flash-bellek

flash-bellek

Flash Memory (Flash Bellek) Nedir?

Günümüzün vazgeçilmez veri taşıyıcıları olan flash bellekler, güç kesintisi olsa dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve üzerine tekrar tekrar verilerin yazılıp silinebildiği bir bellek çeşididir. Flash belleklerin yapısı RAM‘lere, kullanımı bakımından da Hard Disk‘lere benzer.

Flash belleklerin genel özellikleri ise;

•    Hafif
•    Ufak boyut
•    Sağlam yapı
•    Sessiz  çalışabilme
•    Veriye hızlı ve kolay erişim

Flash belleklerin yapısı ise mekanik değil, elektroniktir. İçerisinde hareket eden herhangi bir parça yoktur. Bu hareketsizlik özelliğinden dolayı bu tarz bellekler “solid-state” olarak da tabir edilir. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. Örneğin; MP3 Player’larda, cep telefonlarında, dijital fotoğraf makinelerinde, el bilgisayarlarında ve dijital görüntü aygıtlarında yaygınca kullanılmaktadırlar.

Flash bellekler, aslında bir EEPROM çeşidi olarak adlandırılabilir. “Elektriksel olarak programlanabilen sadece okunabilen bellek” olarak çevirebilen EEPROM’ların üzerindeki veriler elektriksel yolla değiştirilebilir. Sadece ‘okunabilir’ bellek denilmesinin sebebi ise, bilgilerin kalıcı olmasından kaynaklanmaktadır. Klasik bellek yapılarından bilindiği üzere, flash bellekler de hücrelerden oluşur. Her hücrenin kendi transistörleri vardır. Bilgisayar ortamındaki bilgiler sadece 0 ve 1’lerden oluşur. 0’lar düşük voltaj, 1’ler ise yüksek voltaj anlamına gelir. Veri yazılmak istendiği anda, transistörlerin voltaj seviyeleri değiştirilerek bilgiler yazılır/silinir/yenilenir.

Flash Bellek Veri Kaybı


Flash bellekleri standart RAM modüllerinden ayıran ise, yazılan verilerin güç kesintisinde bile silinmemesi. Bilgisayarı kapatıp, elektrik gücünü kestiğinde, RAM modülleri üzerindeki tüm veriler de silinir. Bu yüzden standart bellek modülleri “Volatile” (uçucu) terimi ile birlikte anılıyorlar. Flash belleklerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir elektrik kesintisinde dahi Flash bellek üzerindeki veriler silinmez. Bu verileri silmek ise tamamen kullanıcının kontrolündedir.  “Non-Volatile” terimi de verilerin bellek üzerinde kalıcı olduğunu simgelemektedir.

Flash bellekler için verilebilecek en güzel örnek, anakart üzerindeki BIOS yongası olacaktır. Anakart ve üzerindeki donanımların temel ayarlarından senkronizasyonuna kadar hemen her türlü veriyi içeren BIOS, aslında küçük bir yazılımdır. Bu yazılım, yine anakart üzerinde yer alan Flash bellek yongasında (EEPROM) saklanır. EEPROM’un en büyük avantajı, içindeki bilgilerin (yani BIOS’un) güncellenmesine izin vermesidir. Ancak siz istemedikçe veriler silinmez ve değiştirilemez. Yani bilgisayarı kapatsanız dahi yazılım BIOS yongasından silinmez. Bu yongayı destekleyen küçük tablet pil ise sadece yaptığınız ayarların ve saat gibi temel fonksiyonların bıraktığınız gibi kalmasını sağlar. Temel BIOS yazılımı ise pil bitse bile bellek yongası üzerindeki varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Verilerin güç kesintisi nedeniyle silinmemesi, Flash bellek teknolojisinin kullanım alanlarını belirleyen en önemli neden. Bugün Flash bellek teknolojisi ile üretilen bellek kartları ve USB bellekler, standart RAM modülleri gibi değil, küçük birer depolama ünitesi olarak görev yapıyorlar. Örneğin; Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğraflar ya da MP3 çalarlarda dinlenen müzik dosyaları hep Flash bellekler üzerine yazılıyor. Hatta bu teknolojinin yardımıyla verilerin bir bilgisayardan diğerine taşınması da oldukça kolaydır.