Etiket: e devlet

Yurt Dışından Getirilen Telefon

edevlet

Yurt Dışından Telefon Mu Aldınız?

Yurt dışından telefon getirenler artık 1 Kasım’dan itibaren internetten kendileri kayıt yaptırabilecekler.

Bildiğiniz üzere yurt dışından getirilen telefonların IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Aksi taktirde yurtiçinde kullanamıyorsunuz. İşte bu işlemi yapmak için de haliyle belirli bir ücret ödüyor ve işleminizi hallediyorsunuz. Yeni düzenleme ile devlet kurumuna gitmeden, internet ortamından kendiniz bu işlemi halledebileceksiniz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt dışından telefon getirenler 1 Kasım 2012’den itibaren internet ortamından IMEI kaydını yaparak telefonlarını kayıt altına alabilecekler.

Bakan Binali Yıldırım, akıllı telefonların ortaya çıkması ile yurt dışından getirilen cep telefonlarında artış yaşandığını belirtti. Yeni uygulama sayesinde telefonların kaydettirilmesi aşamasında yaşanan zaman kaybının önüne geçmek istediklerini dile getirerek, kayıtlarının internet ortamında yapılabilmesinin önünü açtıklarını söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, belirlenen tarihten (1 Kasım 2012) itibaren telefon sahiplerinin kayıt işlemleri için abone kayıt merkezlerine gitmelerine gerek kalmadan internet ortamından yapabileceklerini ifade etti.

Daha önce Kayıp ve kaçak telefon trafiğini engellemek için ilk etapta kayıt zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Bakan Yıldırım, IMEI numaralarının tespiti sayesinde kayıp-kaçağın önemli ölçüde önüne geçildiğini söyledi. Bireysel yolla getirilen cep telefonlarını Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kayıt etmek için 100 lira harç bedeli uygulamasının da getirildiğini söyleyen Yıldırım, bu sayede kayıt dışı haksız kazanç sağlamanın da önüne geçildiğinin altını çizdi.

Yurt dışından telefon getiren veya getirten vatandaşlar, e-devlet şifrelerini kullanarak 1 Kasım’dan itibaren www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden cihazları kayıt ettirebilecekler.

Artık devlet kurumları da dahil olmak üzere bir çok kurum, kuruluş işlemlerini sanal ortamdan internet aracılığı ile yapmaya başlıyor. Bu gayet güzel bir uygulama elbette. Sonuçta ‘bazı haksız kazanç‘ların engellenmesi ve saatlerce süren kuyruk çilesini ortadan kaldırma adına güzel bir uygulama olmuş.

Umarım faydalı bir şekilde kullanılabilir.

DipNot: Bu işlemi E-Devlet üzerinden yapacağınız için şifrenizi girerken dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde 10 defa yanlış girdiğiniz karşılacağınız sorun için tıklayınız.

E-Devlet!..

Daha önceki bir yazımda Bakınız burda tam olarak e devlet ile ilgili bir takım bilgilendirme yapmıştım. 1 Kasımdan itibaren artık bazı işlemlerin sanal ortamdan yapılacağına dair. Evet artık online olarak yapılıyor. özellikle de;

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

bu sigorta bilgilerinin kontrolü gerçekleştiriliyor. Tabi bunun yanında bir çok işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Ama bunun yanında “bir kereliğe mahsus 1TL alınması” ve “Şifrenin kaybedilmesi durumunda 10TL ücret alınacak olması” gibi durumların da olduğunu düşünürsek, amacın ne olduğu sanırım belli gibi.. Döner sermaye 😉

Örneğin çok acil bir şekilde sigorta dökümüne ihtiyacım oldu. Ama şifrem yok. E napcaz? O zaman eee eee eee.. Hadi bakayım naş naş ptt ye .. Sonra göster TC numaranı, ver 1TL ni.. Al bakiyim şifreni.. Ama sakın ha unutayım deme canın yanar. 10lira bayılma bir daha aklında olsun.. Bir unutkanlığın bedeli 10TL ye mâl olur olmuş ülkemizde..

