Etiket: edirne zammı

Hakkını Arayan Öğrenciler

Ulaşım zamına karşı öğrenciler bir kez daha harekete geçti!

Saat 12:00’da Balkan Yerleşkesinde bir araya geldi. Yine seslerini

duyurdu, yine haksız kazanca karşı geldi, haklarını savundu. Birlik

beraberlik içerisinde Fen-Edebiyat Fakültesinden yürümeye başladı.Bu

sırada Serhad Birlik minibüsleri yerleşke içerisine giremedi. Tüm

yolcuları yerleşke önünde indirdiler öğrencilere karşı sadece geri

çekinmekle yetindiler.

Yerleşkeye tamamen kurulan -biz- öğrenciler hakkımızı savunmak için hep

bir ağızdan haksızlığa karşı sesimizi yükselttik. Yine basının dikkatini

çektik. Yürüyüşün ardından basın açıklaması da yapıldı.

Daha önceki eylemde eylemi yapanların öğrenci olmadığını söylemiş Sayın

SEDEFÇİ. Bunun üzerine tüm öğrenciler kimlik kartlarını çıkartıp

gösterdiler!

Daha önceki eylemde eylemi yapanların 2000 TL masraf yaptığını söylemiş

Sayın SEDEFÇİ. Bunun üzerine küçük bir hesap yapıldı. Alınan kartonların,

kesilen bezlerin fiyatları çıkarıldı ve 46TL tuttu. Kalan 1954 TL nin

nereye gittiği Sedefçi’ye soruldu. Matematiğinin “0” olduğunu, eğer

istiyorsa burda üniversitedeki bölüme gelip öğrenebileceğini söylediler.

Ya da kendi işlerini yaparken de hep böyle düşük maliyetleri yüksek

gösterip göstermediğini sordu öğrenciler!

Daha önceki eylemde görüşmek isteyen öğrenciler Sayın SEDEFÇİ’yi

makamında bulamadılar. Çalışma saatleri içerisinde seslerini yükselten

öğrencilerin geldiği haberini aldığında makamını terkeden Hamdi Bey’in

kendi isteğince makamını kendi isteğine göre çalışma saatleri içerisinde

nasıl terkettiğini sordular.Yoksa normal günlerde de yine böyle kendi

isteğine göre mi iş yaptığını sordular.

Bununla yetinmeyen -biz- öğrenciler yağan kara aldırmadan esen buz gibi

soğuğa aldırmadan Balkan Yerleşkesi’nden Ayşekadın yerleşkesine doğru

yürüyüşe geçtiler. Seslerini duyura duyura Ayşekadına kadar yol aldı

öğrenciler.

Tüm bunlar ne için peki? Hamdi Bey geri adım atmayacakmış, öğrenciler de atmayacak emin olun. Haksız kazanç sağlayacaksanız eğer SİZ öğrenciler de durmayacak.
Ulaşım hakkını art niyetlerle kimsenin gasp etmeye hakkı yoktur!

Zamsız Geçen Yıllar

Edirne Belediye Başkanı Hamdi SEDEFÇİ’den küçücük bir açıklama


Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, ulaşıma 7 yıl zam yapmadıklarını belirterek, “Edirne halkının cebinden fazla para çıkmasın diye kendimizi feda ettik” dedi.

Sedefçi, belediye meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında, her zaman Edirne halkının menfaatlerini ön planda tuttuğunu söyledi.

Ulaşım zammına ilişkin yapılan eleştirilere anlam veremediğini bildiren Sedefçi, şunları kaydetti:

“Bu kadar iyi niyetten sonra hala bazılarının körüklemesine anlam veremiyorum. 2004 yılında ulaşım 1 liraydı. 2011 fiyatlar olmuş 1,25. Ayıptır ya… Enflasyon oranları düşünüldüğünde biz bunu bu fiyatlarda tutuyorsak, alkış yerine eleştiri alıyorsak, ben bunu anlamıyorum. Üzülüyorum. Bunu hak etmiyoruz. 7 yıl zam yapmadık, mücadele ettik, yargılandık. Edirne halkının cebinden fazla para çıkmasın diye kendimizi feda ettik. Bazı arkadaşlarımız fazla zam yapmışız gibi hareket ediyorlar üzülüyorum.”

Sayın Başkanım,

2004’ten beri zam yapmadık diyorsunuz. Eyvallah.

Öğrenci olarak buraya geldiğim ilk sene 50 Kuruştu. Çok da iyiydi ve güzeldi. O zaman demiştim, “ne güzel öğrenci şehri, öğrenciye yönelik” diye. Sonra bir tatile gittik geri geldik 75 Kr olmuş. İyi dedik haklıdır, o kadar zam oluyor mazota benzine yapsınlar bari dedik.Peki 50 Kuruşken kazanmıyorlar mıydı, pekâla kazanıyorlardı, şimdi biraz daha kazansınlar, o da olsun.

Kazançları zaten tek kişiden değil “sürümden”. 23 Kişilik arabalara tıka basa dolduruyorlar, iki katına çıkarıyorlar zaten. Sonra polis var trafik var diyerek kimilerinin parasını verip yarı yolda indiriyorlar, kimilerine de “Çök abi görmesin ceza yiyecez yoksa” diyorlar. Edirne’nin nüfusu her geçen yıl artıyor, ortalıkta dolanan araba sayıları dahi artıyor. Talebin fazla olduğunu görüyorsunuz niye minibüs sayısını arttırmıyorsunuz? 150 küsür araba var deniyor bunun üzerine, hani nerde peki o zaman o arabalar? Her sabah duraklarda bekleyen onlarca insan oluyor. Birbilerine telefonlarından haber uçursalar da bir şey değişmiyor. Birbirlerine, halka, müşteriye saygı mı var ki? “Abla bineceksen bin artık” diye söyleyenler, ya da “dakika kaçırcam ben” diyerek daha yolcu arabaya binmeden basıp gidenler.

Aktarmasız ulaşım olduğu günlerde birbirleriyle yarış içindelerdi resmen. Aktarmasızı geçtim kendi içlerinde dahi yarış içindeler.Öndeki 2 yolcuyu fazladan alabilmek için sağlı sollu manevralar yaparak gazlıyorlardı sallanan arabaları. Edirne halkını böyle mi düşünüyorsunuz başkanım? Edirne halkı buna mı layık? Bu tavrı mı hakediyor? Hem de aynı arabalar olmasına rağmen bir de daha yüksek ücretle?

Şimdi ne oldu, rekabet kalktı, tek ele düştü. Herkes tek ele mahkum kaldı.

Geçen sene tüm arabalara Kentkart için sarımsı direkler, elektronik aletler yerleştirildi. Denildi ki, Kentkart geldi Edirne’ye. Oh ne mutlu. Ki ben de düşünmüştüm alsam mı diye. Bir süre bekledim sonra duydum ki sadece boş karta 5TL isteniyormuş. Sonra ne gördüm? Ortaokula giden bir çocuğun elinde o karttan -annesinden almış belli-. Kartı tutuyor ötmüyor bir türlü, ters çeviriyor yine olmuyor. Sonra şoför görüyor, “öğrenci mi?” diye soruyor, bir ilginçlik de burdadır ki okul üniforması üzerinde, sırtında kendinden büyük çantası var ve hala öğrenci mi diye sorabiliyor. Neyse, onu da dedikten sonra ordaki “Öğrenci” butonuna basıyor.

Niye? O butona basmazsa “tam” ücret alıyor. E o zaman bu kartın amacı ne? Halk için, şoför için kolaylıksa niye uğraştırıyorsunuz tekrar? Benim kartım olduğu halde bir kez daha neden öğrenci diyeyim, hadi demeyi unuttum ya da bilmiyordum ben öyle olduğunu kartı tutup gittim, ne olacak? Ben de kartım var öğrenci indirimli diye sevinirken benden fazla ücret alacak farkında olmadan.

Hadi tamam diyelim e ona da müsade ona da eyvallah.(Herşeye eyvallah diye diye oldu çünkü buna da eyvallah)

Edirne nüfusunun kaçta kaçı öğrenci? Daha doğrusu Edirne’ye bu denli geliri bırakan kaç tane üniversite öğrencisi var? Bu öğrenciler yazın memleketlerine gittiklerinde Edirne nasıl bir hal alıyor görüyor musunuz? Çoğu kafeler kapatıyor “iş yapmıyoruz” diye. Kilit vuruyorlar resmen kapılarına. Buna rağmen sizden gelen davranış böyle mi olmalı? Edirne’nin can damarını böyle mi keseceksiniz?

Diyorsunuz ki “Bu kentkartı alabilmek için ikametini buraya aldırmak zorunda, öğrenci olduğunu ispatlamak zorunda, aksi takdirde indirimden yararlanamayacaklar”.

Başkanım, sayın başkanım.. Siz aynı durumda olsanız başka bir ilde okusanız “Sırf bir kart” yüzünden ikametinizi alır mısınız? Nerde görülmüş böyle uygulama? Ben öğrenciyim burda, elimde belgem var okulumda yazar adım, ne diye aldırayım ben ikametimi 2-3 yıllığına? Ben sizin minibüs hatlarınıza ortak olmuyorum ya da öyle bir amacım yok benim.Ben sadece adam gibi günlük okula dersime gidip gelmek ve ulaşımımı doğru düzgün gerçekleştirmek istiyorum durum budur. Beni niye zorunlu -mecburi- bir şekilde bu yöne itiyorsunuz. Bu size ne kazandırcak? Bu yöndeki tavrınız bu kadar tepki almışken kime ne kazandırcak?Aksine emin olun şu seçim arefesinde size çok şey kaybettirecektir.”

Bu uygulama zam olayından, mazotun benzinin zamlanmasından çok farklı bir boyutta. Bu işin ardında bambaşka bir neden yatmakta.Olay sadece zam yapmadık bahanesinin ardına gizlenmiş bir “KentKart” olayıdır. Sadece karta bağlanmış ve kart alımını/kullanımını arttırmak için zam bahane edilmiş. Bir kart uğruna bu kadar öğrenci bu kadar insan heba edilmemeli Başkanım!

Eğer Edirne’yi düşünüyorsanız, Edirne halkını düşünüyorsanız, onların sesine kulak vermeniz gerekir.