, google sadece bir ‘araç’ tabiki de.

Son günlerde yılbaşına özel yaptığı ‘Let it snow ‘yazarak aratıldığında kar yağdırılması, ‘do a barrel roll‘ yazdığınıda 360 derece döndüğünü gördük.

Bu seferki ise biraz daha farklı, hata bayağı bir farklı.

Ne mi peki?

Şimdi yavaşça google’ı açın. Ardından arama kutucuğuna

sqrt(cos(x))*cos(300 x)+sqrt(abs(x))-.07)*(4-x*x)^0.01, sqrt(9-x^2),-sqrt(9-x^2) from -4.5 to 4.5

Yazın ve aratın bakalım. Karşınıza ne çıkacak.. 🙂

Google + davetiye sistemi kilitlendi

Google’ın, Facebook’a rakip olarak gösterilen sosyal paylaşım ağı Googleplus’ı piyasaya sürmesinden bir gün sonra, davetiyeleri önceden gönderilmiş olan kullanıcılar sosyal ağa kabul edilmeye başlandı. Şirket, oldukça hızlı artan üye sayısının ardından davetiye sistemini kilitledi.


Google, “yeni sosyal paylaşım ağının henüz ilk basamaklarında olduğunu, deneme süreci olarak görülen ilk günlerin başarılı olmasını beklediklerini çünkü ağa üye olan herkesin bir başka kullanıcıya davetiye gönderme hakkı olduğunu” ifade etti.

Ancak, davetiyeyle üyeliğe kabul edilen kullanıcıların da davetiye gönderme hakkının bulunması, üyelik sürecinde aşırı yığılmaya neden olabilir.

Google, çekmiş olduğu ilgiden son derece memnun. Googleplus’ın hizmete girmesinden sadece altı saat sonra, yoğun ilgi yüzünden üyelik sisteminin kapatıldığı belirtildi. Şirketin başkan yardımcısı Vic Gundotra, bu durumum “aşırı talepten” kaynaklandığını söyledi.

Gundotra, Google+ sayfasından, “İlk günleri üyelik sisteminin dikkatli bir şekilde, kontrol altında geçirmeliyiz” yorumunu yaptı. Ancak üyelik sisteminin ne zaman döneceği hakkında yorum yapmadı.

Kaynak: haber