Etiket: elektriğe zam

Elektriğe yine zam’cık!

Doğalgaz fiyatlarının yükselmesinin ardından yüzde 10’a kadar bir elektrik zammı geleceği çeşitli çevrelerce dile getiriliyordu. Beklenen zam bugün açıklandı.

Elektriğe 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere zam geldi. EPDK’nın yaptığı zamma göre evlere verilecek elektrik fiyatında yüzde 9.26 artış olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan yazılı açıklamada, Kurul’un bugünkü toplantısında elektrik perakende satış fiyatlarını oluşturan maliyetlerdeki değişimler ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi’nin (TETAŞ) tarife teklifinin değerlendirilerek karara bağladığı kaydedildi.

Açıklamada, bu çerçevede 1 Nisan 2012 tarihinden geçerli (yarın) olmak üzere, kWh bazında, vergi ve fonlar dahil olmak üzere nihai elektrik fiyatlarının ağırlıklı ortalama olarak yüzde 8.1 oranında arttığı kaydedildi.


EVLERE YÜZDE 9.26

Açıklamada, ”Aynı kapsamda, tek zamanlı perakende elektrik satış fiyatları, meskende yüzde 9.26 oranında bir değişimle 32.515 kuruşa, orta gerilim seviyesinde dağıtıma gömülü sanayide yüzde 8.71 oranında değişimle 26.672 kuruşa, dağıtıma gömülü ticarethanelerde yüzde 4.33 oranında bir değişimle 33.253 kuruşa yükselmiştir” denildi.

Elektriğe zam, doğalgaza zam, benzine zam, havaya zam, suya zam yeter ama zam’ınıza koyayım ya!

Benzin 4TL’yi geçti!

Benzin fiyatlarının önlenemez yükselişi sürüyor. Bir biri ardına gelen zamlarla indirim bekleyen tüketiciye yine sürpriz bir haber geldi. Akaryakıt ürünlerinden 95 ve 97 oktan benzinlerin satış fiyatı bugünden geçerli olmak üzere litrede 4-8 kuruş artırıldı.
Alınan bilgiye göre, akaryakıt dağıtım şirketlerinden POAŞ’da 95 oktan kurşunsuz benzinin satış fiyatı Ankara’da litrede 3.87 liradan 3.95 liraya, İstanbul ve İzmir’de 3.86 liradan 3.94 liraya, Van’da ise 3.98 liradan 4.06 liraya yükseldi.

BP bayilerinde 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı Ankara, İstanbul ve İzmir’de 3,88 liradan 3,96 liraya, Van’da 3.98 liradan 4.06‘ya yükseldi. 95 oktan benzin OPET bayilerinde ise Ankara ve İstanbul’da 3,88 liradan 3,96 liraya yükselirken, İzmir’de 3.87 liradan 3.95 liraya, Van’da da 4 liradan 4.08 liraya çıktı.

97 OKTAN BENZİN
97 oktan kurşunsuz benzin ise yeni zammın ardından POAŞ bayilerinde litrede Ankara’da 3,96 lira, İstanbul ve İzmir’de 3,98 lira, Van’da ise 4,06 liradan satılmaya başladı.

BP bayilerinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de 3,99 liradan satılan 97 oktan kurşunsuz benzin, Van’da 4.09 lira, OPET bayilerinde de Ankara ve İstanbul’da 3,99 lira, İzmir’de 3.98 lira, Van’da ise 4.11 liradan satılıyor.

Dağıtım firmalarının belirlediği tavan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Heh işte bu da çok güzel oldu!.

Sanırım iktidar düşeceğinin farkına vardı ve yapacaklarını art arda silsileler bütünüyle yapmaya devam etmeye başladı. Önce yasalar değiştirildi, sonra istenilenler yapıldı ve mahkumlar serbest bırakıldı. Ardı arkası kesilmeyen zamlarla yılbaşı öncesi yılbaşı sonu ay ortası aybaşı derken patır kütür zam yiyoruz!

Bir elektrik faturası gelir %40o vergi! Bu ne arkadaş neyin vergisi yahu! Ota b*ka vergi ödüyoruz!

160 TL gelen bir faturanın 60 TL si vergiye gider mi? Evet Türkiye’deysen gider arkadaşım!..

Herkes kafası güzel iktidara içsin bakalım, buluşup mekanlarda. Sanal alemde cirit atılırken gerçek hayatta neler oluyor neler!

Kim kimin arkasından işler çeviriyor, kimin eli kimin cebinde, kim kiminle hangi mercimeği fırına veriyor ohooo.. Bizim ülkede çok saman altından su yürütenler. Çoluğuyla çocuğuyla anasıyla danasıyla kızıyla herşeyile herkes yapar olmuş bu işi ne de güzel!..

Bir sonraki zam haberine de kadar esen kalın, kalabiliyorsanız tabi..