Etiket: eğitim

Ana Dilde Eğitim

Birkaç bir şey anlatayım mı size, yorumu siz yapın. Ama okurken “lütfen –tarafsızca- okuyup değerlendirin” tek istediğim bu sizden, başka bir şey değil inanın.

Geçen haftasonu İstanbul’da Mecidiyeköy tarafına doğru yürüyordum. Alışveriş merkezine girdim çıktığımda oranın önünden bir grup yürüyordu. Önce “Acaba akşamki derbi maçı (Beşiktaş-Galatasaray) taraftarları mı?” diye geçerken baktım ki hiç ona benzemiyor. Daha farklı karışık sloganlar atılıyor. Şaşırdım önce başka ne olabilir neyin eylemi var ki dedim. Yola doğru devam ettim. Yaklaştıkça anlaşılmaya başladı her şey. Bir grup ana caddeyi tamamen trafiğe kapatmış, ellerinde bayraklar, pankartlar ve üzerlerinde değişik kıyafetlerle yürüyorlar. İlk gözüme çarpan en arka tarafta ellerinde sarı BDP bayrağı ardından hemen arkasındaki Abdullah ÖCALAN bayrakları dikkatimi çekti. Yürüyen grup kürt grubuydu belli. Arada zılgıt atanlar Kürtçe konuşanlar vs. Grubun yan tarafında da el ele tutuşmuş genç kızlar üstlerinde “Ana dilde eğitim hakkı, istiyoruz” yazıyordu. Nedense yürüyen grubun içerisinde hiç erkek yoktu. 16 yaşından 50 li yaşlara kadar olan kadın topluluğu vardı sadece. Bir yandan etraftakiler onları izliyor, kimileri yorum yapıyor, kimileri sövüyor, haberciler kameraya almaya çalışıyor falan filan ortalık karışık.  En öne doğru yürüdüğümde tam ışıkların orda daha kalabalık habercilerden oluşan topluluk onları bekliyor. Yine yürüyen grubun en önünde de bir araç Kürtçe şarkı çalıyor son ses. Kendilerine has kıyafetleriyle yürüyorlar bağırıyorlar seslerini duyurmaya çalışıyorlardı.

Çok fazla durmadan, geçtim karşıya yoluma devam ettim..

Şimdi burada sorun ne, çözüm yolu ne? Görünen ne, istenen ne, yapılan, yapılmak istenen ne? Sanki bir tezatlık yok mu bu olayda? Ana dilde eğitim haklarını savunan (savunmak isteyen) grup var ortada. Tamam haklarıdır, eylem yapabilirler. Bunu siyasi bir grupla da bağdaştırsınlar hadi (BDP için). Hadi kendi dillerinde şarkılar türküler söyleyip bağırıp çağırsınlar.. Peki arkadaşım neden sen Abdullah ÖCALAN ’ın bayrağını, resmini taşıyıp göklere çıkarıyorsun?  Kim o adam? Ne yapmış? Ne yapacak? Ne yapmasını istiyorsunuz? Ne bekliyorsunuz ondan? Sizin mi lideriniz size yol gösteren kişi mi? Devlet başkanınız mı? Parti lideriniz mi? Sizin haklarınızı savunan bir gönüllü mü? Size istediğiniz ana dil eğitimini mi verecek, o mu destekleyecek, o mu sorununuzu çözecek? Kim o kişi kim Allah aşkına?

Ben her ne kadar tarafsızca bakmak istesem de olaya bakamıyorum. Burada amaç başka diye düşünüyorum.  Çarpıtılıyor resmen. Arada eksik kalan başka şeyler var sanki,  görünenin ardında saklı başka şeyler var.

He gerçekten ana dilde eğitim istedikleri için mi yaptılar eylemi, umarım öyledir..

4+4+4 Sistemindeki Ders Programı

Milli Eğitim Bakanlığının 4+4+4 sistemi ile birlikte 2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılı için hazırlamış olduğu ders programı belli oldu.

2012 -2013 Eğitim öğretim yılında okutulacak zorunlu dersler ile seçmeli derslerin belirlenmiş olduğu ders saatlerini Talim Terbiye Kurulu belirledi.

2012 – 2013 Eğitim Öğretim Yılında Okutulacak Dersler ve Saatleri: