Fizy.com kapatıldı bildiğiniz üzere.. Türk’ler ne zaman iyi bir iş yapsalar, mutlaka önlerine bir ket vururlar. Sebebi gerekçesini kepçeyle doldurur koyarlar.
Bakın hatta, o fizy dünyanın birincisi oldu..

Haber ise şöyle;
Dünyada en çok tanınan müzik dinleme sitelerinden olan ancak Müzik Yapımcıları Derneği’yle (MüYap) yaşadığı telif sorunu nedeniyle erişimine Türkiye’de yasak getirilen Türk sitesi Fizy, “En iyi müzik bulma servisi” seçildi.Fizy, prestijli Mashable Ödülleri’nde kendi dalında birincilik ödülünü, diğer kategori birincilerinden iPad, Android, Twitter, Angry Birds gibi dünya markalarıyla birlikte kaldırdı.

Last.fm, Pandora gibi devleri geride bırakarak birinci olan Fizy, erişimindeki yaklaşık 75 milyar mp3 olmasının yanı sıra 30 dilde hizmet verebildiği için artık dünya çapında bir Türk markası olarak tanınıyor

Türkiye’deki plak firmalarının telif haklarını temsil eden MüYap, şarkılarının Fizy’de izinsiz yayınlandığını iddia ederek mahkemeden erişim yasağı kararı çıkartmıştı.

DÜNYA BİRİNCİSİ AMA…
Fizy şu an Türkiye’de engellei sitelerden birisi, nedeni ise biraz muallak. Konu telif hakkı meselesi çevresinde taraflardan gelen farklı açıklamalar kafaları karıştırıyor. Tarafların saygılı ve temkinli tutumlarına istinaden, sürece müdahil olamamk adına ben de bugüne kadar konu ile ilgili yorum yapmamaya özen gösterdim. Dün haberleştiğim Fizy’nin ortaklarından ve yöntecilerinden Orkun Tekin önümüzdeki İstanbul’a döneceğini söyledi. Döndüğü zaman umarım bu telif ve erişim engelleme meselesi ile ilgili daha somut adımlar atılmış olur.

MASHABLE AWARDS
1.3 milyondan fazla kişinin oylarıyla belli olan Mashable Ödülleri, 4 yıldır dağıtılıyor. 2005 yılında Pete Cashmore tarafından kurulan Mashable.com sitesi, bugün sosyal medya konusundaki en önemli  mecralardan birisi ve aylık 4 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı ile dünyanın en popüler blogları arasında ilk üçte.

2008 yılında kurulan ve hızla artan kullanıcı trafiği ile günlük 750 bin ziyaret sayısına ulaşan Fizy; New York Times, Washington Post, Techcrunch gibi önemli uluslararası yayın organlarında adından söz ettirmişti.
Ödül verilen diğer kategoriler ve kazanalar şöyle:

– En iyi Sosyal Medya Yönetim Aracı: Hootsuite

– En Yaratıcı Sosyal Medya Kampanyası: Stand Up For WWE

– En İyi Sosyal Medya Müşteri Servisi sponsored by BlackBerry: Eurail.com

– Best Internet Meme sponsored by Dynadot: Bed Intruder

– En İyi Müzik Keşfetme Servisi: Fizy

– API’yı En İyi Kullanan Girişim: Qwitter Client

– Takip Edilesi Kişi: Super Junior

– Küçük İşyerleri için En İyi Sosyal Medya Servisi: ReachCast

– Yılın Girişimcisi: Doug Walker

– En iyi Yeni Cihaz: iPad

– Gelecek Vaat Eden Websitesi: PSGive.org

– Takip Edilesi Kar Amacı Gütmeyen Organizasyon: @TWLOHA

– En iyi Konum Bazlı Servis: Foursquare

– En iyi Online Oyun: “Farmerama”

– En iyi Kullanıcı Deneyimi Sağlayan Websitesi: Gaia Online

– Yenilikçi Website Tasarımı: Twitter

– En iyi Web Videosu: Jay Park

– Takip Edilesi Marka: AllKPop

– En iyi Akıllı Telefon: iPhone

– En iyi Mobil Oyun: “Angry Birds”

– En iyi Mobil Uygulama (Mobile Future sponsorluğunda): DriveSafe.ly

– En iyi Mobil Platform: Android

– En iyi Mobil Kullanıcı Deneyimi: eBuddy

– En Yaratıcı Sosyal Ürün Kampanyası: Twitchange

– En Etkili Sosyal Ürün Şampiyonu (Yahoo! sponsorluğunda): John Cena


Peki böyle bir şey yaşanırken neden hala “engel”leniyoruz anlamıyoruz değil mi?..

