Anlamıyorum bizim insanlarımız neden birşeye körü körüne bağlanır. Bilmediği şeyler hakkında neden bilgiler edinmek yerine sağdan soldan duyduğu laflarla hareket eder. Bizim halkımız neden hala “koyun” gibi güdülmekte!
Bu ülkenin özgürlüğü için canlarını feda eden şehitlerimiz, okulları yerine savaşa giden genç beyinlerimiz, evde yemek yapacak yere siperlere mermi taşıyan annelerimiz bunun için mi çabaladılar!
Onlar sırf “özgür” olabilmek için, sırf “bağımsız” olabilmek için dökmediler mi onca kanı, o yüzden mi Çanakkale de ayaklarında postalı bile olmayan insanlar “VATANIM” diyerek saldırdılar! Bu günleri görmek için mi “Ya istiklâl, ya da ölüm!” dediler.
Bunun için mi döktüler onca kanı, bunun içinmiydi körü körüne bağlanılsın “birine” diye. Özgür olalım diye neler yaşadık tarihte hiç mi kimse görmedi bunu? Ve şimdi göz göre göre o Türkiye, o “özgürlük” elden gidiyor farkında mısınız ki?  Bir kişi  “bu aktır” diyorsa, sen kara olduğunu bildiğin halde, sırf o dedi diye “evet o aktır” diyen%58 lik kitle çıktı karşımıza.

İşte bugün yedik 12 Eylül darbesini.. %58 lik halkım “Evet” dedi yasalara!
Ne için dediler, ne amaçla verdiler oylarını, kim diretti, kim söyledi, ne gördünüz, ne duydunuz, nasıl değerlendirdiniz?
Bu Türkiye de ben de yaşıyorum.
2002 den beri Tayyip türküsüdür gidiyor!
Çoğu kişi bilinçli olarak vermedi oyunu. Sırf  “Tayyip” istedi diye, “o ne söylüyorsa doğrudur” zihniyetiyle, başbakanımız diyorsa doğrudur diyerek verildi oylar! Köylerde “Referandumda oyunu ne olcak?” sorusuna “Tayyip Başbakanımız evet diyor biz de evet diycez” diyen kitleler sayesinde oldu herşey. Yasaların içeriğini dahi okumadan, neye “evet” neye “hayır” denilmesi gerektiği bilmeden verildi bir ton oy. Evlerine üçbeş yardım yapıldı diye verildi oy.
Bir insana bu kadar mı bağnazlık olur bu kadar mı olur yav!

Geleceğimiz hakkında kimsenin doğru düzgün fikri yok artık. Ne olacağımız belli değil. 2 Sene sonra mezun olduğumda nasıl yaşayım, nasıl iş bulayım ben bu Türkiyede?  Nasıl savunabileyim kendi varlığımı, özgürlüğümü! Her yer torpil yuvası olmuş, nasıl istediğim işe sahip olayım, nasıl istediğim şekilde yaşayayım,nasıl  istediğimi  istediğim şekilde yapayım!

Yıllarca okuyoruz, ana okulu, ilkokul,ilköğretim,lise,üniversite.. Bin bir çeşit  sınavlardan geçiyoruz gençliğimizin baharında, OKS,SBS,YGS,LYS,ÖSS,KPSS,ALES,ÜDS….. E sonuç ne? Sen o kadar çalış çabala sonra tek bir nefeste “Pfffff” uçup gitsin di mi.. Bin bir zorluklarla okumaya çalış sen, sonra gelsin askerlik tek tip olacak kısa dönem askerlik kalkacak. Haydaa!
Okuyan da okumayan da aynı şekilde askerlik yapsın diyorlar! Ne anlamı kaldı verilen yılların? Tamam hiç bir şekilde askerlikten kaçış olarak görülsün istemiyorum. Ama sokakta ipsiz sapsız gezen adamla 6 yıl tıp okuyan adamın arasında ne fark kaldı o zaman! O da aynı şekilde gelip sıralarda dirsek çürütenle aynı kefeye konulup askerlik yapsın deniyor. Neden şimdi çıktı bu askerlik olayı? Tayyip Bey in oğlu yaptı nasıl olsa di mi. 20 gün yaptı askerliğini bitti geçti di mi. Şehitlerimizin anaları ağlıyor her gün, feryat yakıyorlar sen oğluna “gemicik” alıyorsun. Askerlik yan gelip yatma yeridir diyorsun, şehitlere “kelle” diyorsun. Dini siyasete alet edip tüm insanların duygularıyla oynuyorsun.
Hani Laik bir devlettik biz? Hani din ve devlet işlerimiz birbirinden ayrıydı? Hani nerde?
Tayyip Bey Ramazanda iftar veriyor hipodromda.. 50 Bin kişilik.. (Maşallah!) Verecek tabi eyvallah, başbakanımız.. Verecek ama bunu yaparken siyaseti içeri katmıycak. Bir iftar yemeği veriyor, yapılan tüm hazırlıklarda heryer “EVET”, yemek kutuları “EVET”, masa örtüleri baştan sona “EVET”..  Nerden geliyor bu paranın kaynağı acep? Bu kadar masrafa değer paranın kaynağı nerde??
Bir referandum dendi tutturuldu, bütün pankartlar,afişler,bilboardlar yerden göğe kadar “EVET” lerle dolu!. Hani Türkiye’nin dış borcu vardı arkadaşım? Sen onları ödemeyip de gelip sokaklara, kağıt parçalarına mı yatırıyorsun? Benim sana verdiğim vergilerle, makam arabanın benzinini doldurup, benim paramla yollara afişler mi basıyorsun?
İktidarda Akparti var diye “her dediği” olacak diye bişey yok. Öyle olsaydı referanduma gidilmezdi, akp “evet” derdi biterdi olay. İş “halka sunuluyor” ..Ama bizim gariban halk neye evet dediğini bile bilmeden “Tayyip yapmışsa,başbakanımız yapıyorsa doğrudur, o evet diyorsa ben de evet derim” diyen zihniyetlerle dolu olduktan sonra ne anlamı kalıyor refrandumun ne anlamı kalıyor özgürlüğün..

Yazık oldu..
Göz göre göre..
Kabullendi millet herşeyi..

Yazık!.. Çok yazık!…

Saman altından el altından gidiyor Türkiye kimse görmüyor hala..
Bundan sonra sıkılacak bir canımız olacak mı acaba onu merak ediyorum artık.
Bundan sonra uğurunda “canımızı” verebileceğimiz bir vatanımız olacak mı acaba..

Siz elinizdekinin kıymetini, kaybettiğinizde anlıycaksınız..

Ama o zaman çooo..k geç olacak..
Artık herşey için çok geç..

12 Eylül de DARBE yedik ey halkım!
aLi Mazılıgüney