okul yolu

okul yolu

Geçen hafta 17 Eylül 2012 itibariyle tüm ortaöğretim ve liseliler okul hayatına başladı. Bu hafta 24 Eylül 2012 itibariyle de kalan kesim olan (Trakya Üniversitesi gibi bazı) üniversiteler için başladı.

17 senelik okul hayatımda ilk defa uyandığımda herkes okula başlarken ben başlamamış oldum. Çok garip bir şey. Sosyalar medyalardan yerini bildirenler, ‘@ders, @xx üniversitesi kantini, @okula gittik boş çıktı‘ diye ortalığı dolduranlar..

Hani bu durumu sanırım sadece benim durumumda olan kişi/ler anlayabilir.  Çünkü okurken eziyet gelirken, bittikten sonra geriye dönüş hasret çanları çalmaya başlıyor. Okuyanlar hep okul bitsin gözüyle bakarken, okulu bitirenler ‘aman haa sakın bitireyim deme, iyi değerlendir o vakitlerini bir daha bulamayacaksın‘ diyorlar. Tabi kimse tınlamıyor bu durumu. Büyükler söyler, küçükler dinlemez. Küçükler büyür, onlar da büyükler gibi söyler yine küçükler dinlemez. Bu çark hep böyle döner çünkü.

Ben de aynı şeyi söylüyorum şu an -eğer varsa aranızda bu yazıyı okuyup da hâla üniversites, lise sıralarında olan- kıymetini bilin, dersinize çalışırken eğlenmeyi de ihmal etmeyin. Ortamlarınızı bir daha bulamayacaksınız. Yaşınız ilerledikçe istemsiz olarak bir ağırlaşacaksınız. Eskisi kadar ordan oraya zıpıdık zopuduk koşturup, her istediğinizi yapamayacaksınız. Yaparsınız belki ama eskisi kadar şevkle olmayacaktır. Hayat sizin enerjinizi yavaş yavaş emecektir. Üzerinize farklı sorumluluklar, omuzlarınıza bambaşka yükler binecektir. Yaptığınız streslerin sayısı artacaktır. Şu an tek derdiniz olan sınavlar. Ama bitince o mevzular, ortaya çıkacak yeni yeni sorunlar.

Bizler hep geçmişi yâd edip, gelecekten bir şeyler bekliyoruz. Gelecek hep geliyor zaten. Geçmişi yâd edip gelecek için heyecanlanmak yerine anı kaçırıyoruz. Bugünü unutuyoruz.

Siz bugününüzü unutmayın!

Anınızı unutmayın!

Yaşayın, yaşatın!

Çünkü bugün bir daha olmayacak, bu an bir daha gelmeyecek..