Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, eskiden girişimciye kimsenin kız vermek istemediğini belirterek, ”Artık bu anlayış değişti. Girişimciliğin önemi anlaşılmaya başlandı” dedi.

Ne de güzel demiş, hadi o zaman girişimci olalım biz de 😀

Ne peki bu girişimcilik? Var mı bilen, gören, duyan..?

Girişimci kelimesi bir şeyi yapmaya başlayan kişi anlamına gelmekte olup, girişmek fiilinden türemiştir. Tarihsel olarak baktığımızda girişimci diye Türkçe’ye çevrilen “entrepreneur” Fransızca kelime entreprendre’den gelmektedir. Çok da tuhaf bir kelimedir İngilizcesi 🙂

Yani sevmediğiniz birisine çat pat güm girişmek değil bunun anlamı 😀 Şaka bir yana, aslında her insanın ruhunda birazcık girişimcilik olmalıdır. Bu her konuda olabilir. Gidip elinize 10 tane simiti 50 kuruştan alıp satışına geçmeniz bile sizin için bir girişimciliktir. Çünkü amaç o işe “başlamak”tır. Önce kazançsız başlarsınız işinize, belki zarar edersiniz günlerce. Ama yılmaz kendinizi geliştirir,fikrinizi geliştirirseniz zamanı gelir eskiden 10 simiti 50 kuruştan satamazken şimdilerde moda olan Simit Saray’ları zinciri açıp, içerisine zeytin,peynir,patates gibi ek yiyecekler ekleyip daha cazip ve dikkat çekici bir şekilde satabilirsiniz. Yeter ki “İSTEYİN”.

Ben bu işten bir şey kazanamam demekle olunmaz. Elbette kazanırsın ama üç ama beş kazanırsın. Aç gözlü olmadıktan sonra hepsi sırayla olur zaten. Kimse pat diye milyoner olmuyor (loto falan vurmazsa tabi).Hoş lotodan kazananlar da parayı nasıl kullanacaklarını bilemedikleri için 2 sene sonra haberlerde görüyoruz barakalarda yaşamaya çalışırken. Şeytan diyor giriş bunlara ağız burun! Len o kadar para alıyorsun ne diye çar çur ediyorsun arkadaşım. Git yatır bir yerlere yatırım yap, süreklilik sağla kazancına di mi ama?

Biraz da tanım olarak bilgi vermek gerek,

Girişimcilik tanımında yenilik vardır ve bu yenilik mevcut kaynakların yeni bir birleşimini ifade eder, bir diğer deyişle:

  • yeni bir malın yada servisin üretimi,
  • yeni bir üretim metodunun geliştirilmesi,
  • yeni bir pazarın oluşturulması,
  • yeni bir hammadde kaynağının bulunması ve
  • endüstrinin yeniden yapılandırılması yeniliktir.

Girişimci demek bir işe başlayıp bırakmak koyvermek değildir. Önemli olan “sürekliliği” sağlamaktır. Başladığın işte sürekliliği sağlayabiliyor isen evet sen “girişimci”sindir. Ve merak etme artık sana kız veriyorlar, izin verdim evlenebilirsin 😀

Girişimcilerin Bazı Özellikleri: Hızlı düşünme, belirsizlik altında hızlı karar alma, kararlı ve azimli olma, güçlü sezgi sahibi, iyi gözlemci, hayal gücü yüksek, kaynaklara ulaşabilecek ilişkiler ağına sahip, kaynaklar arasında özellikle insan kaynaklarını iyi yönetebilen, düşünme ve muhakeme yetenekleri güçlü, çok yönlü düşünebilen, yeninin kabul edilmesini sağlayacak ikna gücüne sahip olan, iyi iletişim kuran, bağımsız düşünebilen, esnek, yaratıcı, kendine güvenen, dayanıklı ve ısrarcı. Bir girişimcide bu özelliklerin büyük kısmı rahatlıkla gözlemlenebilir. Ama girişimcilik için sadece fikir üretebilmek yeterli değildir. Örnek olarak Zeka-Akıl ve Zeki-Akıllı arasındaki ilişki gösterilebilir.

Burdan yola çıkarak hani mühendis olcaz ya hemen hesap yapalım 😛

Girişimci = [ (Fikir x Para ) / Zaman! ]+ ∑ Aile + Hayat

Hadi girişimciliğimiz hayırlı uğurlu olsun, hayatımız yoldan bağımsız ve t zamanına bağlı olarak mutlu mesut devam eder inşallah 🙂

Sevgiyle,


Ali MAZILIGÜNEY