Sonra da Türkiye’de suçlar artıyor deriz, artar tabi!

Ben de bir suça ortak olarak size “fizy.com”a girebilme yönteminden bahsetcem..

Bildiğiniz gibi daha önce de youtube kapatılmıştı ve tunnelerden giriliyordu bazı kısımlar da DNS ayarlarını değiştirerek.. Zaten DNS değiştirmeden neredeyse hiçbir siteye girilmiyor, nereye elinizi atsanız “Mahkeme kararıyla kapatılmıştır” yazısı var, mahkemeler sanalda site kapatmaya yöneliyorlar, gerçek hayata asıl “suç”luları salıyorlar ya ilginç.. Neyse konumuza dönelim,

Öncelikle XP kullanıcıları için açıklayalım..

1.) Denetim masası –> Ağ Bantılarına Tıklanır2.)Yerel Ağ Bağlantılarında Sağ tuşla özelliklere itinayla girilir.3.)internet iletişim kuralları (TCP/IP) kısmı işaretlenip özellikleri butonuna giriyoruz.4.) Dns sunucularına sırasıyla ilk kutuya: 208.67.222.222 İkinci kutuya: 208.67.220.220 rakamları yazılır.5.) Yerel ağ bağlantıları bölümüne tekrar geliyoruz ve yine sağa tıklayarak açılan bölümde “Onar” diyoruz.6.) Artık Dns sunucnuz değişmiş ve istediğiniz engelli siteye girebilirsiniz.


Dipnot 1: Çalışmaz ise sadece üstteki bölüme 4 . 2 . 2 . 3 (yada 4 . 2 . 2 . 4) yazsanızda olur
Dipnot 2: O da mı olmadı o zaman 8.8.8.8 ve 8.8.8.4 yapın o da olmazsa
iletişimden benimle irtibata geçin yardımcı olalım 😉
Sıra geldi Vista kullanıcıları için;

BaşlatDenetim Masası’ na gelelim.

Denetim masasına girdiğinizde aşağıdakine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. Buradan Ağ ve Inernet başlığı altındaki Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle başlığına tıklayalım.

Ağ ve Paylaşım Merkezinde sol tarafta yer alan Ağ bağlantılarını yönet yazısına tıklayalım.

Şimdi karşınıza ağ bağlantıları penceresi çıkacak. Burada DNS adresini değiştireceğimiz ağ bağlantısını sağ tuşa basıp özellikler seçerek açmamız gerekiyor. Eğer hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız ve o an internete bağlıysanız ışıkları yanan ve Bağlandı yazan simgeye çift tıklayın. Eğer kablosuz ağdan internete bağlıysanız simgenin adı muhtemelen Kablosuz Ağ Bağlantısı’dır. Eğer kablolu ağdan internete bağlıysanız simgenin adı muhtemelen Yerel Ağ Bağlantısı’dır.

Özellikler’ i seçtiğimizde aşağıdakine benzer bir pencere çıkacaktır.

Özellikler Penceresi açıldı. Şimdi DNS adresinde değişiklik yapacağımız ekranı açmaya geldi sıra. Önce Internet İletişim Kuralları (TCP/IPv4) yazan yere tıklayarak seçelim ve sonrasında Özellikler düğmesine tıklatalım.

Ve şimdi Windows XP’de DNS adresini değiştirebiliriz. Öncelikle Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçim kutusunu seçelim ve DNS adreslerini girebileceğimiz ekranı aktif hale getirelim.

Son olarak DNS adreslerimizi ilgili kutulara girerek işlemi Tamam düğmelerine basarak sonlandıralım.

Youtube ve diğer engelli sitelere giriş için kullanabileceğiniz DNS adresleri

Bazı DNS sağlayıcılar ve ip adresleri

Comodo DNS’ leri:

156.154.70.22 ve 156.154.71.22

Norton DNS’ leri:

198.153.192.1 ve 198.153.194.1

Google DNS’ leri:

8.8.8.8 ve 8.8.4.4


Bu kadar anlatımdan sonra artık fizy ve onun gibi bir çok kapatılmış siteye girebilirsiniz. Engel’leri aşmanız dileğiyle,