Sevdin zamanında, biraz da sevildin. Çok güzel giden ilişkinin ardından, saçma sapan kavgalarla başlayan, eften püften sebeplerle kalp kıra kıra geçti zamanlar. Çoğu zaman anlamadınız birbirinizi, tavır takındınız, küstünüz çocuklar gibi. Yeri geldi ağladınız, yeri geldi, güldünüz birlikte. Ama sonra, terkettiniz birbirinizi, sessiz gizlice.

Önce ilişki durumunuz değişti, günümüzün sosyal ağlarında. Tanıdıklarınız şaşırdı, hayrete düştü ‘Nasıl yani yaa?‘ diye. Sustunuz, ‘Öyle işte‘ dediniz. Sonra birbirinizi sildiniz ordan. Bir zamanlar sevgiliyken, şimdi arkadaş bile değilsiniz. Hatta o kadar ileri gider ki, engellersiniz bir süreliğine -karşılıklı olarak-.

Aynı zamanda yaşananları silmeye çalışırsınız. Hatıraları bir bir yakmaya kalkışırsınız. Ama yine de gitmez elleriniz, kimilerine dokunamaz, saklarsınız. Resimlerini yakarsınız, onun olduğu kısımları yırtar, keser, atarsınız. Öyle avutursunuz kendinizi. Unutma adına yaptığınız ilk adımınızı böyle atarsınız.

Sonra aklınızdan çıkarmaya gayret edersiniz. Oysa ne mümkün! Gezdiğiniz caddeler, beraber yürüdüğünüz sokaklar bir bir gözlerinizin önünde. Ortak arkadaşlarınız onu hatırlatır, yanınızdan geçenleri ona benzetirsiniz. Her uzun saçlıda ‘Acaba o mu?’ dersiniz, kalbiniz istemsiz hızlanır. Sonra anlarsınız olmadığını. Toplu taşıma araçlarına bindiğinizde gelir burnunuza, buram buran onun kokusu. Gözlerini arar etrafta. ‘Onun burda ne işi var ki?’ dersiniz kendinizce.

Sildikçe, silmek istersiniz geçmişinizi. Ama yapamazsınız. ‘Acaba n’apıyordur şimdi?’ diye her gün geçirirsiniz aklınızdan. Sosyal ağlarda o da sizi engellese, dayanamaz. Biraz içi geçince o da dayanamaz ve engeli kaldırır. Sizin profilinize girer, bakar, bakar, dolanır, okur, sonra çıkar. ‘Acaba bugün ne yazdı, ne paylaştı?’ diye gözleri etrafı arar.

Ne vakit karşı bir cins, paylaştığına yorum yazsa, beğense, içinde bir kıpırtı oluşur. Hâla çarpar, kıskanır gibi. Ona ait olmasa da, sahiplenme duygusu kabarır işte. Ama geçer sonra ve yerini tekrar sinir alır. Hatta içinde büyütür kat kat ve nefrete doğru yol alır. Tekrar koyar araya engeli, yine döner en başa.

Senin gelmişine, geçmişine kadar inceler, kendini tatmin eder, sonra yine çeker gider.

Gariptir insan.

Hep böyle yapar.

Yok mu çevrenizde? Gidin bakın hepsine.

Ne adam gibi sevmeyi bilir, ne de gitmeyi.

Ya bedeni gider, ya da ruhu. İkisinin birlikte gittiği görülmemiştir.

Görünen o ki; aslında hiçbir şey bitmemiştir!

Tarih hep tekerrür edilir.

Ama bir gitti mi de, sittin sene geri dönülmez, dönülmemelidir. Bu da iyi bilinmelidir!