Ehh bizde gittik dün ve aldık o şifre denilen şeyi. Nasıl bir iş ise, sanki kredi kartı alıyorsunuz be mübarek.. Önce bilgilendirme yapıyor üstüne basa basa, sizden 1lira alcam ee sonra, sakın kaybetmeyin şifrenizi aksi taktirde 10lira. Biliyorum dedim sağolun soyduğunuzu bu kadar belli etmeyin. Neyse alayım ben şifremi dedim. Aldı kimliğimi, TC numaram var ya benim 🙂 Sisteme girişi yaptı, bir tane de kart çıkardı üzerinde mis kokulu e-devlet yazan,buram buram şifre kokan zarf. Sonra kaydını yaptı bitti dedim. Dur dedi. Şaşırdım hayırdır yenge durum nedir diyince, sözleşme imzalıycaz dedi. Oha ne sözleşmesi lan? Dalga mı geçiyorsun sen, naptım da ben sözleşme imzalıycaz. Çaktırmadan nikah mı kıyıyorsun bana anlamadım ki 😀 Neyse gitti 3 tane sözleşme kadığı getirdi. Bırak da bir okuyayım di mi yok sen imzala sonra okursun diyor. De get işine!.. Okumadan barnak basmam ben.. Neyse okuduk, tabi ne olacak, artık herşey sanal aleme döküldüğünden ve bundan da bir şekilde tereyağı kıl misali kendilerini haklı çıkarmak için yapılan işlem. Hani olurda sen online işlem yaparken netin kopar, bağlantın gider, işlemlerin yarım kalırsa bundan “e-devlet sorumlu olmayacakmış”. Vay…. (neyse 3 nokta koyayım). Madem öyle birşey var ne diye benim işlemlerimi tehlikeye sokacak iş yapıyorsunuz!. Sonra bir de şeymiş amaç, hani olurda sen başkasına verirsen şifreyi, başkası senin hesabına girip de birşeyler yaparsa o da devleti ilgilendirmiycekmiş. İyi o da güzelmiş.. 80 yaşındaki dedem gelir, burnunun ucunu zor görürken e-devlete klavyeden şifreleri girer,bir de büyük küçük harfe duyarlı olanından!… Fesuphanallah..

Normalde bir de sigorta bilgilerine bakılacak deniyor, ama  ne SGK nın sitesinden bakılabiliyor ne de e-devletten. Resmen devlet bizi eee ee diye pışpışlıyor!.. Neyse sözleşmeleri de imzaladık tam gitcem yenge tekrar durduruyor. Yine ne var diyince 1 TL için fatura kesecem dedi 😀

Ey güzel Allah’ım.. El akıl bölüşürken bunlar nerdeydi acep? 🙂

O da oldu güya ve artık şifremiz de var. Artık bir işe yarar mı yaramaz mı bilmiyorum ama, yapılan işlemler için devlet hiçbir sorumluluk almıyor onu bilin 😉

Herşeyi sanal aleme dökmek adet olmuş, bunun ceremesini çeken de yine “millet” olsun.. Bu da bize artık, ne olursa olsun ne diyelim..

Gülü seven dikenine katlanıyor da, sanırım biz kaktüsü sevmişiz.. Her seferinde iğnesi bize batıyor nedense..

Sevgiyle efenim,

Ali MAZILIGÜNEY

e-Devlet’im eeee eeee…

1 Kasım 2010 gününden itibaren hizmet dökümlerinizi SGK web sayfası üzerinden değil, e-Devlet web sayfası üzerinden alacaksınız. Ayrıca, emeklilerin aylıklarını aldıkları banka değişikliği de artık e-Devlet web sayfası üzerinden yapılacak. Bugüne kadar www.ssk.gov.tr, www.bagkur.gov.tr ve www.emekli.gov.tr sayfalarından isteyen her vatandaş özgürce girerek kendisine ya da bir başkasına ait verileri sorgulama imkânı buluyordu.

E-DEVLET’TEN HİZMET ALMAK İSE ŞİFREYLE

e-Devlet üzerinden hizmet almak için ise önce aşağıdaki şekillerden birini seçerek şifre almanız gerekiyor:

1- e-Devlet şifresi
2- Mobil imza
3- Elektronik imza
4- TC kimlik kartı

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu masraf dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

MOBİL İMZA NASIL ALINIR?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon. Bu hizmeti kullanmak için GSM operatörlerinden bilgi alabilirsiniz. e-Devlet Kapısı’nda mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur.

ELEKTRONİK İMZA NASIL ALINIR?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TC KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

TC kimlik kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. TC kimlik kartı, yapılan pilot uygulama kapsamında, Bolu ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir. TC kimlik kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır:

Standart Kart Okuyucu ile giriş: TC kimlik kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKİS sürücüsü kurulu olmalıdır.

Kart Erişim Cihazı ile giriş: Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr’nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta kart, PIN ve parmak izi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda KEC sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır.

Kaynak:

ALİ TEZEL’İN YAZISI
atezel@htgazete.com.tr