Önceden Formspring’teki takipçilerinizi göremiyordunuz. Sadece takip ettiklerinizden haberiniz varken, sizi takip edenlerin sadece ‘sayısı’nı biliyordunuz.

Formspring de kendini yeniledi ve artık o da takipçilerin görünmesine izin veriyor. Fakat tek bir fark var buna ‘siz karar veriyorsunuz‘. Formspring’in ana sayfasına girdiğinizde size küçük bir uyarı pençeresi çıkıyor.

Public follow is live!
Following is now public by default. Public follow lets your friends know you’re following them. It also lets others browse your follow list. You can tell whether you’re following publicly or privately by the Following button:

Don’t worry
We haven’t shared who you already follow. That’s up to you.
Would you like to make everyone you already follow public?

Not now| Yes, please

Bu seçeneği ‘Yes, please‘ diye işaretlerseniz, artık sizin bundan sonra takip ettiğiniz kişiler tarafından görülebileceksiniz. İyi midir, kötü müdür bilinmez ama artık sanal medyada, sosyal ağlarda ‘gizlilik’ adına pek bir şey kalmıyor.

Yaptıklarını, yediklerinizi, gittiğiniz yerleri ve daha bir çok şeyi herkesle paylaştıkça özel hayat denilen pek bir şey kalmamış oluyor. Önceden ‘özel hayatın gizliliği’ hakkında savunuculuk yapanlar, şu an kendi hayatlarını bu şekilde deşifre etmekteler. Sosyal medyanın kışkırtıcı dünyası, insanları bu yöne sürüklüyor ne yazık ki!