Kanlı Cumhuriyet Bayramı

Daha yeni bitti kurban bayramı. Dün son gününü yaşadık. Kurban Bayramı’ydı ya hani bu, etrafta adaklar adandı, kan gölüne döndü. Hem Allah rızası için kesildi, hem de acemi kasaplar yüzünden biçildi. Kan gölüydü yani.

Bugün Cumhuriyet’imizin 89. Yıl Dönümü. O zaferlerden, üzerlerinde savaş kıyafeti denilen bir kıyafet yokken, ellerindeki sınırlı sayıda cephaneyle alnımızın akıyla çıktığımız o zaferlerden kalan şanlı devletimizin, şanlu cumhuriyetinin bayramı. Doğum günüydü ama doğum gününü kutlamaya izin vermedi(ler)!

Hatırlarsınız daha önceden de 19 Mayıs, 23 Nisan gibi resmi bayramların, resmi kutlamaları iptal edildi. Hiçbir yerde kutlanmayacak dediler. Dediler dediler de niye be abicim niye? Onlar bizim milli bayramlarımız. Bizim bu vatan uğruna geçmişte harcanan emeklerin hatırası. Acıların sevinçle birleştiği anlar. Niye kaldırıyorsunuz?

Bu cumhuriyet bayramında da dediler ‘kutlanmayacak, kimse yürümeyecek bir yerlere’. Aldırmadılar. Çıktılar yola. Otobüs otobüs akın akın gittiler Ankara’nın meydanına. Tam Atatürk ile Cumhuriyet Bulvarı’nın birleştiği yerde başladı macera. Panzerler sıktı tazyikli suyu, polisler verdi biber gazını. Önde barikat kurulmuş ‘Geçmeyeceksiniz!‘ dendi. Hayırdır abicim niye?

Bu adamların derdi yok. Holiganlar gibi bir yerleri de kırmıyorlar, yasa dışı iş de yapmıyorlar. Tek dertleri Cumhuriyet Bayramı’nı ellerinde Türk Bayrağı ve Atatürk fotoğfralarıyla bugünü kutlamak istiyorlar. Sizin derdiniz ne?

cumhuriyet bayrami

Yürüyüş için gelen otobülerin önü kesiliyor, polislerin copları havada uçuşuyor. Resmen havada biber gaz kokusu var.

Türkiye Cumhuriyeri Devleti bugün tarihe adını kara kara harflerle yazdı. İlk defa bir devletin çalışanı, memuru, ilk defa o devletin resmi bayramını kutlamak isteyenlere bu zulmü uyguladı!

Ulus Savaş Alanına Döndü

Bu görüntüleri bugünde görmek size normal geliyor mu? Bana gelmiyor işte! Bildiğin devlet önceden uyarıyor yav yarın yürüyüş yapmayın kafanıza sıkarım diye! Ki yapıyor da.

İşin garip tarafı polisin de bayramı, o yürüyüşü yapan vatan evlatlarının da bayramı. Peki sorun nerde, kimde?

Ülkeyi her daim bir şeylerle karıştırıp iki ayrı kutba doğru sürüklüyor insanlar. Onlar kutuplaştıkça birbirlerinden uzaklaştıkça uzaklaşıyorlar. Haliyle ne kadar uzaklaşırsa koparmak da o kadar kolaylaşıyor.

Ne kadar şey söylenirse söylensin, ne kadar yorum yapılırsa yapılsın, ‘BİZ’ olamadıktan, ‘BİRLİK‘ olamadıktan sonra hiçbir yere, hiçbir sonuca varamayız.

Ey Türk Gençliği!

Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi,
seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Cebren ve hile ile aziz
vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her
köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde,
iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen;
Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!