Bir süredir çeşitli reklam taktikleri ile gelir ve marka değerini artırmaya çalışan Facebook, şimdi de yazılan iletileri ‘tüm arkadaşları‘ görebilmesi için ücret talep etmeye hazırlanıyor.

E çok da normal değil mi sizce? 900 Milyon civarı üyesi olan ve insanları her türlü kendisine bağımlı yapan bir platformun bu şekilde gelirlerini kat kat arttırma girişimlerinde bulunmaları çok normal aslında. Sorulacak soru da şu olmalı, ‘Biz mi ona bağımlıyız, onlar mı bize?‘  Açık ve net biz onlara bağımlıyız! (maalesef).Çünkü kimse facebooksuz duramıyor, kimse durum güncellemeden yapamıyor, kimse gittiği yerleri, gezileri, eğlenceleri fotoğraflamadan duramıyor. Ve bunu da en çok ‘Facebook’ üzerinden yapabiliyor!

Facebook sözcüsü Mia Garlick tarafından “Test aşamasında olan bir yenilik” şeklinde olarak da bu bilgi doğrulanıyor. Buna göre bir iletinin öne çıkarılması için 2 dolarlık bir ücret talep edilmesi planlanıyor.(Türkiye’de bu 2$ değil de ileti başına 0,74 TL TRY olarak geçecek gibi duruyor) Bu ücreti ödendiği takdirde, sitenin yürürlüğe koyacağı algoritma devre dışı kalacak ve Facebook iletileri tüm arkadaşlar tarafından görülebilecek. Ödemeler de yine kredi kartı, mobil ya da paypal üzerinden olabilecek. Yürürlüğe konulacağı tarih de tahminen 25.05.2012 olarak düşünülüyor. “Kısa bir süre daha ücretsiz kullanabilirsiniz, hadi iyisiniz yine” diyerek içinden geçiriyordur Mark Zuckerberg eminim.

Belki siz de bunu farketmişsinizdir aslında. Türkiye’de 30 milyondan fazla kullanıcısı olan Facebook ‘un akışlarında (Ana sayfada), yazılan her durum güncellemesinin görünmediği biliniyor. Yani, bir durum güncellemesi, her arkadaş tarafından görülemiyor. İşte bunun görülebilmesini sağlamak amacıyla da böyle bir girişimde bulunmayı hedefliyorlar. Yani bu durumda siz paranızı ödedikten sonra artık ‘Gold Üye‘ oluyorsunuz. Ne güzel(!)

Buyrun size o ‘ücret ekranından bir kare’..